Valdančioji koalicija, sudaryta iš konservatorių, Tautos prisikėlimo partijos, liberalcentristų ir liberalų sąjudžio atstovų, žada ilginti pensinį amžių.
Premjeras vakar pareiškė, jog apsispręsta ilginti pensijos amžių iki 65 metų, pradedant nuo 2012 metų pradžios - tai reiškia, kad 2026 metais pensininkai į pensiją išeitų sulaukę 65 metų amžiaus. Šiuo metu moterys į pensiją išeina 60-ies, o vyrai – 62,5 metų.
“Pirmas sprendimas yra dėl pensinio amžiaus ilginimo, antras principinis sprendimas yra dėl pervedimų į privačius pensijų fondus. 2 proc. riba bus įšaldyta iki bendros “Sodros" reformos. Taip būtų galima sutaupyti 600 mln. litų", - po Vyriausybės pasitarimo sakė finansų ministrė Ingrida Šimonytė. Pasak jos, bus pateikti ir siūlymai “dėl motinystės eilutės subalansavimo", tačiau ką ketinama daryti su motinystės išmokomis, ministrė neatskleidė.
Vyriausybė siūlo motinystės išmokas mokėti tik 1 metus, be to, nustatyti maksimalų išmokos dydį, kuris neviršytų pusantro vidutinio mėnesinio atlyginimo. Kartu norima nustatyti ir maksimalias “Sodros" įmokas daugiausiai uždirbantiems. Esą šios lengvatos jau seniai reikalauja užsienio investuotojai. Tačiau dėl pastarųjų siūlymų koalicijoje dar verda diskusijos ir jiems pritarti neskubama.
Perskirstymas
Vyriausybė siūlys, kad ateityje “Sodra" mokėtų tik draudžiamąją pensijos dalį, kuri priklausys nuo kiekvieno asmens įmokų. O pagrindinė pensijos dalis būtų mokama iš valstybės biudžeto.
Anot ministrės, papildomų lėšų pensijoms į valstybės biudžetą būtų galima gauti padidinus gyventojų pajamų mokestį, tačiau tokiu atveju socialinio draudimo mokesčiai būtų mažinami.
Šiuo metu pagrindinę mokesčių “Sodrai" dalį moka darbdavys, tačiau I.Šimonytė nemano, kad, priėmus minėtus nutarimus, padidėtų mokestinė našta darbuotojams, mat priimant į darbą vis tiek tariamasi dėl atlyginimo “į rankas".
Plačiau žiūrėkite LNK video reportaže: