Tuo tarpu kai ugniagesių gelbėtojų vadai su generolu Remigijumi Baniuliu priešakyje eilėje prie teismų laukia per krizę sumažintų atlyginimų grąžinimo, eiliniams pareigūnams neleidžiama pasirūpinti net savo uniformomis. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) direktorius R. Baniulis jau penktus metus nesugeba išspręsti gėdingo ugniagesių uniformų klausimo. Nebegalėdami ilgiau laukti Lietuvos ugniagesių gelbėtojų profesinių sąjungų susivienijimo (LUGPSS) nariai raštu paprašė apskričių priešgaisrinių gelbėjimo valdybų išmokėti pinigines kompensacijas už neišduotą uniformą arba nedelsiant ją išduoti. Atsisakymai tą padaryti keliautų į teismus. Deja, kai kurių apskričių valdybų vadai darė tokį didelį psichologinį spaudimą, kad net ir tam pasiryžę pareigūnai atsiėmė prašymus.
Virš šimto Vilniaus, Panevėžio, Šiaulių, Telšių, Tauragės ir Alytaus pareigūnų rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais pareikalavo darbdavių pateikti pažymą nurodant, kokių išduotos tarnybinės uniformos (kasdieninių, išeiginių ir specialiųjų) dalių dėvėjimo laikas baigėsi 2008 m. sausio - 2013 m. rugpjūčio mėnesių laikotarpiu, taip pat nurodyti šių tarnybinės uniformos dalių neišdavimo priežastis bei ekonominę (piniginę) kiekvienos šių dalių vertę (kainą).
Taip pat, atsižvelgdamas į aptariamu klausimu suformuotą Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo praktiką (pvz., 2011 m. kovo 14 d. sprendimas administracinėje byloje Nr. A63-2434/2011), budintys pareigūnai paprašė paskaičiuoti ir išmokėti piniginę kompensaciją už nurodytu laikotarpiu neišduotą tarnybinę uniformą (jos dalis) arba nedelsiant ją (jos dalis) išduoti.
Vilniaus, Šiaulių, Panevėžio ir Telšių pareigūnai gavo atsakymus – atsisakymus sumokėti kompensaciją. Šiuo metu vilniečiai jau kreipiasi į teismus, o aukščiau minėtų apskričių pareigūnai tai galės padaryti artimiausiu metu.
Tačiau virš dvidešimt Tauragės apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos (APVG) pareigūnų, darbdaviui Mindaugui Mikutavičiui spaudžiant, buvo priversti atsiimti savo prašymus. Anot tauragiškių, pradžioje psichologinis spaudimas jiems darytas po vieną kviečiant pas vadovus, po to – susirinkime, kuriame jiems „išaiškintos teisės ir pareigos“.
„Neišlaikėme spaudimo, - teigia tauragiškiai, - todėl netekome galimybės, kaip vilniečiai, jau dabar kreiptis į teismą. Juk tik teismas gali nustatyti, ar mes teisūs. Tačiau mūsų gi atveju, teisingumą nustato ponas Mikutavičius“. Tuo tarpu pats M. Mikutavičius jau kreipėsi į buhalteriją, kad ši paskaičiuotų jam per krizę nesumokėto atlyginimo dalį, to reikia teismui norint išsiieškoti skolą remiantis LR Konstitucinio teismo sprendimu.
Alytaus APGV vadas Algirdas Bautronis taip pat pasirinko minėto kolegos taktiką – trylikai Lazdijų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnų išaiškino, kad reikia suprasti valstybės padėtį, įvertinti krizę ir taupyti. Tačiau pačiam „vadukui“ tas negalioja, nes jis taip pat kreipėsi į buhalteriją, kad jam būtų grąžinti neišmokėti pinigai. „Keista, - sako lazdijiečiai, nenorintys atskleisti pavardžių, - darbdaviai turi teisę ieškoti teisybės, o mums teisybę nustato patys darbdaviai“.
Taigi eilinį kartą paaiškėjo, kad PAGD direktoriui nusispjauti ant eilinių pareigūnų, juo labiau – ant jų uniformų. Antraip, ar būtų toleruojamas toks Alytaus ir Tauragės apskričių priešgaisrinių gelbėjimo valdybų vadovų elgesys? Anot LUGPSS pirmininko Sauliaus Džiauto, yra mažų mažiausiai amoralu pareigūnams nuolat kalti, kad „nėra pinigų“, o patiems vadams ieškoti finansinio teisingumo teismuose. Jau nekalbant apie mobingo (psichologinio smurto) atvejus ir trukdymą profesinių sąjungų veiklai, kas apskritai yra nusikaltimas.
Todėl LUGPSS imsis priemonių, kad tokie veiksmai nebūtų vykdomi ir toleruojami. „Kreipsimės į tam tikras institucijas, inicijuosime tyrimus dėl Baudžiamojo kodekso ir kitų teisės aktų pažeidimų“, - teigia Ugniagesių gelbėtojų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas Saulius Džiautas.