„Pirmiausia noriu akcentuoti, jog raginu atvirai diskutuoti su turinčiais kitokią nuomonę piliečiais, žmonėmis nepatenkintais siūloma tvarka ir laukiančiais ribojimais, su visais, jaučiančiais nerimą, keliančiais klausimus ir norinčiais argumentuotai, civilizuotai ir pagarbiai kalbėtis. Tuo pačiu kategoriškai pasisakau prieš bet kokį bendravimą su riaušių organizatoriais, atsakingais už žurnalistų puolimą ir smurto kurstymą, su šiais žmonėmis nėra apie ką kalbėtis nei asmeniniu, nei politiniu lygmeniu”, – sako Seimo narys.
T. Tomilino teigimu pirmasis žingsnis, kurį būtina žengti norint sumažinti visuomenėje tvyrančią įtampą – visus įmanomus sprendimus dėl vakcinacijos skatinimo perkelti į parlamentinį lygmenį.
„Akivaizdu, kad virusologiniai klausimai anksčiau ar vėliau tampa politiniais: ar vakcinuosimės kasmet, ar vakcinuosime vaikus kasmet, kaip ES lygmeniu kontroliuosime skiepų rinką, ar mokėsime už testus nesivakcinuojantiems, pagal kokios šalies praktiką keisime pandemijos valdymo strategiją ir t.t. Ekstremali situacija negali tęstis amžinai, o dabar yra būtent tas laikas, kai vykdomoji valdžia jau išnaudojo savo pasitikėjimo kreditą ir yra būtina atverti diskusijas visuomenei, leisti žmonėms suprasti kaip ir kodėl yra priimami tam tikri sprendimai”, – sako Seimo narys.
Pasak jo, visuomet yra rizika, jog parlamentarai, spręsdami demokratiškai ar bijodami prarasti žmonių pasitikėjimą pridarys klaidų, tačiau anot T. Tomilino šiuo metu didesnį nerimą visiems turėtų kelti faktas, jog augantis piliečių nepasitenkinimas yra didesnė grėsmė demokratijai nei pati pandemija.
Antras svarbus žingsnis – įkurti Seime COVID-19 vakcinacijos priežiūros laikinąją komisiją su specialiais įgaliojimais. Seimo statutas numato, jog tokia komisija kontroliuoja, kaip vykdomi Seimo sprendimai, renka tam tikrą informaciją, pateikia išvadas ir rekomendacijas, savo veiklai pasitelkia skirtingų sričių ekspertus ir išklauso jų nuomonę.
„Visuomenė įsiaudrinusi, gausu sąmokslo teorijų, kurias dar labiau kursto paniekinamas požiūris į žmonėms kylančius klausimus, turime pradėti kalbėtis ir ne iš savo valdžios bokšto, o akis į akį su klausiančiais žmonėmis”, – sako T. Tomilinas.
Trečiuoju žingsniu, pasak politiko, turėtų tapti visuomenės skatinimas skiepytis įteisinant skiepadienį.
„Šį pasiūlymą pateikėme dar balandį, Vyriausybės sprendimu jis buvo atmestas. Aš nuoširdžiai nesuprantu noro griebtis bizūno, kai galima siūlyti meduolį, mainai ir minkštosios priemonės visada turėtų būti prioritetas”, – teigia Seimo narys. T. Tomilinas kaip pavyzdį pateikia Čekiją, kurios valdantieji skiepadienį įvardija kaip vieną labiausiai pasiteisinusių priemonių motyvuojant žmones vakcinuotis.
Ketvirto žingsnio politikas siūlo nežengti, paliekant esamą tvarką. „Negalima keisti testavimo darbo vietoje taisyklių. Galime diskutuoti dėl testavimo apmokėjimo norint apsilankyti koncerte ar pietauti kavinėje, tačiau darbo vieta nėra tokių diskusijų objektas”, – sako politikas.
Anot T. Tomilino jokiomis priemonėmis nepavyks vakcinuoti visų gyventojų, o nepasiskiepijusiųjų orumo ir pajamų klausimai yra fundamentalūs ir neturėtų būti diskusijų objektas.
„Keturi žingsniai tikrai nėra toks tolimas kelias, kad negalėtume jo nueiti vardan mūsų visų gerovės. Prieš kiekvienus rinkimus politikai keliauja susitikti ir kalbėti su savo rinkėjais, labai kviečiu juos tą patį padaryti ir dabar – eiti, kalbėtis, atsakinėti į klausimus, drąsinti. Šįkart ne dėl savo politinių taškų ar perrinkimo, o turint gerokai svarbesnį tikslą - išsaugoti šalies vienybę, gerovę ir žmonių sveikatą”, –sako T. Tomilinas.