Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) penktadienį paskelbė, kad Breste 2006-ųjų rugpjūčio pabaigoje žuvęs Vytautas Pociūnas žūties metu vykdė Valstybės saugumo departamento (VSD) deleguotas funkcijas.
Teismas nustatė, kad mokėti kompensaciją žuvusiojo šeimai yra VSD pareiga, tačiau neturėdamas Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos įvertinimo, ar įvykis laikytinas draudiminiu ir VSD atsisakymo mokėti kompensaciją, įpareigoti Valstybės saugumo departamentą apskaičiuoti ir išmokėti L. Pociūnienei teisės aktuose numatytą kompensaciją, teismas neturi teisinio pagrindo. Taip teismas iš dalies patenkino žuvusiojo našlės Liudos Pociūnienės skundą VSD.
Teisėjų kolegija priėjo išvadą, kad V. Pociūnas, net ir sudaręs 2005-10-28 terminuotą diplomatinės tarnybos sutartį su Užsienio reikalų ministerija, liko dirbti Valstybės saugumo departamente, t.y. vykdė VSD deleguotas funkcijas, tad žūties metu jis dirbo VSD. Dėl to 2011-01-20 VSD atsisakymas pradėti tarnybinį tyrimą yra nepagrįstas ir neteisėtas.
Pareiškėjos reikalavimo nustatyti, kad V. Pociūno žūtis yra įvykis, atsitikęs apdraustajam vykdant tarnybines pareigas, kaip Valstybės saugumo departamento pareigūnui, teismas netenkino, kadangi nustatyti priežastinį ryšį tarp žūties ir tiesioginių pareigų vykdymo teisės aktais yra pavesta tarnybinio tyrimo komisijai, o ne teismui.
Tarnybinio tyrimo išvadą, kurioje nurodyta, kad Komisija negali nustatyti, ar yra priežastinis ryšys tarp V. Pociūno žūties ir jo pareigų, susijusių su VSD veikla, vykdymo, teismas panaikino kaip prieštaraujančią aukštesnės galios teisės aktams.
Šis teismo sprendimas per 14 dienų nuo jo paskelbimo apeliacine tvarka gali būti skundžiamas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.
L. Pociūnienė prašė teismo panaikinti VSD 2011-01-20 sprendimą, kuriuo atsisakyta spręsti klausimą dėl kompensacijos mokėjimo iki ikiteisminio tyrimo dėl V. Pociūno žūties pabaigos; 2011-07-19 VSD generalinio direktoriaus raštą; 2011-07-01 VSD tarnybinio tyrimo komisijos išvadą, kuria konstatuota, kad V. Pociūnas 2006 m. rugpjūčio 22-23 dienomis buvo tarnybinėjė komandiruotėje Baltarusijoje, Breste, kaip Užsienio reikalų ministerijos atstovas ir jokių VSD užduočių nevykdė.
L. Pociūnienė taip pat prašė nustatyti, kad V. Pociūno žūtis yra įvykis, atsitikęs apdraustajam vykdant tarnybines pareigas kaip VSD pareigūnui, ir įpareigoti Valstybės saugumo departamentą apskaičiuoti ir išmokėti žuvusiojo šeimai Valstybės saugumo departamento įstatymo ir Valstybės saugumo departamento statuto nustatytą kompensaciją.
VSD raštu atsisakė spręsti klausimą dėl kompensacijos mokėjimo iki ikiteisminio tyrimo byloje dėl V. Pociūno žūties pabaigos. Pareiškėjos prašymu teismas 2012 05 09 protokoline nutartimi išsireikalavo iš Generalinės prokuratūros pareiškėjos nurodytus dokumentus iš ikiteisminio tyrimo bylos.
Generalinė prokuratūra prašė laikyti dalį bylos medžiagos nevieša, grįsdama savo prašymą būtinumu neatskleisti ikiteisminio tyrimo medžiagos. L. Pociūnienė prašė atmesti šį prašymą, teigdama, kad nevieši ikiteisminio tyrimo bylos duomenys kliudo jai reikalauti piktnaudžiavusių tarnyba asmenų atsakomybės.
VAAT nutarė atmesti Generalinės prokuratūros prašymą dalį bylos pripažinti nevieša. Pagal teismo nutartį, taikyti viešumo principo išimtį siekiant apsaugoti žmogaus asmeninio ar šeimyninio gyvenimo slaptumą, užkirsti kelią valstybės, profesinės ar komercinės paslapties atskleidimui šioje byloje nėra pagrindo.
ELTA primena, jog Generalinė prokuratūra buvo nustačiusi, kad Lietuvos konsulate Gardine dirbęs V. Pociūnas 2006 metų rugpjūčio 23-iąją tarnybinės komandiruotės Breste metu žuvo per nelaimingą atsitikimą iškritęs per langą, ir ikiteisminį tyrimą nutraukusi. Tačiau vėliau teismas panaikino tokį nutarimą ir Generalinė prokuratūra iš naujo ėmė tirti tragedijos aplinkybes.