Kaunietis 48 metų vaikų gydytojas gastroenterologas L. Labanauskas Lietuvoje yra įtakingas žmogus. Jo žodis lemia - streikuos ar nestreikuos medikai, pavargę nuo prastų darbo sąlygų, kokius reikalavimus jie pateiks Seimui ir Vyriausybei, rašo „Lietuvos žinios“.
Šiandien Druskininkuose prasideda 13-asis Lietuvos gydytojų sąjungos (LGS) suvažiavimas. Per jį bus renkamas naujas prezidentas. Neatmestina, kad ir šį kartą sąjungos, vienijančios 8 tūkst. narių, vadovu taps Kauno medicinos universiteto Vaikų ligų klinikos docentas L. Labanauskas. Jis LGS vadovauja jau dešimt metų, nuo 1998-ųjų.
Tiesioginis darbas klinikoje, LGS prezidento pareigos netrukdo L. Labanauskui vadovauti ir Nacionalinės farmacijos pramonės
asociacijai. Nors jau ne kartą priekaištauta, kad gydytojams ir vaistų gamintojams neturėtų vadovauti tas pats asmuo, kad taip farmacijos pramonė gali daryti įtaką medikų darbui, L. Labanausko tokie priekaištai netrikdo. Priešingai, jis taiko į dar aukštesnius postus valstybėje. Du kartus - 2004 ir 2008 metais - gydytojas bandė patekti į Seimą, tačiau abu sykius nesėkmingai. 2004-aisiais jis pralaimėjo rinkimus vienmandatėje Kauno Šilainių apygardoje. 2008 metais L. Labanauskas pasirūpino, kad būtų įtrauktas į Valstiečių liaudininkų sąjungos sąrašą (įrašytas 20 numeriu), bet ir šie rinkimai jam nepadėjo tapti parlamentaru. Kalbėta, esą jei valstiečiams liaudininkams rinkimai būtų baigęsi sėkmingai, L. Labanauskas būtų galėjęs tikėtis sveikatos apsaugos ministro posto.
Anketa švari
Abu kartus dalyvaudamas Seimo rinkimuose L. Labanauskas nurodė, kad jis neteistas. Ir tai tiesa - byla, kurioje įtarimai dėl sukčiavimo ir kitų nusikaltimų buvo pareikšti LGS prezidentui, teismo nepasiekė. Dalis kaltinimų L. Labanauskui panaikinti suėjus senaties terminui, kiti - neva pritrūkus įrodymų.
1999-2004 metais, kai Kauno vyriausiasis policijos komisariatas (VPK) ir prokuratūra narpliojo bylą, susijusią su L.Labanausku ir dar keliais asmenimis, jis jau vadovavo Gydytojų sąjungai, o bylos tyrimo eigoje buvo perrinktas į šias pareigas dar kartą. Tuomet policijos tyrėjai jautė didžiulį spaudimą nutraukti bylą. Galiausiai taip ir atsitiko.
Kovinio filmo siužetas
Istorija, kurioje, kaip nustatyta per ikiteisminį tyrimą, aktyviai dalyvavo L. Labanauskas, įvyko 1999 metų gegužės 21 dieną. Kauno rajono policija gavo pranešimą, kad kelyje tarp Babtų ir Sitkūnų užgrobtas automobiliu „Iveco“ į Panevėžį vežtas krovinys, priklausantis Kauno bendrovei „Liudona“. Jo vertė - 587 tūkst. litų. Krovinys buvo draustas kompanijoje „Verslo draudimas“.
Kaip pasakojo į policiją atėjęs vairuotojas Tolvydas Jonas Prialgauskas, jis buvo užpultas 10.30 val., paskui 4-5 valandas plėšikų kažkur vežiojamas. Paleistas vyras ne iš karto kreipėsi į policiją, o po kelių valandų.
UAB „Liudona“ - seniai nebeveikianti, dviejų kauniečių medikų, L. Labanausko ir Donato Kondrato, 1994 metais įsteigta bendrovė. Ji vertėsi didmenine maisto prekyba. Įmonėje dirbo 50 darbuotojų, jos veikla buvo sėkminga, apyvarta siekė kelis milijonus litų. Bendrovei vadovavo L. Labanauskas, tuo pat metu dirbęs ir vaikų gydytoju.
Nepraėjus nė savaitei po nusikaltimo paaiškėjo, jog apiplėšimas buvo imituotas, įtariamieji sulaikyti. Pareigūnams tapo žinoma jo schema - apiplėšimas imituotas tam, kad bendrovė galėtų gauti draudimo išmoką.
Kauno VPK Ypatingai svarbių bylų skyrius, perėmęs šios bylos tyrimą iš Kauno rajono, netruko apklausti visus įvykio dalyvius ir liudytojus. Jų parodymai užfiksuoti baudžiamosios bylos medžiagoje. Individualios įmonės „Rebera“ savininkas Artūras Čepas papasakojo, kad 1999 metų balandžio-gegužės mėnesį pardavė Kauno rajono Padainupio kaimo sandėlyje esančius prekių likučius UAB „Liudona“ su 10 proc. nuolaida - už 500 tūkst. litų. Prekes sandėlyje patikrino ir ant sąskaitų faktūrų pasirašė „Liudonos“ vadybininkas Algirdas Paševeckas. 1999 metų gegužės 20-ąją A. Čepas, paprašytas L. Labanausko, atvyko į sandėlį Padainupio kaime. Ten matė T. J. Prialgausko vairuojamą vilkiką, bet į jį nebuvo kraunamos jokios prekės. Kartu buvo Audrius Berūkštis ir A. Paševeckas.
A. Berūkštis apklausiamas teigė 1999 metų gegužės 21-ąją su A.Čepu atvykęs į sandėlį, kad esant reikalui paliudytų, jog į vilkiką buvo kraunamos UAB „Liudona“ iš „Reberos“ nupirktos prekės. Tačiau iš tiesų jų sandėlyje nebuvo. Vyras žinojo, kad prieš tai „Liudona“ prekes iš „Reberos“ tikrai nupirko, bet laikė kitur - garažuose Kaune, Šiaurės prospekte. Kad bus inscenizuotas T. J. Prialgausko vilkiko apiplėšimas, A. Berūkštis išgirdo iš L. Labanausko ir A. Paševecko.
T. J. Prialgauskas taip pat patvirtino, jog gegužės 21 dieną atvairavo vilkiką į Padainupio kaime esančius sandėlius, tačiau prekių į jį niekas nekrovė. Pareiškimą policijai vairuotojas esą parašė todėl, kad A. Berūkštis jam grasino.
Nors L. Labanauskas įtikinėjo tyrėjus, jog pats tik iš paskambinusio vadybininko A. Paševecko sužinojo, kad krovinys pagrobtas pakeliui į Panevėžį, jam buvo pateikti kaltinimai. Kaltinamaisiais tapo ir T J. Prialgauskas, A. Paševeckas, A. Berūkštis. O A. Čepas buvo kelioms savaitėms suimtas.
Tiriant bylą atlikti visi būtini procesiniai veiksmai. L. Labanauskui teko dalyvauti akistatose su kitais kaltinamaisiais, per kurias šie patvirtino L. Labanauską žinojus apie rengiamą aferą. Iš draudimo bendrovės „Ergo“ buvo gautas atsakymas, kad UAB „Liudona“ iš pradžių ketino apdrausti krovinį jų įmonėje, bet sužinojusi, jog prekes lydės draudimo bendrovės apsauga, „Ergo“ paslaugų atsisakė.
Byla teismo nepasiekė
Bylą tyrusiems pareigūnams nebuvo paslaptis, kad įtakingas gydytojų klanas dėjo nemažai pastangų nutraukti bylą arba iš jos eliminuoti L.Labanauską. Net kalbėta apie 300 tūkst. litų sumą, neva skirtą šiam tikslui. Tačiau dėl surinktų neginčijamų įrodymų, kad krovinio gabenimas ir apiplėšimas - inscenizuoti, bylos buvo neįmanoma nutraukti.
Vykstant tyrimui vienas liudytojų pateikė tyrėjams slapta darytą garso įrašą, kuriame esą užfiksuota, kaip L. Labanauskas jam grasina dėl pareigūnams duotų parodymų. Netrukus, kaip ir grasinta, buvo padegtas šio liudytojo automobilis. Dėl grasinimo ir turto sunaikinimo pradėtas antras ikiteisminis tyrimas, tačiau LŽ nepavyko sužinoti, kuo jis baigėsi.
Neatmestina, kad antras tyrimas baigėsi niekuo - kaip ir pirmasis.
Nors sukčiavimo byloje buvo surinkti visi įrodymai, ji nepasiekė teismo. Dėl neaiškių priežasčių ikiteisminio tyrimo medžiaga tol keliavo iš vieno tyrėjo rankų į kitas, kol suėjo kai kurių veikų senaties terminas. Iš pradžių buvo panaikinti kaltinimai dėl tų epizodų, kuriems suėjo senaties terminas, vėliau, 2004 metų spalio 13-ąją, Kauno prokuroras Tauras Klipštas priėmė nutarimą apskritai nutraukti ikiteisminį tyrimą.
T. Klipšto nutartyje rašoma, jog „kaltinimai A. Čepui, A. Berūkščiui, L. Labanauskui ir A. Paševeckui dėl pasikėsinimo apgaule įgyti UAB „Verslo draudimas“ didelės vertės turtą - draudiminę išmoką - yra grindžiami tik prielaida, kad jie pasikėsino bendrininkaujant padaryti būtent šią nusikalstamą veiką. Patys kaltinamieji tai kategoriškai neigia, o jokių objektyvių, neginčijamų ir pakankamų jų kaltės įrodymų byloje nesurinkta“.
Byla nutraukta faktiškai vien todėl, jog UAB „Liudona“ nesikreipė dėl draudimo išmokos į UAB „Verslo draudimas“. Tačiau ji ir negalėjo to padaryti, nes policija sąmokslą atskleidė taip greitai, kad nebeliko jokios prasmės reikalauti išmokos. Visos kitos nusikaltimo aplinkybės - krovinio įsigijimo, krovimo, vežimo ir apiplėšimo imitavimas - nebuvo niekaip įvertintos.
Bendrovė žlugo
UAB „Liudona“ bankrutavo netrukus, kai prasidėjo tyrimas dėl sukčiavimo. Ji paliko daugiau kaip milijoną litų skolų. Apgauti tiekėjai iki šiol neužmiršta patirtų nuostolių.
Buvęs UAB „Liudona“ bendraturtis D. Kondratas, paklaustas apie buvusį mokinį ir verslo partnerį L. Labanauską, pasakė nebepalaikąs su juo santykių, pykstąs, kad dėl jo kaltės žlugo puikiai sekęsis verslas.
L. Labanauskas savo biografijoje, viešai skelbtoje prieš rinkimus į Seimą, niekur neužsimena apie vadovavimą UAB „Liudona“. Atrodo, ši tema gydytojų ir vaistų gamintojų vedliui nemaloni. Pakalbėti su juo telefonu apie „Liudoną“ ir nutrauktą bylą taip ir nepavyko.
Neprisimenant praeities lengviau siekti aukštų postų, ypač jei toje praeityje yra ir kriminalinių mįslių.
Rūta Skatikaitė