Partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovų iniciatyva Seimas pirmadienį nebalsuos dėl Prezidento įstatymo pataisų, kuriomis, be kita ko, siekiama uždrausti prezidentu vadintis asmeniui, apkaltos proceso tvarka pašalintam iš valstybės vadovo pareigų.
Už projekto išbraukimą iš darbotvarkės balsavo 58 Seimo nariai, prieš buvo 10, 23 susilaikė.
Išbraukimą palaikė praktiškai visų parlamento frakcijų nariai: „tvarkiečiai“, dalis Darbo partijos, Liberalų sąjūdžio, Liberalų ir centro sąjungos, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, Naujosios sąjungos, Socialdemokratų, Valstiečių liaudininkų frakcijų narių.
„Tvarkiečių“ frakcijos seniūnas Seime Valentinas Mazuronis sakė, kad jų frakcija nori labiau įsigilinti į minėto įstatymo pataisas. Juolab, kad jis pats yra įregistravęs pataisą, siūlančią išbraukti nuostatą dėl prezidento vardo atėmimo.
„Įstatymas akivaizdžiai rengiamas vienam žmogui - Rolandui Paksui. Nereikėtų tokių priešrinkiminių šou daryti“, - teigė V.Mazuronis.
Į išankstinę Seimo plenarinio posėdžio darbotvarkę buvo įrašytas kelių įstatymų keitimų paketas, susijęs su prezidento socialinėmis garantijomis, darbo užmokesčiu. Tarp jų buvo ir konservatoriaus Sauliaus Pečeliūno pasiūlymas, kad prezidentu negalėtų vadintis apkaltos proceso tvarka iš pareigų pašalintas šalies vadovas.
Lietuvoje ir visoje Europoje apkaltos būdu iš posto pašalintas tik vienas prezidentas - šiuo metu partijai „Tvarka ir teisingumas“ vadovaujantis R.Paksas. Jis, Seimui galutinai priėmus pataisas, nebegalėtų vadintis prezidento vardu.
R.Paksas po apkaltos 2004 metais prarado prezidentines socialines garantijas: valstybinę rentą, apsaugą, transportą ir gyvenamąsias patalpas, bet teisėtai naudojosi prezidento vardu, kuris pagal dabar galiojantį įstatymą buvo suteikiamas iki gyvos galvos.
Projektuose taip pat siūloma, kad Lietuvos prezidentas neturėtų pats mokėti socialinio draudimo mokesčio, o tai už jį privalėtų daryti valstybė.
Taip pat numatoma, kad prezidento sutuoktinis, nesulaukęs senatvės pensijos amžiaus ir neturintis draudžiamųjų pajamų, prezidento kadencijos laikotarpiu būtų draudžiamas valstybės lėšomis valstybinei socialinio draudimo pensijai ir nedarbo socialiniu draudimu. Valstybinio socialinio draudimo įmokos šioms draudimo rūšims būtų skaičiuojamos nuo prezidento pusės darbo užmokesčio.
Projektuose numatyta ir nauja valstybės vadovo skaičiavimo tvarka - kad naujai išrinktam valstybės vadovui darbo užmokestis būtų nustatytas taikant bazinį dydį, kaip ir kitiems valstybės politikams, teisėjams, valstybės pareigūnams ir valstybės tarnautojams.
Dabar prezidento atlyginimas lygus paskutinio paskelbto šalies ūkio vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio 12 dydžių. Šiuo metu prezidento alga sudaro daugiau nei 26 tūkst. litų neatskaičius mokesčių.