• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Senatis pažeidėją ne tik apsaugojo nuo bausmės, bet ir įteikė netikėtą dovaną. Jam sugrįžo ketverius metus teisėtvarkininkų saugota naminukė, kuri buvo konfiskuota kaip nusikaltimo įkaltis.

REKLAMA
REKLAMA

Nei bausmės, nei nuostolių

Labai pasisekė Vievio gyventojui, kurio namuose prieš ketverius metus policijos pareigūnai aptiko naminės degtinės. Trakų rajono apylinkės teismas bylą vieviškio atžvilgiu neseniai nutraukė dėl senaties ir netgi nurodė sugrąžinti pažeidėjui anuomet iš jo konfiskuotą naminukę.

REKLAMA

Kas tai? Išskirtinė teismo malonė ar jau įsigalinti teismų praktika? Trakų teismo pirmininkė į šiuos klausimus atsakyti nepanoro –nusiuntė pas teismo atstovą spaudai Algį Lukoševičių.

„Teismo nutartyje viskas paaiškinta, –pareiškė jis. –Administracinė nuobauda gali būti paskirta ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo teisės pažeidimo padarymo dienos."

REKLAMA
REKLAMA

Be to, atsakomybė už administracinį teisės pažeidimą esą negali būti taikoma ilgesnį laiką nei Baudžiamajame kodekse numatytas laikotarpis, per kurį gali būti priimamas apkaltinamasis nuosprendis padarius baudžiamąjį nusižengimą. Tas laikas –dveji metai.

Prokuratūra, anot A.Lukoševičiaus, ketverius metus kuravo Vievio gyventojo atžvilgiu pradėtą ikiteisminį tyrimą, galiausiai nusprendė, kad baudžiamojo nusikaltimo požymių nėra ir baudžiamąją bylą nutraukė. Vieviškiui liko tik administracinė atsakomybė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ne teismas sprendžia, kokį žmogų į teismą atiduoti. Teismas tik svarsto žmogaus kaltumo klausimą", –pridūrė jis.

Teismui nutraukus bylą, turėjo būti išspręstas ir įkalčių likimas. „Šiuo atveju teismas negalėjo paimto alkoholio konfiskuoti ar sunaikinti. Nėra įstatyminio pagrindo tą daryti", –paaiškino A.Lukoševičius.

REKLAMA

Vadinasi, pažeidėjui grąžino ir naminukės gamybos įrangą, jei jau sukako senatis? O jei dėl narkotikų laikymo įkliuvęs pilietis sulauktų senaties – kvaišalus jam sugrąžintų?

„Duomenų, kad iš Vievio gyventojo buvo paimta ir naminukės gamybos įranga, byloje nėra, –paaiškino teismo atstovas. –O narkotikai –jau kita kalba. Už jų laikymą numatyta ne administracinė, o baudžiamoji atsakomybė. Narkotikus turbūt draudžiama laikyti, na, neaišku, kaip dėl narkotikų būtų."

REKLAMA

Keista teismų praktika

Teismų malonių sulaukia ir kontrabandininkai. Nors jiems gresia transporto priemonių konfiskavimas, teismai neretai pasigaili. Ypač kai su kontrabanda pričiumpami stambūs nusikaltėliai, besinaudojantys automobiliais, priklausančiais lizingo bendrovėms. Nors įstatymas jokių išimčių nenumato.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nenoriu komentuoti tokius sprendimus priimančių teismų logikos ar teismų praktikos, yra kaip yra, bet džiaugsmo tas mums tikrai neteikia", –tepasakė Muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnas Gediminas Kulikauskas.

Psichologas Vytautas Čepas negalėjo patikėti, kad, nutraukus bylą dėl naminukės laikymo, pažeidėjui grąžinta ir pati naminukė.

REKLAMA

„Vadovaujantis tokia logika, ir narkotikų prekeiviams, jei bylą pavyko ištempti iki senaties, narkotikus reikėtų grąžinti, tegu toliau platina, –šaipėsi jis. –O jei rimtai, čia didelis absurdas. Arba įstatymuose spraga, arba teisėjų sąžinėje. O paskui stebimasi, kodėl teisėsauga taip nepasitikima."

REKLAMA

Dėl teismų malonės kontrabandininkams psichologas jau nebesistebi. „Galbūt teismai tokius absurdiškus sprendimus ir pritraukia prie įstatymo raidės, bet prie sveiko proto principo – niekaip", –apgailestavo jis.

Išlaidosdidžiulės, rezultatasnulinis

Kęstutis ČILINSKAS –advokatas:

Suėjus senaties terminui, nuo atsakomybės išsisukama, taigi ir nelieka pagrindo iš žmogaus paimti jam priklausantį turtą, tai yra įkalčius. Kas tada lieka teisėsaugininkams? Juokingai skamba, bet aš matau vienintelę išeitį: vos tik anksčiau konfiskuota naminukė tam žmogui sugrąžinama, kol nespės jos sunaudoti ar sunaikinti, pareigūnai turi griebti tą pilietį iš naujo. O, drauguži, laikai naminukę, už tai baudžiama, ir dabar jau nepražiopsosim terminų. Lygiai tą patį reikėtų padaryti ir su naminukės varymo įranga, jei ji buvo sugrąžinta, ir pan.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Beje, bylų „tempimas", delsimas jas atiduoti į teismą –įprastas reiškinys Lietuvoje. Tai yra didžiulis pareigūnų darbo trūkumas. Maždaug 100 tūkstančių bylų yra užsigulėjusios, niekaip neužbaigiamos. Apie 40 procentų iš jų susijusios su korupcija. Kodėl pastarosios bylos “tempiamos", stengiantis sulaukti senaties, nesunku suprasti. Labai svarių argumentų pareigūnai suranda. Tiesa, pasitaiko ir nesąmoningo jų aplaidumo atvejų.

Kita bėda –kiek pareigūnai laiko sugaišta kelerius metus besiaiškindami įvykdytą nusikaltimą, rinkdami įrodymus, apklausdami liudytojus ir panašiai, kokius didelius pinigus visa tai kainuoja, o rezultatas –šnipštas.

Virginija GRIGALIŪNIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų