Dėl vadinamosios pedofilijos bylos tyrimo kur kas didesnę atsakomybę turėtų jausti konservatorius-krikdemas, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) pirmininkas Stasys Šedbaras. O tyrimas, kurį atliko jo vadovaujamas TTK – tik pretekstas pakeisti generalinį prokurorą. Taip galvoja Seimo “tvarkiečiai”. Frakcijos nuomonę Seime svarstant TTK išvadas dėl generalinio prokuroro darbo išsakė narys Remigijus Ačas.
Antradienį Seimas po svarstymo pritarė TTK komiteto išvadoms: 70 parlamentarų balsavo “už”, vos 6 “prieš”, 17 Seimo narių susilaikė. Su komiteto išvadomis dėl generalinio prokuroro darbo nesutiko Seimo "tvarkiečiai" ir socdemai – dauguma jų susilaikė.
Galutinai balsuoti dėl išvadų Seimas nutarė ketvirtadienį.
Į prokuratūrą nesikreips
TTK atlikto parlamentinio tyrimo išvados dėl vadinamosios pedofilijos bylos Seimui buvo pateiktos dar praėjusių metų lapkritį. Išvadose konstatuojama, kad byla tirta aplaidžiai, o dėl pareigūnų neveikimo neužkirstas kelias dviejų žmonių nužudymui.
Seimo dauguma taip pat atmetė dviejų konservatorių-krikdemų Gintaro Songailos ir Kazimiero Uokos pasiūlymą traukti A. Valandiną baudžiamojon atsakomybėn. Šie siūlė Seimui kreiptis į Generalinę prokuratūrą, kad ši nustatytų, ar tiriant vadinamąją Kauno pedofilijos bylą generalinio prokuroro A. Valantino veikla nebuvo nusikalstama.
TTK pirmininko pavaduotojas socdemas Julius Sabatauskas pareiškė, jog toks Seimo siūlymas prieštarautų Konstitucijai. “Būtų pažeista ir nekaltumo prezumpcija, nes – kaltas ar ne – sprendžia teismas”, -- pažymėjo teisininko išsilavinimą turintis socdemas.
„Seimas ir Vyriausybė – kalčiausi“
R. Ačas parlamentarams įrodinėjo, kad TTK, kuris esą turėjo prižiūrėti A. Valantino darbą, apskritai negalėjo aiškintis, tyrimas buvo vilkinamas ar ne:. „Jam (komitetui – red. past.) labiau rūpėjo prisikasti prie generalinio prokuroro ir pareikalauti jo galvos“. „Tvarkietis“ sakė palaikąs prezidentės Dalios Grybauskaitės nuomonę, kuri sakiusi, kad galimai vilkintas tyrimas – ne generalinio prokuroro, o visos sistemos problema. „Kai kam gali atrodyti, kad noriu apginti prokurorą, tačiau kai jis buvo skiriamas – nepritariau, tačiau šiuo metu visus šunis ant prokuroro norima sukarti. Tai – neteisinga“, -- dėstė R. Ačas, manantis, kad konservatoriai-krikdemai, iniciavę TTK tyrimą, „bando nuimti generalinį prokurorą ir paskirti „kišeninį“ kaip kad buvo Kazio Pėdnyčios atveju“.
„Tvarkietis“ aiškino manąs, kad didžiausi kaltininkai šios bylos netyrime – tai Seimas ir Vyriausybė: neva prokurorams skiriama per mažai lėšų, todėl prokuratūroje dirba per mažai žmonių, šie nespėja visko tirti.
„Ir nereikia būti stručiu komisijos pirmininkui metus juo pradirbus: sakyti, kad tik generalinis prokuroras kaltas. Ką darė komisijos pirmininkas, kai jis vykdė parlamentinę kontrolę? Kas daugiau atsakingas, drįstu klausti: A. Valintinas ar S. Šedbaras? Kartais kiaušinis vištą moko. Pagal kompetenciją matau, kad A. Valantinas yra didesnis specialistas. „Muškis į krūtinę: esu kaltas, labai kalta, pasakyčiau S. Šedbarui“, -- savo nuomonę dėstė „tvarkietis“.
Generalinį prokurorą Lietuvoje skiria ir atleidžia prezidentas Seimo pritarimu.
***
Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetui buvo pavesta išsiaiškinti, ar D. Kedžio skundų tyrimas buvo atliekamas laikantis įstatymų reikalavimų, ar šis tyrimas nebuvo nepagrįstai vilkinamas.
Komitetas taip pat turėjo atsakyti į klausimą, kokių veiksmų turėtų imtis valstybės institucijos, kad ikiteisminiai tyrimai vyktų operatyviau ir ekonomiškiau, įvertinti galimas teisinio reguliavimo spragas.