Lietuvos apeliacinis teismas penktadienį paskelbs nutartį, iš kurios paaiškės, ar nusikaltimuose prie žydus dalyvavusiam Algimantui Mykolui Dailidei paliekamas galioti prieš dvejus metus paskelbtas Vilniaus apygardos teismo nuosprendis.
Šiuo nuosprendžiu garbaus amžiaus nuteistasis pripažintas nepavojingu visuomenei ir nuo baudžiamosios atsakomybės atleistas.
Lietuvos generalinė prokuratūra 87 metų A.M.Dailidei prašo paskirti realią 5 metų laisvės atėmimo bausmę. Tuo tarpu advokatas prašo išteisinimo, nes jo manymu, nėra įrodymų, kurie leistų nuteisti.
Prieš dvejus metus 2006-ųjų birželį Lietuvos apeliacinis teismas skyrė teismo medicinos ekspertizę garbaus amžiaus nuteistajam.
Ekspertams buvo pavesta atsakyti į klausimus, ar A.M.Dailidė serga kokiomis nors ligomis, jei taip, tai koks jų pobūdis, ar serga sunkiomis ir nepagydomomis ligomis, ar serga ligomis, dėl kurių jam būtų sunku atlikti laisvės atėmimo bausmę ir ar šias ligas būtų galima gydyti pataisos namų medicinos įstaigoje.
Ekspertai nedavė visiškai vienareikšmio atsakymo - savo išvadoje jie teigia, kad ligos ir jų stadija lyg ir netrukdytų bausmės atlikimui, bet atsižvelgiant į amžių laisvės atėmimo bausmės atlikimas gali būtų rizikingas.
Vilniaus apygardos teismas 2006-ųjų kovo 27 dieną buvusį Lietuvos saugumo policijos darbuotoją pripažino nebepavojingu visuomenei, todėl nuo baudžiamosios atsakomybės jį atleido.
A.M.Dailidė buvo pripažintas dalyvavęs nusikaltimuose prieš žydus, tačiau nuo baudžiamosios atsakomybės atleistas. Prokuratūra mano, kad po įvykių praėjus 65 metams, jie pavojingumo neprarado, o teismas turėjo atsižvelgti ne tik į A.M.Dailidės sveikatos būklę ir amžių, bet ir nusikaltimo padarinius valstybei ir visuomenei.
Šis nuosprendis abiejų šalių buvo apskųstas Lietuvos apeliaciniam teismui.
1941-1944-siais A.Dailidė buvo naciams pavaldžios represinės struktūros - Lietuvos saugumo policijos - Vilniaus apygardos skyriaus darbuotojas. Jis teisme tikino, kad buvo tik raštininkas, tačiau įrašai archyviniuose dokumentuose byloja, kad 1941 metais jis dirbo kriminalinės policijos inspektoriumi, vėliau - policininku.
Istorikų liudijimais, Lietuvos saugumo policija buvo pavaldi vokiečiams ir netiesiogiai dalyvavo žydų genocide, areštuodama žydų tautybės asmenis ir ieškodama bėgančių nuo žūties.
Kaltinamajame akte parašyta, kad A.Dailidė 1941-ųjų lapkritį dalyvavo žydų tautybės asmenų arešte, jų asmens kratose ir patalpinant į daboklę, taip pat, kad Vilniuje sulaikė du iš geto pabėgusius žydus.
Teismo nuosprendyje rašoma, kad nors A.Dailidė kaltas neprisipažino, jo kaltė įrodyta remiantis archyviniais dokumentais.
A.Dailidė pastaruoju metu gyveno Vokietijoje, kur buvo deportuotas iš Jungtinių Valstijų 2003 metais už nacistinės praeities nuslėpimą. 1950-siais atvykęs į JAV jis imigracinei tarnybai nurodė karo metu dirbęs eiguliu. Paaiškėjus jo vaidmeniui holokauste, teismas atėmė iš A.Dailidės JAV pilietybę.
Per nacių okupaciją Antrojo pasaulinio karo metais buvo sunaikinta maždaug 90 proc. iš 220 tūkst. Lietuvos žydų bendruomenės. Masinės žudynės prasidėjo 1941-ųjų birželio 24 dieną.