Prie Šiaulių esantis pavojingų atliekų deginimo įrenginys „Toksikoje“ vėl užkurtas. Siekiama žūtbūt įrodyti, kad vėžį sukeliančių dioksinų išmetęs įrenginys yra saugus. Planuojama šaukti valstybinę komisiją ir perimti įrenginį iš rangovų.
Vėl imami mėginiai
Vakar buvo vykdomi pakartotiniai nenuolatiniai teršalų, išmetamų iš pavojingų atliekų deginimo įrenginio, matavimai.
Matavimus atliko akredituotos laboratorijos: Slovakijos „EKO-TERM SERVIS s.r.o.“ ir Italijos „ECO-RESEARCH Srl“. Abi laboratorijos matavimus atliko kartu.
UAB „Toksika“ rangovas „Hafner Srl“ informavo, kad įrenginyje atlikti dūmų valymo šlapiojo bokšto aptarnavimo ir valymo darbai, pakeisti bokšto filtro paketai. Tai esą turėtų pagerinti dūmų valymą.
Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentas skelbia negavęs ataskaitos iš „Hafner Srl“ samdytos akredituotos „Chelab Srl“ laboratorijos (Italija), kuri balandžio 2 dieną atliko nenuolatinių sunkiųjų metalų bei dioksinų ir furanų matavimus.
Anksčiau, kovo 21 dieną, akredituota Slovakijos laboratorija nustatė, kad vėžį sukeliančių dioksinų ir furanų išmetimas į aplinką 3,4 karto viršijo normą.
Pernai gruodį austrų laboratorijos pateiktos ataskaitos duomenimis, minėti išmetimai normą viršijo 25 kartus.
Stebi, bet nekontroliuoja?
Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Valstybinės analitinės kontrolės skyriaus vedėja Virginija Čičinskienė „Šiaulių kraštui“ sakė, kad mėginių ėmimą stebi skyriaus specialistė Edita Valiulienė. Tačiau niekas iš departamento atstovų netikrino, kokios atliekos yra metamos į krosnį. Jau anksčiau kilę įtarimų, kad dėl geresnių duomenų, gali būti deginamos ir nepavojingos atliekos, pavyzdžiui, pjuvenos.
„Šiaulių kraštui“ paviešinus šiuos įtarimus, iš darbo pasitraukė „Toksikos“ Šiaulių filialo deginimo įrenginio vadovas Audrius Augustinavičius.
Kokios atliekos deginamos šiuo metu, paklausti „Toksikos“ Šiaulių filialo direktoriaus Bronislovo Skarbaliaus nepavyko. Jis atostogauja. Gal niekas nenori būti atsakingas už tai, kas dabar vyksta pavojingų atliekų deginimo įrenginyje?
Ataskaita staiga pagražėjo
Aktyvūs veiksmai, kad pavojingų atliekų deginimo įrenginys būtų kuo greičiau perimtas iš rangovo toks, koks yra, pradėti balandžio 19 dieną.
Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentas priėmė UAB „Toksika“ pavojingų atliekų deginimo įrenginio aplinkos oro taršos šaltinių ir iš jų išmetamų teršalų inventorizacijos, atliktos paleidimo-derinimo metu, ataskaitą.
Ataskaitą parengė UAB „COWI Lietuva“. Inventorizacijai atlikti buvo naudoti nuolatinio „Toksikos“ monitoringo sistemos ir italų laboratorijos „Chelab Srl“ atliktų vienkartinių matavimų duomenys.
Ataskaitoje teigiama, kad teršalų – anglies monoksido, kietųjų dalelių, švino, nikelio, arseno ir kadžio – išmetimai neviršijo normos.
Esą deginant pavojingas atliekas tiek įmonės teritorijoje, tiek artimiausioje įmonei gyvenamojoje aplinkoje visų specifinių teršalų suskaičiuota maksimali pažemio koncentracija neviršija teršalams nustatytų ribinių verčių.
Pagal pateiktas UAB „COWI Lietuva“ išvadas reikšmingo (neigiamo) poveikio aplinkai ir žmonių sveikatai nėra.
Apie nustatytus ypač pavojingų nuodų – dioksinų ir furanų – išmetimus į aplinką ataskaitoje nutylima. Ar tai manipuliavimas tyrimais ar sąmoningas melas?
„Šiaulių kraštas“ ne kartą rašė, kad, ekspertų duomenimis, įrenginys pastatytas ne toks, koks buvo numatytas sutartyje – per galingas. Galimai įrenginys nepasiekia sutartyje numatytos temperatūros, o pavojingos atliekos nesudega iki galo. Likusio pavojingo šlako ir pelenų nėra kur dėti, nes neįrengtas jų saugojimo sąvartynas.
Siūlyta įrenginio trūkumus ištaisyti ir vėl iš naujo apie 6 mėnesius vykdyti pavojingų atliekų deginimo bandymus.
Užuot taisę įrenginį iš esmės, rangovai pakeitė filtrus. Per 6 dienas – nuo balandžio 20 iki 26 – stengiasi įrodyti esą jis neteršia aplinkos?
Skubama perimti įrenginį
Pavojingų atliekų deginimo įrenginys yra pripažintas valstybinės reikšmės atliekų tvarkymo objektu. 93 procentai UAB „Toksika“ akcijų priklauso Ūkio ministerijai.
Esame rašę, kad Generalinė prokuratūra ir FNTT atlieka tyrimą dėl galimai padarytų nusikalstamų veikų vykdant pavojingų atliekų deginimo įrenginio rangos sutartį. Rangos sutarties kaina – 87 milijonai litų.
Galimus įrenginio rangos sutarties pažeidimus, viešųjų pirkimų įstatymo pažeidimus ir duomenis apie rangovo protegavimą yra numačiusi tirti Seimo Antikorupcijos komisija.
„Toksikos“ valdyba kreipėsi į Specialiųjų tyrimų tarnybą, prašydama pateikti informaciją apie UAB „Toksika“ generalinį direktorių Žilviną Čenkų, remiantis Korupcijos prevencijos įstatymu.
Kol tyrėjai nepateikė atsakymų apie galimus pažeidimus, „Toksika“ skuba iš rangovo perimti įrenginį.
Įdomus sutapimas: gegužės 4 dieną Vilniaus apygardos teisme vienam iš rangovų – UAB „Senovė“ keliama restruktūrizacijos byla, o gegužės 14 – bankroto byla. Galai – į vandenį ir nebėra iš ko pareikalauti žalos atlyginimo?
Dega pinigai
„Toksikos“ Šiaulių filiale lankęsis ūkio ministras Rimantas Žylius žadėjo pareikalauti atsakomybės iš rangovų, kreiptis į tarptautinį arbitražą, jei įrenginys neatitiks aplinkosaugos reikalavimų.
Europos Komisija jau taiko sankcijas Lietuvai už pažeidimus naudojant Europos Sąjungos paramą. Jeigu paaiškės, kad pavojingų atliekų deginimo įrenginys pastatytas neskaidriai naudojant Europos Sąjungos pinigus gresia dar vienas skandalas.
Atsakys pasirašiusieji?
Apie tai, kas šiuo metu vyksta pavojingų atliekų deginimo įrenginyje, kalbėjomės su „Toksikos“ generaliniu direktoriumi Žilvinu Čenkumi.
– Kodėl neinformavę visuomenės atnaujinote pavojingų atliekų deginimą?
– Rangovas greitai įgyvendino numatytas priemones – taisė dūmų valymo sistemą. Kai pataisė, nutarta vėl išbandyti įrenginį.
– Kodėl „Toksikos“ teršalų išmetimo į aplinką monitoringas internete nerodo, ką išmetė įrenginys pastarosiomis dienomis?
– Turėtų būti duomenys, nes užvakar vakare gavome juos iš rangovų. Dioksinų ir furanų šis monitoringas nerodo.
Dioksinų ir furanų kiekius parodys šiuo metu dirbančios laboratorijos, kurių oficialias ataskaitas turėsime po dviejų savaičių.
– Ar planuojate gegužės 9 dieną kviesti valstybinę priėmimo komisiją?
– Tik turėdami visas ataskaitas, matydami, kad įrenginys atitinka aplinkosauginius reikalavimus, galėsime kalbėti apie komisiją.
– Ar nebijote perimti įrenginio, kuris pastatytas ne pagal sutarties reikalavimus?
– Turime, kas vykdo techninę projekto priežiūrą – UAB „Statybos strategija“. Ji ir patars, ką daryti.
– Ar „Toksika“ bus atsakinga, jei pradėjus visu pajėgumu eksploatuoti abejotinos kokybės įrenginį aplinkiniai gyventojai sirgs vėžiu ir net mirs?
– Pirmiausia už tą įrenginį bus atsakingi visi tie, kurie dės parašą ant komisijos priėmimo akto.
Irena BUDRIENĖ