Panevėžio apygardos teismui perduota nagrinėti 13 tomų baudžiamoji byla dėl neteisėto disponavimo labai dideliu psichotropinių medžiagų kiekiu ir jų platinimo Panevėžio apskrities ir kituose šalies rajonuose.
Nusikalstamų veikų padarymu įtariama 14 asmenų, tarp jų – 44 metų Panevėžio rajono gyventojas V. N., bendrovės „Rifarma“ rinkodaros vadybininkas, ir kaimo vietovėse esančių pirminės sveikatos priežiūros įstaigų bendruomenės slaugytojai.
Ikiteisminio tyrimo, kurį atliko Panevėžio rajono policijos komisariato tyrėjai, duomenimis, prieš ketverius metus V. N., būdamas nusikaltimo organizatoriumi ir vykdytoju, su bendrininkų grupe sumanė prekiauti medikamentais, tarp jų ir psichotropinėmis medžiagomis, parengė planą kaip nelegaliai įgyti, laikyti, gabenti bei platinti labai didelį kiekį psichotropinių medžiagų per kaimo vietovėse esančias pirmines sveikatos priežiūros įstaigas.
Aukštąjį medicininį išsilavinimą turintis ir gydytojų anksčiau dirbęs V. N., iš nenustatytų asmenų įsigijęs labai didelius kiekius psichotropinės medžiagos – fenazepamo, po to siūlydavo per tarpininkus Panevėžio apskrities ir kitų šalies rajonų – Pakruojo, Šakių, Kazlų Rūdos, Jonavos kaimų ambulatorijose dirbantiems medikams juo neteisėtai prekiauti.
Taip pat V. N., neįsteigęs įmonės ir neturėdamas licencijos farmacinei veiklai, ėmėsi uždraustos komercinės veiklos registre neįregistruotais vaistiniais preparatais.
Ikiteisminį tyrimą kontroliavęs, organizavęs ir jam vadovavęs, Panevėžio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Saulius Daunoravičius teigia, kad V. N. ir septynių kitų kaltinamųjų padarytose nusikalstamose veikose yra požymių nusikaltimo, numatyto Baudžiamojo kodekso straipsnyje dėl neteisėto disponavimo labai dideliu, kitų asmenų – dideliu ir nedideliu psichotropinių medžiagų kiekiu turint tikslą jas parduoti. V. N. padarytose nusikalstamose veikose yra požymių nusikaltimo, numatyto Baudžiamojo kodekso straipsnyje dėl vertimosi uždrausta komercine veikla.
Pasak prokuroro S. Daunoravičiaus, buvo pažeistos farmacinės veiklos įstatymo nuostatos, kurios nurodo, kad farmacine veikla galima verstis tik gavus vyriausybės įgaliotos institucijos išduotą licenciją.
Pagal sveikatos ministro įsakymą vaistinėms gali būti tiekiami tik mūsų šalyje registruoti ar kitais teisės aktais leisti vartoti vaistai, kurių pakuotės tekstas, ženklinimas bei vartotojui pateikiama informacija atitinka teisės aktais nustatytus reikalavimus.
Prekyba psichotropiniais medikamentais yra griežtai reglamentuota, jie skiriami asmenims tik pagal gydytojų receptus, tuo tarpu kaimų ambulatorijose to nebuvo paisoma.
S. Daunoravičius teigia, kad narkotinių ir psichotropinių medžiagų neteisėtas platinimas kelia didelį pavojų visuomenei. Kaip rodo apygardos teisinė praktika, ypač jis pavojingas jaunajai kartai, nes nusikalsti linkusius asmenis skatina neprognozuojamiems veiksmams, dažnai ir agresyviems išpuoliams, susietiems su nusikaltimais žmogaus sveikatai ir gyvybei.
Asmenims, neteisėtai disponavusiems labai dideliu narkotinių ir psichotropinių medžiagų kiekiu, taikoma įstatymų numatyta griežta baudžiamoji atsakomybė.
V. N. baudžiamąją atsakomybę sunkinanti aplinkybė yra ta, kad jis veikė su bendrininkų grupe.
V. N. paskirta kardomoji priemonė rašytinis pasižadėjimas neišvykti ir 20000 litų užstatas, kitiems įtariamiesiems – kardomosios priemonės rašytiniai pasižadėjimai neišvykti.
Įstatymas tiems, kas neteisėtai gamino, perdirbo, įgijo, laikė, gabeno, siuntė, pardavė ar kitaip platino labai didelį kiekį narkotinių ar psichotropinių medžiagų, numato laisvės atėmimą nuo dešimties iki penkiolikos metų.