Apie kiek neįprastą, tačiau jautrią ceremoniją, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“, diskutavo kunigas Ričardas Doveika ir Mykolo Romerio Universiteto profesorius Povilas Aleksandravičius.
Gerb. kunige Ričardai, paprastame, kukliame, mediniame karste pašarvotas yra popiežius Pranciškus. Ir paprastai popiežiai yra laidojami trejose tarpusavyje sujungtuose karstuose: iš kipariso, cinko ir uosio. O ką rodo toks paprastumas, kaip šį kartą?
R. Doveika: Iš tikrųjų mes tai visi kartu išgyvename dienas, kuriose dar labai labai ryškus yra popiežiaus Pranciškaus stilius, popiežiaus Pranciškaus nuotaika, dvasia, žvilgsnis, mąstymas ir betarpiškas santykis su jį supančia aplinka.
Dalykus, kuriuos mes matome ir ką jisai pernai metais pakeitė popiežiaus laidotuvių apeigose, knygose, yra tie akcentai, kurie dar kartą jam leidžia tiesiog pajusti jo supratime, jo stiliuje, jo tarnystėje, tai, kas reikalinga, kad popiežius išliktų kuo artimesniame ir intymesniame, ir paprastesniame santykyje su žmonėmis, kuriems jisai tarnavo kaip vyriausias Katalikų Bažnyčios dvasininkas, kuris yra 266-asis Petro įpėdinis, Kristaus vietininkas, ir tos tradicijos, kurios buvo nuo jau keletą šimtmečių laidoti trijuose karstuose, supaprastintos iki dviejų karstų.
Mes matome, kad karstas yra įdėtas į karstą, kuris penktadienio vakarą bus po oficialių karstų uždarymo apeigų, cinkinis karstas bus užlituotas, taip kaip ir dažniausiai daroma ir Italijoj, laidojant ir paprastus žmones, kurie taip pat mediniuose karstuose yra įdėti cinko karstai, kurie yra užlituojami prieš pat laidotuves, uždengiamas medinio karsto dangtis.
Taigi, tai tas dalykas bus padarytas. Kiek teko stebėti ir matyti popiežiaus pašarvoto nuotraukas, tai manau, bent jau aš pats savo žvilgsniu, kad buvo atsisakyta balzamavimo procedūros, nes mes matome ir šiek tiek veido vieną dalį pamėlusią, kuri kaip tik ir simbolizuoja, ir parodo buvusio insulto pėdsakus, ir rankų pozicija.
Taigi tas visas kūno paruošimas laidotuvėms taip pat be jokio kažkokio specialaus išskirtinumo kaip paprasto mirtingo žmogaus. Ir tai, kad kūnas iš karto dedamas į karstą, supaprastintos yra laidotuvių ceremonijos, laidotuvių apeigos. Tai tas ir parodo tą betarpišką pranciškau stilių ir tuo pačiu jo testamentinės valios įvykdymą.
Ir kūnas perneštas yra karste. Anksčiau nešdavo kūną be karsto ir būdavo šarvojomas Petro bazilikoje kūnas be karsto, kuriuo atsisveikindavo ir karsto apeiga buvo atliekama prieš laidotuves išvakarese. Dabar šita procedūra yra perkelta į laidotuvių proceso pradžią, kai kūnas iš karto dedamas į karstą ir karstas pernešamas į Petro Baziliką.
Ir aš manau, kad ir tai, ką mes matysim šitom dienom, kad ir postamentas kūnui, karstui, atsisveikinimui su tikinčiaisiais yra ne iškeltas aukštai, bet praktiškai liečiasi su Petro bazilikos grindiniu su žeme, kaip ir šeštadienį jo karstas, kuris bus išneštas į Petro baziliką, bus grynai ant grindinio padėtas.
Tai taip pat parodo tą mūsų santykį kaip kūrinio su žeme, su kūrėju ir tos detalės, tie ženklai, jie iš tikrųjų kalba, byloja ir mus priartina supratimą, kad mūsų ganytojai yra esantys tarp mūsų ir su mumis. Ir kad jų gyvenimas ir mūsų gyvenimas, nežiūrint kokius turime pašaukimus, darbus, įsipareigojimus, yra neišvengiamas slenksčio priėjimas, slenksčio peržengimas, kūno pagerbimas, palaidojimas, ir ta krikščioniška viltis, kuri alsuoja ypatingai stipriai alsuoja šitomis dienomis, yra prisikėlimo ir amžino gyvenimo viltis.
Popiežius Pranciškus (1936-2025 m.) mirė praėjus maždaug 90 minučių po to, kai jį ryte pažadino žadintuvas.
Pranešama, kad jis pabudo, kai 6 val. ryto suskambo jo žadintuvas, 7 val. ryto jam pasidarė bloga, o 7.35 val. ryto mirė nuo insulto, rašo Corriere della Serra.
Vatikanas patvirtino, kad popiežius Pranciškus mirė nuo galvos smegenų insulto ir po jo sekusio širdies nepakankamumo.

Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!