Raimonda MIKUČIONYTĖ
Iš Pakruojo rajono kilęs Gytis Metlovas uniformą pasirinko nesvarstydamas – kelią jam parodė vyresnysis brolis.
Vyresnysis leitenantas Gytis Metlovas tik vienintelį kartą, vos įstojęs į Karo akademiją, gailėjosi pasirinkęs profesionalaus kario profesiją. Su Karaliaus Mindaugo motorizuotojo pėstininkų bataliono (MPB) vyresniuoju leitenantu G. Metlovu kalbamės ne tik apie tarnybą, bet ir apie brolius kariškius Marių ir Raimondą, apie pomėgius, šokius, draugę ir kitus karininkui ir vyrui svarbius gyvenime dalykus.
Padėjo apsispręsti
27 metų Karaliaus Mindaugo MPB karininkas G. Metlovas šypteli prisiminęs studijas Lietuvos karo akademijoje. Esą apgailestavimas, kad ne tokias studijas pasirinko, atsirado tik todėl, kad pirmajame kurse teko visą mėnesį gyventi ekstremaliomis sąlygomis – miške.
„Tada ir buvo užėjusi silpnumo valandėlė, bet atsilaikiau“, – pradėjo pasakojimą Gytis apie save ir du brolius Raimondą ir Marių, kurių gyvenimas taip pat susijęs su karyba.
Gytis tikina, kad kitos profesijos ir negalėjęs pasirinkti.
„Visus taškus sudėliojo vyresnysis brolis Raimondas. Jau nuo šeštos klasės žinojau, ką pasirinksiu studijuoti. Aštuntoje klasėje sprendimas nepasikeitė“, – sako vyresnysis leitenantas.
Į Lietuvos karo akademiją G. Metlovui įstoti pavyko iš pirmo karto. „Apskritai man viskas pavyksta iš pirmo karto, – juokiasi. – Tik jaunėliui Mariui pavyko iš antro karto. Kadangi jis tvirtai žinojo, kokią profesiją rinktis, neabejodamas stojo ir antrą sykį. Nors įstojo iš antro karto, Marius akademiją baigė su pagyrimu.“ Tėvas didžiuojasi
Paklaustas, kaip save pristatytų, karininkas truputį susimąsto. „Esu atsakingas, drąsus, užsispyręs, ryžtingas. Dar pasitikintis savimi ir komunikabilus. Kadaise buvau pavydus, bet šį charakterio bruožą pakeičiau. Dabar, jeigu kam retkarčiais ir pavydžiu, tai tas pavydas baltas“, – sako G. Metlovas ir priduria, kad jam lengviau kalbėti ne apie save.
Visų trijų brolių karininkų motinos jau nebėra. G. Metlovas sako, kad mama pasidžiaugė vyresniojo brolio Raimondo tarnyste. „Mano ir Mariaus žingsniais profesionalaus kario keliu ji džiaugėsi trumpai. Anksti iškeliavo anapilin, o štai tėtis mumis didžiuojasi“, – kalba karininkas.
Jis prisipažįsta, kad nei pats, nei brolis Marius dar nevedę, o brolis Raimondas yra sukūręs šeimą. Tiesa, Gytis turi draugę ir ateities planuose numatytos vedybos. Vyresnysis leitenantas juokauja, kad draugė ne karė. „Ji farmacininkė“, – atskleidžia.
Tame pačiame batalione
G. Metlovas kilęs iš Pakruojo rajono Žeimelių miestelio.
„Baigęs mokslus Karo akademijoje rinkausi batalioną, kuriame tęsiu kario tarnybą. Daug gero girdėjau apie Karaliaus Mindaugo motorizuotąjį pėstininkų batalioną. Jis vienas iš geriausių, todėl nieko keisto, kad pasirinkau šitą batalioną. Svarsčiau ir apie Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo motorizuotąjį pėstininkų batalioną, bet nugalėjo Karaliaus Mindaugo MPB. Beje, jaunėlis brolis leitenantas Marius pasirinko tą patį batalioną kaip ir aš“, – sako Gytis.
Karininkas neslepia, ką šiuo metu veikia vyresnysis brolis atsargos kapitonas Raimondas. „Atitarnavęs Lietuvos kariuomenėje dvidešimt vienus metus, sutarties nepratęsė. Šiuo metu jis yra Šri Lankoje ir saugo krovininius laivus nuo piratų.
Gytis sako, kad dabartinis vyresniojo brolio Raimondo darbas gana pavojingas. Jūrų saugumo komiteto duomenimis, dažniausiai piratų taikiniai – Indonezijos, Malaizijos, Bangladešo ir Šri Lankos vandenyse plaukiojantys laivai.
„Brolis nepasakojo išsamiai apie dabartinį darbą. Tik užsiminė, kad buvo pavojingų atsitikimų. Tačiau pavojingiausia buvo, kai tarnavo Irake“, – dėsto Gytis.
Jaunėlis – pratybose
G. Metlovas apgailestauja, kad neteks vykti į misiją Afganistano Goro provincijoje. „Pagal patvirtintus planus nuo 2014 metų misiją Afganistano pietuose NATO operacijoje toliau turėtų tęsti Lietuvos specialiųjų operacijų pajėgų ir Oro pajėgų patarėjų grupės kariai. Gali ir nepavykti išvykti į Afganistaną“, – prisipažino karininkas.
Tačiau jis pasidžiaugė jaunesniojo brolio leitenanto Mariaus pasiekimais: „Brolis šiuo metu yra pratybose Jungtinėje Karalystėje. Iki gegužės 18 dienos vyksiančiose pratybose bus vertinamos daugianacionalinės Europos Sąjungos kovinės grupės pasirengimas budėti nuo liepos 1 dienos iki metų pabaigos.“
Pasak karininko, pratybose bus vertinamas ES kovinės grupės štabo pasirengimas planuoti ir valdyti įvairias atsako į krizes operacijas, į kurias gali būti siunčiamas budintys junginys. ES kovinės grupės manevrinių padalinių, tarp jų ir Lietuvos karių kuopos iš Karaliaus Mindaugo MPB, pasirengimas vykdyti užduotis bus vertinamas per lauko taktines pratybas JK kariniame poligone, esančiame Salsberio apylinkėse, Viltšyro grafystėje.
Pusmetį budėsiantys ES kovinėje grupėje Lietuvos kariai bus ginkluoti pistoletais „Glock17“, automatiniais šautuvais G36, lengvaisiais kulkosvaidžiais FN MAG, sunkiaisiais kulkosvaidžiais „Browning M-50“, prieštankiniais granatsvaidžiais „Carl Gustav“, prieštankinėmis raketų sistemomis „Javelin“.
Pomėgių daug
Šiuo metu vyresnysis leitenantas G. Metlovas yra kuopos štabo vado pavaduotojas. „Kol kas mano darbas yra pratybų planavimas, ataskaitų darymas“, – kalba apie darbo dieną batalione karininkas.
Be karybos, Gytis turi ir kitų širdžiai mielų užsiėmimų. „Priklausau miesto virvės traukimo klubui „Ąžuolas“. Klubas yra daugkartinis Lietuvos čempionas ir ne kartą tapo Latvijos virvės traukimo čempionatų prizininku. Be to, dalyvauju žygeivių klubo „X kilometras“ veikloje. Klubui vadovauja Valdas Jasonas. Kartu su klubo nariais žygiavome į Radviliškį. Šis žygis buvo skirtas Lietuvos partizanams atminti“, – sako apie pomėgius Gytis.
Klubo veikloje, be buvusių ir esamų kariškių, dalyvauja ir civiliai. „Žygyje į Radviliškį užtrukome 5 valandas ir per jas nukeliavome 33 kilometrus. Žinoma, ne kilometrai svarbiausia. Keliaudami domimės istorinėmis Lietuvos vietomis, lankome įvairius objektus. Šiais metais planuojame žygį, skirtą Panevėžiui“, – išdavė ateities planus karininkas.
Dar vienas vyresniojo leitenanto pomėgis – šokiai. „Kiekvienam karininkui privaloma išmokti šokti. Aš išmokau besimokydamas Karo akademijoje. Kai atvykau į Panevėžį, su drauge Justina pradėjome lankyti šokių studiją „Aistra šokiui“. Po metų abu dalyvavome atvirame Lietuvos šokių čempionate Kaune, užėmėme šeštąją vietą“, – sako Gytis.
Jis tikina, kad turi kuo užsiimti ir Karaliaus Mindaugo MPB. „Žaidžiu krepšinį. Batalione yra krepšinio komanda „Mindaugietis“. Rungtyniaujame antroje Panevėžio miesto lygoje“, – vardija kariškis. Paklaustas, kaip visur spėjantis, Gytis nuoširdus: „Dar nevedęs esu, tad laiko turiu. Daugiausia jo skiriu virvės traukimui ir žygeivių klubui. Tai patys mieliausi užsiėmimai, neskaitant karybos.“
Kariuomenė reikalinga
Vyresnysis leitenantas įsitikinęs, kad Lietuvai reikia kariuomenės. „Kas gi šalį apgins, jei teks tą daryti?“ – klausia ir kartu atsako G. Metlovas. Jis mano, kad profesionali Lietuvos kariuomenė sugebės apginti tėvynę, kaip tai daroma šiuo metu įvairiose tarptautinėse misijose.
G. Metlovas prisiminė ir skaudų įvykį studijuojant Karo akademijoje. Iš gyvenimo nusprendęs pasitraukti kariūnas buvo Gyčio grupės draugas.
„Galėjo pasirinkti kitą kelią, kuris jam būtų suteikęs daug skausmo. Nepagydoma liga jį kamavo. Nenorėjo būti našta kitiems ir priėmė drastišką sprendimą. Ta akimirka buvo ir skausminga, ir liūdna. Žmonės, kurie nepažinojo, jo pasirinkimą vertino savaip. Kai žinai, ką teko jam išgyventi, tuomet ir vertinimas visai kitoks“, – skausmingai prisiminė Gytis. Tačiau kariškis mano, kad gyvenime reikia ir tokių išgyvenimų.
Karininko ateities planuose – šeimos sukūrimas, tad smalsu, ar gimus vaikams, jei jie bus berniukai, draus jiems tapti kariškiais.
„Drausti tikrai nedrausiu. Tik patarsiu. Juk jei norės tapti kariais ir tas noras yra labai stiprus, drausti negali. Nebent tam prieštarautų mano draugė“, – juokauja G. Metlovas.