• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Translyčių žmonių kelias į pripažinimą

Pasaulyje pripažįstama, kad lytinė tapatybė nėra sąmoningas pasirinkimas

Paauglystėje kiekvienas leidžiamės į kelionę savęs atradimo link. Žinome, kaip svarbu sulaukti padrąsinimo užstrigus tarpinėje stotelėje. Tačiau ne visi brendome aplinkoje, kurioje jautėmės saugūs užduoti klausimus jau pasiekusiems kelionės tikslą. Padauginkite paauglystėje patiriamą tapatybės paiešką, nepasitikėjimą savimi, norą pritapti, nusivylimą meile ir artumu iš dešimties. Taip jaučiasi translytis žmogus.

Paauglystėje kiekvienas leidžiamės į kelionę savęs atradimo link. Žinome, kaip svarbu sulaukti padrąsinimo užstrigus tarpinėje stotelėje. Tačiau ne visi brendome aplinkoje, kurioje jautėmės saugūs užduoti klausimus jau pasiekusiems kelionės tikslą. Padauginkite paauglystėje patiriamą tapatybės paiešką, nepasitikėjimą savimi, norą pritapti, nusivylimą meile ir artumu iš dešimties. Taip jaučiasi translytis žmogus.

REKLAMA

Kelionė į savęs atradimą

Asmeninio tapatumo paieškos – visą gyvenimą trunkantis procesas. Lytinį tapatumą apibūdina žmogaus elgesys ir bendravimas. Gyvename visuomenėje, kurioje patogu pamiršti, kad asmens lytinis tapatumas ne visada sutampa su jo biologine lytimi.

Transseksualumas yra lyties tapatumas, žymimas stipraus noro būti priešingos lyties ir nuolatinio diskomforto dėl savo biologinės lyties. Ilgainiui transseksualūs asmenys siekia savo fizinę išvaizdą suderinti su socialine lytimi ir slėpti fizinius lyties požymius. Dėl to vaikai ir paaugliai susiduria su įžūlių bendraamžių ir suaugusiųjų smalsumu bei smurtu, jaučiasi atstumti ir pažeminti. Tėvai taip pat gali jausti nesaugumą bei gėdą, kuriuos reiškia taikydami vaikui bausmes.

REKLAMA
REKLAMA

Lytinio tapatumo iššūkis prasideda esant mokyklinio amžiaus, o čia pagrindinė vaikų socializacijos terpė – tos pačios lyties bičiuliai. Bendraamžių pašaipos stipriai veikia skirtingo lytiškumo vaikų pasitikėjimą savimi. Be to, translytis jaunuolis patiria tokį pat hormonų ir aplinkos poveikį nuotaikai kaip ir heteroseksualus.

REKLAMA

Žygis kitų pripažinimo link

Iš išorės patiriamas visuomenės spaudimas pritapti ir stiprus vidinis noras būti priimtam išliekant savimi kartais veda į neviltį. Jaunuoliai kenčia, kol išdrįsta pripažinti sau ir kitiems, kad yra translyčiai. Translyčio žmogaus sąvoka apima transseksualus, interseksualus, transvestitus ir kitus lytį keičiančius asmenis, kurie savo seksualine tapatybe ir (ar) seksualine išraiška visiškai ar iš dalies skiriasi nuo gimus įgytos lyties normos. Dažniausiai translyčiai paaugliai atsiveria draugams, mokytojams, vėliau – tėvams, broliams ar seserims. Deja, neretai dėl paramos namuose trūkumo ir stigmatizacijos mokykloje kyla rimtų akademinių problemų. Sėkmingų pavyzdžių, kuriais galėtų sekti ši jaunimo grupė, nors jų matomumas filmuose, televizijoje ir žiniasklaidoje didėja, – taip pat nedaug.

REKLAMA
REKLAMA

Žinoma, kad beveik pusė translyčių jaunuolių galvojo apie savižudybę, daugiau nei ketvirtadalis – bandė nusižudyti. Translyčiai žmonės įvardija stresą, patyčias, neigiamą požiūrį į savo fizinį kūną kaip pagrindines priežastis, paskatinusias šiam žingsniui. Neteikiant psichologinės pagalbos žmonės paliekami patys spręsti savo problemas: kuriamos translyčių žmonių internetinės bendruomenės. Jų teikiama emocinė parama ir žinojimas apie lyties koregavimo galimybes šiuo požiūriu turi akivaizdžią naudą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Didžiausi transseksualių žmonių rūpesčiai pakeitus lytį yra finansinis stabilumas, socialinės izoliacijos mažinimas, saugumas, sveikatos apsauga ir artima aplinka. „Nors translyčių žmonių padėtis Europos šalyse labai skirtinga, esminis aktyvistų mūšis vyksta dėl visuomenės pripažinimo ir teisinės apsaugos nuo neapykantos nusikaltimų ir kalbos“, – pabrėžia Islandijos „Organization of Queer Students“ ir „Trans-Íceland“ prezidentė, rugpjūčio 25–28 dienomis Lietuvoje viešėsianti ir užsiėmimus vesianti Ugla Stefanía Jónsdóttir. „Pripažinimas“ – ir kampanijos „Pripažinimas atveria duris“ raktažodis. Teisinio lyties pakeitimo pripažinimas leistų translyčiams asmenims gyventi oriai, sveikai ir laimingai: garantuotų laisvą bei sąžiningą dalyvavimą darbo rinkoje ir galimybę siekti puikių mokymosi rezultatų.

REKLAMA

„Pripažinimas atveria duris“ renginių savaitė

Translyčiai žmonės yra įdomūs, smalsūs, aistringi ir motyvuoti. Vis dėlto visuomenėje jie susiduria su išskirtiniais iššūkiais ir apmaudu, kad juos pastebi tik dėl neįprasto lytiškumo, o ne dėl asmeninių savybių. Esminga, kad nors visuomenė formuoja požiūrį, jog translyčio žmogaus lytinis tapatumas yra jo gyvenimo ašis, lytinė elgsena tėra vienas iš daugelio tapatybės elementų. Visame pasaulyje jau pripažįstama, kad lytinė tapatybė nėra sąmoningas pasirinkimas, visuomenės nuomonė keičiasi per lėtai.

Todėl rugpjūčio 26–28 dienomis nacionalinė LGBT žmogaus teisių gynimo asociacija LGL organizuoja kampanijos apie translyčius asmenis ir translyčiams asmenims „Pripažinimas atveria duris“ renginių dienas. Bendrausime su translyčiais žmonėmis, jų artimaisiais ir bičiuliais, žmogaus teisių ekspertais bei politikais. Rengsime kūrybines dirbtuves, dalysimės pica, diskutuosime ir mokysimės, dalyvausime Vilniaus LGBT festivalio „Kreivės“ filmų peržiūrose ir tiesiog bendrausime. Kviečiame būti kartu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų