Trečiadienį Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) suvažiavimo delegatai atsisakė priimti kreipimąsi į visuomenę su atsiprašymu dėl neskaidrios išmokų vietos politikams tvarkos.
Asociacijos valdyba siūlė visai asociacijai išplatinti kreipimąsi į visuomenę su tokiais punktais:
• Atsiprašome visuomenės už savivaldybių tarybų narių veiklos apmokėjimo tvarkos keliamas abejones dėl skaidrumo;
• Prisiimame atsakomybė dėl to, kad ši sistema neužtikrinanti skaidraus viešųjų lėšų panaudojimo, gyvavo savivaldybėse ne vienerius metus ir nebuvo imtasi veiksmų ją pakeisti;
• Ši krizė turi tapti atspirties tašku kuriant naują, skaidrią, visuomenės lūkesčius ir šalies įstatymus atitinkantį savivaldybių tarybų narių darbo apmokėjimo modelį;
• Dabartinė ydinga apmokėjimo tvarka privalo būti keičiama iš esmės, todėl siūlome Vietos savivaldos įstatyme įtvirtinti fiksuotą atlygį už savivaldybės tarybos nario darbą.
Visgi toks atsiprašymas sulaukė nepritarimo tarp merų ir tarybos narių. Buvęs sostinės vadovas Artūras Zuokas siūlė išbraukti paskutinį punktą. Druskininkų meras Ričardas Malinauskas išvis nematė reikalo atsiprašinėti gyventojų.
„Aš turiu eiti ir atsiprašinėti dėl to, ko nesu padaręs? <...> Jeigu vienas žurnalistas ar dar kas nors pasakė, kad tu esi blogas, nereiškia, kad esi blogas. <...> Kodėl mes patys save lupame?“ – sakė R. Malinauskas.
Kazlų Rūdos meras Mantas Varaška, Panevėžio miesto meras Rytis Račkaukas siūlė, kad kiekviena savivaldybė apsvarstytų situaciją pas save ir pati nuspręstų, ar turi kreiptis į rinkėjus, ar ne.
Galiausiai nuspręsta klausimą dėl kreipimosi iš darbotvarkės išbraukti.
„Vertinu taip, kad kiekviena savivaldybė, matydama savo situaciją, ją įvertins. Jeigu yra dėl ko atsiprašyti, bus atsiprašyta. Dalis kolegų jau atsiprašė, dalis kolegų nemato poreikio. Matyt, kad toks nuomonių skirtumas atsiranda dėl atskirų savivaldybių situacijos ir supratimo, kad nėra viskas vienodai.
<...> Aš pats atsiprašiau, mane situacija ir nuliūdino, ir daug neigiamų emocijų sukėlė. Ne tik dėl Jonavos, dėl visos Lietuvos. Na, gal ne dėl visos Lietuvos, bet dėl ten, kur tos situacijos jau pasimatė. Negali taip sakyti, kad visos savivaldybės šiai dienai yra pačiupinėtos, pasižiūrėtos. Bendrai, aš manau, kad situacija yra bloga, kokia pasimatė iki šiol. Taupyti atsiprašymų šioje vietoje nereikia. Manau, kad politikui turi būti suprantamas toks atsiprašymo žanras. Jis visiškai normalus, tik mūsų politinėje kultūroje jis retas“, – teigė M. Sinkevičius.
M. Sinkevičius trečiadienį buvo perrinktas savivaldybių asociacijos prezidentu. Už jo kandidatūrą balsavo 144 LSA suvažiavimo delegatai, vienas buvo prieš, susilaikė 11. Suvažiavime dalyvavo 186 delegatai iš 60 savivaldybių.
Prezidentas išrinktas iš vieno kandidato. M. Sinkevičių perrinkti pasiūlė socialdemokratų merai iš Pakruojo, Birštono, Prienų, Kauno rajono, Kėdainių. Organizacijos prezidentas renkamas ketverių metų kadencijai.
„Kaip jums atrodo, kai balsavimas sako, kad esu išrinktas, o kandidatų kitų nebuvo“, – paklaustas, ar jaučia merų pasitikėjimą, sakė M. Sinkevičius.
Jo nuomone, „čekiukų“ skandalo šešėlis netrukdys jam dirbti.
„Gyvenimas yra įvairiapusis, visko būna. Manau, kad į visus klausimus visuomenei ir žurnalistams atsakiau, situaciją išaiškinau. Kai atsakai viską ir parodai, kaip yra, ką aš padariau, tai šešėlių neliko. Aišku, visada galima kabintis už kažko, plėtoti tą situaciją, spekuliuoti. Bet noriu tikėti, kad mano atviri atsakymai tą klausimą uždarė“, – teigė Jonavos rajono meras.
Viceprezidentais tapo Kazlų Rūdos meras Mantas Varaška, Plungės rajono meras Audrius Klišonis, Palangos meras Šarūnas Vaitkus, Lazdijų merė Ausma Miškinienė, Klaipėdos rajono vadovas Bronius Markauskas ir Akmenės meras Vitalijus Mitrofanovas.
Praėjusią savaitę dabartinis LSA prezidentas M. Sinkevičius sakė nesąs apsisprendęs, ar sieks dar vienos kadencijos. Mat jis sulaukė klausimų dėl savivaldybių tarybų nariams skiriamų lėšų panaudojimo.
Sukvietęs specialią spaudos konferenciją Jonavos meras neigė piktnaudžiavęs išmokomis, tačiau grąžino į savivaldybės biudžetą 4 tūkst. eurų, nes vienu iš jo telefonų kurį laiką naudojosi žmona.
Diskusijos dėl savivaldos politikų elgesio su išmokomis prasidėjo visuomenininkui Andriui Tapinui pradėjus iniciatyvą „Skaidrinam“.
Jos metu skelbta, jog kai kurie savivaldos politikai maksimaliai panaudojo galimas sumas, nepaisant to, kad per koronaviruso pandemiją judėjimas ir kitokia veikla buvo smarkiai apriboti, pylėsi kurą mokėdami skirtingomis banko kortelėmis, skirtinguose miestuose beveik tuo pačiu metu, lėšas naudojo kitais abejonių sukėlusiais būdais.