• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Geriamojo vandens kokybė Kupiškio rajone jau seniai kelia nerimą. Apie augančią jo taršą vis garsiau primena Panevėžio visuomenės sveikatos centro Kupiškio skyriaus specialistai.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau gyventojai tikrintis savo šulinių neskuba, juos vis dar baido tyrimo kaina. Tuo įsitikinome užsukę į vandens filtrais prekiaujančių verslininkų surengtą akciją, kur tyrimas kainavo vos penkis litus.

REKLAMA

Tyrėsi aktyviai

Į Subačiaus seniūnijos patalpas, kur kauniečių bendrovė "Gerva" surengė akciją geriamajam vandeniui patikrinti, suėjo minia gyventojų. Nešini įvairių talpų buteliais žmonės norėjo sužinoti, ką kiekvieną dieną vartoja. Daugelio iš jų gauti rezultatai nenudžiugino, kai kurie netgi ėmė panikuoti, kaip toliau elgtis.

REKLAMA
REKLAMA

Tyrimus organizavę verslininkai, aišku, turėjo, ką pasiūlyti: nitratus, geležį ir kalkes pašalinančius filtrus. Tačiau jų kaina svyravo nuo 50 iki 3000 litų ir žmonės jų įsigyti neskubėjo.

"Dabar pasitaiko nemažai apsišaukėlių, todėl ir žmonės prigąsdinti nepirkti visko, ką siūlo. Aš ir pats sutikau gyventojų, kurie atėjo pas mus pasitikrinti vandens, po to, kai kiti prekybininkai netradiciniais metodais bandė įrodyti, kad jų vanduo netinkamas gerti. Pajungė kažkokius aparatus, vanduo ėmė putoti ir tai neva jau rodo, koks jis užterštas", - apie žmonių apgaudinėjimą kalbėjo bendrovės "Gerva" direktorius Vytautas Pelakauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau kauniečių atliekami tyrimai, pasak vyriškio, pakankamai tikslūs - naudojamasi patvirtinta vokiška testavimo sistema.

Pusė - užteršti

Per dvi dienas bendrovė "Gerva" apvažiavo daugiau nei 20 mūsų rajono gyvenviečių. Visur sulaukta didžiulio dėmesio. Tačiau akcijos rezultatai nebuvo labai geri - beveik pusė tirtų vandens mėginių, pasak V. Pelakausko, viršijo teršalų normas.

REKLAMA

Didžiausias leistinas nitratų kiekis mitybai skirtame vandenyje negali viršyti 50 mg litre, o nitritų - ne daugiau kaip0,5 mg litre. Daugiausia bėdų, pasak V. Pelakausko, turi gyvenvietės, kur plačiai vystomas žemės ūkis. Todėl, palyginus su kitais Lietuvos miestais, Kupiškio vanduo mažiau užterštas.

REKLAMA

Nitratai ir nitritai ypač pavojingi žmogui. Nuolat vartojant vandenį, užkrėstą šiomis cheminėmis medžiagomis, padidėja onkologinių virškinamojo trakto susirgimų rizika. Suaugusiesiems ir ypač senyvo amžiaus žmonėms jos gali sukelti širdies ir kraujagyslių, skydliaukės, kvėpavimo takų, inkstų ir kitas ligas. Nitratai ypač pavojingi nėščiosioms, kūdikiams ir vaikams. Šiems gali sulėtėti fizinis bei psichinis vystymasis, silpnėja imuninė sistema. Kūdikiams nitratų poveikis gali sukelti grėsmę netgi gyvybei.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žmonės nesitiria

Dėl šių priežasčių nuo 2002 metų Panevėžio visuomenės sveikatos centro Kupiškio skyriaus specialistai Sveikatos ministerijos įsakymu tikrina nėščiųjų bei kūdikių iki 6 mėnesių amžiaus vartojamą vandenį. Tiriama jo bakteriologinė ir cheminė sudėtis. Nuo šių metų pradžios šioje įstaigoje jau ištirta 44 vandens mėginiai. 16 iš jų buvo užteršti bakteriologine tarša, 17 - nitratais ar nitritais.

Rytis Užusienis

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų