„Vilnius gavo UNESCO pripažinimą kaip literatūros miestas. Jis tikrai toks yra. Bent jau man – pradedant nuo Gedimino laiškų. Tada Adomas Mickevičius. Tada Česlovas Milošas, Romainas Gary. Tada Ričardas Gavelis, Jurgis Kunčinas, Kristina Sabaliauskaitė“, – sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius.
Pasak mero, vilniečiai ne tik rašo, bet ir skaito, Vilniuje vyksta Knygų mugė, literatūros festivaliai, veikia atvira skaitykla Lukiškių aikštėje.
„Paraiškai rengėmės ir ruošėmės nuo 2018-ųjų. Ačiū visiems, kurie prisidėjo, palaikė, o ypač – visiems skaitantiems ir rašantiems“, – savivaldybės pranešime cituojamas meras.
Kartu su Vilniumi literatūros miesto statusas suteiktas Gioteburgui Švedijoje ir Džakartai Indonezijoje.
Tarp UNESCO literatūros miestų jau yra Krokuva ir Vroclavas (Lenkija), Utrechtas (Nyderlandai), Lvovas (Ukraina), Tartu (Estija), Liubliana (Slovėnija) – apie 40 pasaulio miestų.
Pranešime sakoma, kad ir sostinės architektūra yra pažymėta literatūros akcentais – UNESCO pasaulio paveldo saugomame Vilniaus senamiestyje driekiasi Literatų gatvė, Č. Milošo laiptai kviečia užsukti į senamiestį, visame mieste galima atrasti paminklų, gatvių, skverų, pavadintų žymių literatūros atstovų pavardėmis.
Paraiškai ruoštasi nuo 2018 metų bendradarbiaujant su partneriais – Lietuvos nacionaline UNESCO komisija, Lietuvos leidėjų asociacija, Lietuvos rašytojų sąjunga ir Vilniaus miesto savivaldybės centrine biblioteka.
UNESCO literatūros miesto statusas yra nuolatinis.