• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusiškų dujų tranzitas per Ukrainą į Europos Sąjungos valstybes užpraėjusią savaitę sumažėjo ketvirtadaliu po to, kai okupantų apgultos šalies operatorius atsisakė tęsti dujų tiekimą per Rusijos karių kontroliuojamas Ukrainos teritorijas, rašoma leidinyje „Politico“.

Rusiškų dujų tranzitas per Ukrainą į Europos Sąjungos valstybes užpraėjusią savaitę sumažėjo ketvirtadaliu po to, kai okupantų apgultos šalies operatorius atsisakė tęsti dujų tiekimą per Rusijos karių kontroliuojamas Ukrainos teritorijas, rašoma leidinyje „Politico“.

REKLAMA

„Ukraina nebeatsako už rusiškų dujų tiekimą, kurios keliauja per Rusijos kariuomenės okupuotas šalies teritorijas“, – pareiškė Ukrainos valstybinė dujų bendrovė „Naftogaz“.

Tai pirmas kartas, kai Kyjivas, Rusijai vasario 24 d. užpuolus Ukrainą, pradėjo grasinti dėl dujų eksporto nutraukimo.

Nepaisant to, kad Rusijos kariuomenė Ukrainos teritorijoje viską niokoja ir pralieja žmonių bei karių kraują, dujos ir toliau buvo eksportuojamos per Ukrainą į Vokietiją, Italiją, Austriją ir kitas Europos valstybes.

Savo ruožtu Ukraina stengiasi priversti Europą nustoti pirkti rusiškas dujas, iš kurių Kremlius uždirba milijardus. Tuo metu Europos Sąjunga pasižadėjo visiškai atsisakyti iš Rusijos tiekiamų dujų iki 2030 metų.

REKLAMA
REKLAMA

Nepaisant to, Ukraina, tiekdama dujas kitoms šalims, iš Rusijos energetikos milžinės „Gazprom“ taip pat gaudavo pinigų – per metus iš surenkamų mokesčių už tranzitą buvo gaunama apie 2 mlrd. eurų, o tai yra itin svarbios lėšos karo nuniokotai šaliai.

REKLAMA

Visgi Ukrainos kantrybė baigėsi užpraėjusią savaitę, kai šalies dujotiekio operatorė GTSOU pareiškė, kad ji nebegali kontroliuoti vamzdynų sistemos pietinėje Luhansko teritorijoje, kurią šiuo metu yra okupavusi Rusija.

Dujotiekio operatorė taip pat pareiškė kaltinimus okupantams dėl dujų tiekimo trikdžių, įskaitant neteisėtą šių energetikos išteklių panaudojimą, tokiu būdu sukeliant grėsmę stabiliam dujų tiekimui bei saugumui visoje Ukrainoje.

REKLAMA
REKLAMA

„Rusijos propaganda melavo metų metus, kad Ukraina vogė dujas iš Rusijos. Tačiau arbitraže jie negalėtų pateikti nė vieno konkretaus įrodymo. Ironiška, bet kai Rusija užėmė naujas teritorijas Ukrainoje, okupantų remiami prorusiški separatistai patys vagia dujas, už kurių tranzitą turėjo būti atsakinga Ukraina“, – kalbėjo „Naftogaz“ generalinis direktorius Jurijus Vitrenko.

Dujotiekio operatorė GTSOU pareikalavo, kad rusų energetikos milžinė „Gazprom“ perkeltų dujų tranzitą iš jungiamosios linijos, kuri dar yra vadinama „Sochranivka“, į pasienio teritoriją, esančią toliau į šiaurės vakarus, žinomą kaip „Sudžą“, kurią vis dar kontroliuoja Ukraina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai padaryti raginama dėl dujų vagysčių ir GTSOU prarastos galimybės tinkamai paskirstyti dujų tranzito apimtis“, – pridūrė operatorė.

Dujų tiekimo nukreipimas

Rusijos naujienų agentūros TASS teigimu, „Gazprom“ iš pradžių teigė, kad dujų tiekimo grandinės pakeitimas nėra technologiškai įmanomas, tačiau ji neva įvykdė sutarties įsipareigojimus ir užpraėjusią savaitę savo klientams vamzdynais perdavė 72 mln. kubinių metrų dujų. Visgi pati energetikos milžinė ir dukterinė jos įmonė „Gazprom Export“ atsisakė pateikti daugiau komentarų.

REKLAMA

Rytų Ukrainoje sustabdžius „Gazprom“ dujų tranzitą, Luhansko ir Donecko regionuose, kuriuos kontroliuoja rusų remiami separatistai, taip pat nutrūko dujų tiekimas.

„Rusija iš Ukrainos atėmė galimybę tiekti dujas Luhansko ir Donecko sričių vartotojams. Dėl galimų neigiamų humanitarinių pasekmių šiose teritorijose visą atsakomybę už tai turi prisiimti Rusijos valdžia“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašė GTSOU generalinis direktorius Sergijus Makogonas.

REKLAMA

Energetikos ir žaliavų duomenų analitikos bendrovės ICIS ekspertas Tomas Marzecas-Manseris  teigė, kad iš viso Rusija, naudodama visus vamzdynus, į Europą per dieną tiekia apie 300 mln. kubinių metrų dujų, o mažiau kaip trečdalis jų vamzdynais keliauja per Ukrainos teritoriją. Skaičiuojama, kad Europos Sąjunga iš Rusijos importuoja apie 40 proc. gamtinių dujų.

GTSOU generalinis direktorius S. Makogonas teigė, kad dujų tiekimo apimtys, kurios yra aprašytos sutartyje, gali būti įvykdytos dujų tranzitą perkėlus per „Sudžą“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ukrainos taikomos priemonės dėl rusiškų dujų tranzito ribojimo prisideda prie netvarkos Europos dujų rinkoje, kurią lėmė tebesitęsiantis karas su Rusija.

Nors didžioji dalis Europos valstybių delsia nutraukti priklausomybę nuo rusiškų dujų, Vokietija, kuri yra viena pagrindinių Kremliaus klienčių, griebėsi efektyvesnių priemonių.

Pasak Vokietijos ekonomikos ministro Roberto Habecko, apskaičiuota, kad valstybė galėtų visiškai atsisakyti rusiškų dujų jau nuo 2024 m. vidurio. Naujai atliktos studijos rodo, kad jeigu Vokietija ryžtųsi nutraukti dujų, atitekančių iš Kremliaus, tranzitą čia ir dabar, šalies bendrasis vidaus produktas susitrauktų 12 proc.

REKLAMA

Be to, dar praėjusį mėnesį „Gazprom“ buvo sustabdžiusi dujų tiekimą Lenkijai ir Bulgarijai, kai šios atsisakė vykdyti Kremliaus nurodymą pakoreguoti sutartyse esančius įsipareigojimus ir už dujas atsiskaityti rubliais. Kai Rusijos energetikos milžinė nutraukė dujų tiekimą, Lenkija taip pat buvo įspėta, kad „Gazprom“ pasilieka teisę tiekti dujas kitoms šalims per šios valstybės vamzdynus.

REKLAMA

Šiuo metu Ukraina kol kas neužsuka dujų tiekimo kranelio savo sąjungininkams Europos Sąjungoje.

Visgi Ukrainos dujotiekio operatorė GTSOU negali tiksliai nusakyti, kokiomis apimtimis šiuo metu yra vykdomas dujų tranzitas, mat trūksta viešų, tiesioginių duomenų.

„Capital Economics“ žaliavų vyriausioji ekonomistė Caroline Baine teigė: „Galbūt pagrindinė šios dienos naujienų išvada yra ta, kad gamtinių dujų tiekimo Rusija kol kas neriboja, nors karas Ukrainoje ir tęsiasi. Nepaisant to, tai kelia nežinomybę, ar dujos bus tiekiamos artimiausiais mėnesiais“, – kalbėjo ekonomistė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų