Odontologų rūmų Tarybos narys, gydytojas odontologas, veido, burnos ir žandikaulių chirurgas profesorius Gintaras Janužis teigia, kad turint dantų implantų, pacientas patenka į padidintos rizikos grupę, todėl profilaktiniai patikrinimai yra būtini. Galima tai palyginti su automobilio technine apžiūra, kuri irgi atliekama periodiškai ir mokamai.
Suprato, kad už danties implanto įdėjimą išleisti pinigai – dar ne pabaiga
Vienoje privačioje odontologijos klinikoje dantų implantą įsidėjęs Tomas (vardas ir pavardė redakcijai žinoma – aut. past.) nustebo, kai praėjus keliems mėnesiams po implantacijos sulaukė skambučio iš klinikos.
„Pasakė telefonu, kad dabar reguliariai turėsiu lankytis klinikoje, kad garantijos sąlygos galiotų. Iš pradžių reikės kas kelis mėnesius, vėliau kas metus turėsiu tikrintis, daryti rentgenogramą, burnos higieną ir visą kitą. Svarbiausia, kad tos procedūros tikrai daug kainuoja“, – teigė Tomas.
Prieš įdedant danties implantą, vyro teigimu, buvo paminėta, kad garantija taikoma 30 metų: implantui – 25 metai, o darbams – 5 metai. Tačiau iškart niekas neminėjo, kad reikės reguliariai lankytis klinikoje ir mokėti pinigus dar 5 metus.
Tik vėliau pranešė telefonu ir atvykus į pirmąją patikrą davė pasirašyti garantijos lapą. Už pirmąją vizitą po implantacijos vėl teko sumokėti virš 100 eurų, jau neskaičiuojant, kad pats implanto įdėjimas tikrai kainavo nemažai.
„Dabar dar reikės nuolat vykti tikrintis ir vėl mokėti pinigus, nes kitaip garantijos negalios. Kiek teko kalbėti su kitais žmonėmis, kurie turi danties implantus, anksčiau tokių dalykų nebuvo“, – pastebėjo Tomas.
Ekspertas: pacientai garantiją dažnai supranta neteisingai
Odontologų rūmų Tarybos narys, gydytojas odontologas, veido, burnos ir žandikaulių chirurgas profesorius G. Janužis naujienų portalui tv3.lt pasakoja, kad garantija labai dažnai medicinoje suprantama ne visiškai teisingai, o ar ji teisingai paaiškinama pacientui, tai jau yra kitas klausimas.
Anot jo, dažnai pacientai prieš procedūras išgirsta tik tai, ką jie nori išgirsti, bet pasitaiko, kad ir gydytojai akcentuoja ne pačius svarbiausius dalykus, visa kita palikdami lyg ir „mažomis raidėmis parašyta“.
„Garantija implantui yra ir turi būti suteikiama. Tokias garantijas dažniausiai suteikia gamintojas. Dažnai girdima garantija – „garantija visam gyvenimui“. Tai reiškia, kad, implantui nieko negali nutikti, bet jei nutiks, gamintojas įsipareigoja implantą pakeisti nauju. Tačiau kyla pagrįstas klausimas: o kaip su netinkamu protezu, kuris pritaikytas tam prigijusiam implantui? Apie šią sritį reklamose dažnai nutylima, nes gamintojas kompensuoja tik implantą.
Pagal nurodytą situaciją galima suprasti, kad 5 metų garantija yra suteikiama protezui, kuris yra medicininis prietaisas ir pagaminamas individualiai tam pacientui. Tai yra logiška. Tačiau implantas ir protezas būtų tinkami amžinai tik tokiu atveju, jei jie būtų padėti „ant lentynos“. Bet jie yra burnoje ir pastoviai naudojami“, – pabrėžia jis.
Visiems turi būti suprantama, kad siekiant išlaikyti burnos ir dantų sveikatą, būtini profilaktiniai patikrinimai, kurie yra mokami, jei pasirenkama privati gydymo įstaiga, nurodo profesorius.
„Kartais pacientai klaidingai įsivaizduoja, kad sugydžius ir suprotezavus dantis, jie tarnaus amžinai ir būtinybė jais rūpintis tampa nereikalinga. Dievas mums davė dantis, kurie yra tobuli ir skirti visam gyvenimui, tačiau dažniausiai juos prarandame dėl nepriežiūros. O ko tikimės iš implantų? Jeigu už juos mokame pinigus, tai dar nereiškia, kad jie amžini“, – priduria G. Janužis.
Jei po implanto ar protezo įdėjimo pacientai profilaktiškai nesilankys pas specialistus, jei netinkamai rūpinsis savo burnos sveikata, anot profesoriaus jokios garantijos neveiks: „Investuoti į profilaktiką būtina, nes tai tikrai nebrangu lyginant su užleistų problemų gydymu ir protezavimu“.
Kaip pacientas turėjo būti supažindinamas su mokėjimu?
Kaip ir aukščiau minėta, vilnietis Tomas teigia, kad apie mokėjimus už profilaktines apžiūras dar 5 metus reiks mokėti, jam buvo pranešta ne iškart, bet praėjus kuriam laikui po procedūros.
G. Janužio teigimu, kaip prižiūrėti protezus burnoje, turi būti paaiškinta, kaip rūpintis implantais ir protezais, kaip dažnai reikia atlikti profilaktinius patikrinimus ir profesionalią burnos higieną.
„Pacientams dažnai paaiškinu paprastai: jei susitvarkau namus, tai dar nereiškia, kad jie bus švarūs ir tvarkingi amžinai, juos reikia ir toliau prižiūrėti, nes jei to nedarysime, vien tvarkymo gali nepakakti, gali prireikti remonto“, – nurodo jis.
Teisininkė Laura Augytė Kamarauskienė tikina, kad bet kokią paslaugą įsigyjant ant garantinio lapo turi būti nurodomos garantinio galiojimo aptarnavimo sąlygos, „o laikotarpis – tik sąlygos, ką reikia įvykdyti“.
„Tai klausimas, ar jam prieš apsisprendžiant dėtis implanto tokiomis sąlygomis buvo žinoma, kokiomis sąlygomis galios garantija implantui“, – teigia ji.