Nijolė Mitkevičienė
Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (ŠRAC) ir jo vadovas Raimondas Jakutis vis neišsikapsto iš skandalų, kurių įkaitais tapo ir dalininkai, visos septynios regiono savivaldybės.
Leido grįžti į postą
Kai beveik prieš porą metų ŠRAC aplankė Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai ir nuo pareigų nušalino jo vadovą Raimundą Jakutį, visi skandalai, rodos, pamažėl buvo ėmę rimti. Iškeltas bylas narpliojo pareigūnai, ŠRAC finansines duobes lygino didinamas atliekų surinkimo mokestis... Bet štai prieš balandžio 1-ąją, tarsi Melagių dienos pokštą Šiaulių apygardos teismas paskelbė, kad R.Jakutis, kaltinamas net keliose baudžiamosiose bylose, gali grįžti į savo pareigas. Girdi, nėra tam kliūčių, nes byloje nėra jokių duomenų, kad „kaltinamasis R.Jakutis ikiteisminio tyrimo metu būtų atlikęs kokius nors veiksmus, siekdamas paveikti byloje apklausiamus asmenis ar kokiu nors kitu būdu būtų trukdęs ikiteisminiam tyrimui“. Be to, teismas neturi duomenų, kad R.Jakutis ikiteisminio tyrimo metu būtų padaręs naujų nusikalstamų veikų, todėl teismas manė, kad jis ir neketina tuo užsiimti, todėl gali grįžti į savo postą.
R.Jakutis, gavęs teismo palaiminimą, ilgai negaišavo ir iškart nuvyko į darbą, sukvietė darbuotojus į susirinkimą ir pareiškė, kad jis, nors ir ilgai čia nebuvo, mintinai žino visą situaciją, net prokurorams nespėjus atsitokėti, skųsti tokį teismo sprendimą ar ne. R.Jakutis negaišuodamas ėmė įvedinėti savos tvarką: atleido laikinąją įmonės vadovę Jolitą Šalkauskienę, o sąvartynui vadovauti paskyrė savo pavaduotoją Stasį Lembutį, paskui kurį taip pat velkasi įtarimų šleifas.
Visuomenė pašiurpo
Nuo tokios žinios pašiurpo ne tik darbuotojai, puolę skambinti žurnalistams, bet ir dalininkai, kurie suskubo kviesti dalininkų susirinkimą ir pareikšti R.Jakučiui nepasitikėjimą, o būtų skelbiamas konkursas direktoriaus vietai užimti. Pasak Šiaulių mero Justino Sartausko, būtina reaguoti ir į visuomenės pasipiktinimą, ir dalininkai negali būti tokio žmogaus, kurio baudžiamosios bylos nagrinėjamos teismuose, įkaitais. Dalininkai ketvirtadienį sukvietė susirinkimą, kuriame nusprendė, kad R.Jakutis ŠRAC vadovauti negali kaip praradęs pasitikėjimą, nors R.Jakutis bandė dalininkus perspėti, kad jis dar nenuteistas, todėl jam galioja nekaltumo prezumpcija. Už R.Jakučio nušalinimą balsavo Šiaulių miesto ir Šiaulių rajono, Akmenės, Radviliškio rajonų savivaldybių atstovai. Pakruojo ir Joniškio savivaldybių atstovai susilaikė, o Kelmės savivaldybės atstovė į posėdį atvykti nespėjo.
Gyveno plačiai
ŠRAC dalininkai pripažįsta, kad jie dabar raško savo pačių nuolaidžiavimo vaisius, tai yra atpildas už tai, jog jie pernelyg ilgai cackinosi su buvusiu įmonės vadovu Raimundu Jakučiu. Jei ne STT įsikišimas, gal ir šiandien tebesicackintų. Juk ŠRATC skandalai lydėjo beveik nuo pat jo įsikūrimo pradžios. Vos tik įmonę ėmė tikrinti auditoriai, pradėjo lįsti į viešumą bėdos. Auditoriams į akis krito šiukšlininkų atlyginimai, kurie nustatyti nesilaikant patvirtintų taisyklių. Net auditoriai nesuprato, kokia logika vadovaujantis gamybos direktoriui pareiginis atlyginimas nustatytas didesnis nei direktoriui. Žinoma, neskriaudė savęs ir direktorius, pasididinęs atlyginimą per priedus iki 6 300 litų. Buvo nustatyta daug atvejų, kai priedai viršijo 50 proc. pareiginio atlyginimo. Arba štai „įstaigoje patvirtinta 0,5 juristo etato, nustatant jam 7 140 litų pareiginį mėnesinį atlyginimą. Juristas priimtas antraeilėms pareigoms 0,25 etato, mokant 3 570 litų už dvi darbo valandas per dieną. Juristas dirba namuose. Tačiau ŠRATC atstovavimui teismuose perkamos advokatų paslaugos. Net per pačią krizę „ŠRATC darbuotojų darbo apmokėjimas 2008 m. padidėjo 46,5 proc. Daugiausiai (64,3 proc.) padidėjo Atliekų priėmimo punktų darbuotojų darbo atlygis...“
Pirko beatodairiškai
Tuo pat metu, kai ŠRATC net numirėliams siuntinėjo sąskaitas už šiukšles, jie nuomojo net devynis lengvuosius automobilius beveik už pusę milijono litų: „Audi 100“ – už 1 475 Lt per mėnesį, „Honda Accord 4D“ – už 1 519 Lt, „Honda CRV“ – už 1 516 Lt ir t. t. Bet ŠRATC administracija, net sukritusi į prabangius automobilius, nesuko galvos dėl darbui reikalingos technikos. Europos Sąjungos sanglaudos fondo lėšomis įsigyti konteineriai bei technika, kurie yra būtini atliekoms iš rajonų atliekų surinkimo aikštelių pervežti, buvo nesuderinti, technika naudota nerentabiliai, išnaudota vos 10–60 proc. jos galimybių. Darbui reikalingos priemonės supirktos bet kaip, neatsižvelgiant į tai, ar jie atitinka vienas kito techninius reikalavimus, ar technika galės dirbti su įsigytais konteineriais ir t. t. ŠRATC įsigijo beveik už pusę milijono ir beveik už milijoną litų dar nuomojo mechanizmų, autokranų, buldozerių, o tuo metu su tokia pat technika dirbo pasamdyta įmonė, parinkta konkurso būdu. Darbas buvo dubliuojamas, tad ir „dubliuotus“ pinigus reikėjo mokėti. Dalių technikos remontui, neatliekant viešųjų pirkimų procedūrų, R.Jakučio nurodymu, buvo įsigyta iš UAB „Grąžulas“, kurios akcininkas jis ir buvo.
Ne viena byla
Baudžiamoji byla R.Jakučiui iškelta gavus žinių, kad sudarytos išskirtinės sąlygos vienai Vilniaus firmai laimėti 18 mln. vertės konkursą dėl Radviliškio rajono savivaldybės komunalinių atliekų surinkimo ir transportavimo į jų šalinimo vietas. Paskui prie pastarosios bylos prijungtos dar kelios. Pareikšti įtarimai buvo ir ŠRAC Viešųjų pirkimų ir projektų įgyvendinimo skyriaus vadovei Giedrei Katkauskaitei. R.Jakutis atsidūrė ne tik STT, bet ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos akiratyje, praeitą lapkritį jam, jau nušalintam, pareikšti įtarimai dėl apgaulingos buhalterinės apskaitos tvarkymo. Aiškėja, kad ŠRAC yra ir daugiau nuodėmingųjų.