Teisininkas, Mykolo Romerio universiteto profesorius R. Drakšas, kalbėdamas apie tolesnius žingsnius, kurie laukia į Lietuvą pargabenamos buvusios teisėjos N. Venckienės, sakė, kad suėmimas moteriai jau buvo skirtas, dabar jį tereiks pratęsti.
„Ją nuveš į teismą, prokuroras prašys naujo termino. O teismas skirs suėmimą, bet gali ir neskirti“, – sakė teisininkas. Anot jo, tai, ar teismas skirs suėmimą ar ne, priklauso nuo kelių aplinkybių.
„Sąlygos yra paprastos: ar darys naujus nusikaltimus, ar įtakos kokius nors liudininkus ir ar bėgs, slėpsis. Tikėtina, kad prokuroras jos atžvilgiu naudos šią „kortą“, kad ji gali bėgti ir slėptis. Nes vieną kartą taip buvo, tikėtina ir antrą kartą galėtų tą patį daryti“, – svarstė R. Drakšas.
Anot jo, kai teismas priims spendimą, nuo to priklausys, kur ją nuveš.
„Iš pradžių ją, tikėtina, laikys areštinėje Vilniuje. O vėliau, kur ją nuveš po teismo spendimo, negaliu pasakyti. Gal į Pravieniškes. Kol buvo Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimas, aš jums 100 proc. galėčiau pasakyti, kad būtų vežę į Lukiškes. Bet jų nebėra, taigi, žmones išskirsto“, – svarstė teisininkas R. Drakšas.
Pasak jo, vėliau prokuroras perduos bylą teismui, teiks kaltinamąjį aktą, bandys ją apklausti kelis kartus.
„Kuriam laikui N. Venckienę suims aš negalėčiau pasakyti, trys mėnesiai yra maksimalus laikas, kuriam gali sulaikyti. Vėliau vėl reikia kreiptis į teismą. Gali ją suimti mėnesiui, gali dviems savaitėms, o gali – trims mėnesiams. Čia priklauso, ko prokuroras prašo“, – aiškino R. Drakšas.
Jis tikino, kad leidimas suimti buvusią teisėją buvo išduotas Lietuvoje, už akių.
„Lietuva padavė prašymą ekstradicijai (JAV) dėl krūvos straipsnių. Ją gali išduoti dėl visų straipsnių, gali dėl vieno ar dviejų. Ir kaltinimas jai galės būti grindžiamas tik dėl tų straipsnių, dėl kurių ji yra išduota. Dėl kitų kaltinimų, jei ją bandys kaltinti, taip yra negalima. Tokiu atveju Žmogaus teisių teismas (gali būti pasitelktas), jau yra tokių dalykų buvę ir Lietuva yra pralaimėjusi. Tai aš labai abejoju, ar bus kaltinimai jai mesti dėl to, dėl ko ji nebuvo išduota. Nebent bus pateikti nauji, naujų straipsnių nauji tyrimai. Tai, ko nebuvo ekstradicijos prašyme“, – sakė teisininkas, patikinęs, kad kliūčių susitikti su giminaičiais, jai, matyt, nebus.
„Prokuroro leidimu ją galės lankyti giminės, advokatui (jos) tokio leidimo nereikės. Ji nebus izoliuota, – sakė R. Drakšas. – Kai žmogų sulaiko, yra 48 valandos, per kurias reikia nuspręsti dėl suėmimo ir kreiptis į teismą. Bet, kaip ten su ekstradicija, kai žmogus jau sulaikytas ir atvežtas, ar tos 48 valandos galioja, aš tikrai negaliu pasakyti.“
Jis patikino, kad į Kauno teismus dėl N. Venckienės tikrai kreiptasi nebus.
„Į Kauną tikrai ne, Kaunas nusišalins. Net jei byla nueis į Kauną, teismas, teisėjai nusišalins. Aš manau, kad byla eis į Vilnių arba Lietuvos apeliacinis teismas kažkur kitur skirs tą bylą“, – sakė teisininkas.
Portalas tv3.lt primena, kad, pasak jos sūnaus, JAV teismo sprendimu buvusi teisėja ir Seimo narė bus teisiama tik pagal keturis Baudžiamojo kodekso (BK) straipsnius. Tai yra pozityvios žinios pačiai N. Venckienei, nes Generalinės prokuratūros prokurorai siekė pareikšti įtarimus net pagal 13 BK straipsnių.
Lietuvoje buvusi teisėja tikėtina bus teisiama dėl teismo sprendimo, nesusijusio su bausme, nevykdymo, dėl trukdymo teisėjo, prokuroro, ikiteisminio tyrimo pareigūno, advokato ar antstolio veiklai, dėl fizinio skausmo sukėlimo ar nežymaus sveikatos sutrikdymo bei dėl pasipriešinimo valstybės tarnautojui ar viešojo administravimo funkcijas atliekančiam asmeniui.
Už teismo sprendimo, nesusijusio su bausme, nevykdymą gresia viešieji darbai arba bauda, arba laisvės apribojimas, arba areštas (245 BK str.).
Už trukdymą teisėjo, prokuroro, ikiteisminio tyrimo pareigūno, advokato ar antstolio veiklai gresia viešieji darbai arba bauda, arba laisvės apribojimas, arba laisvės atėmimas iki 2 metų.
Už fizinio skausmo sukėlimą ar nežymų sveikatos sutrikdymą gresia viešieji darbai arba laisvės apribojimas, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki 1 metų.
Ir už pasipriešinimą valstybės tarnautojui ar viešojo administravimo funkcijas atliekančiam asmeniui gresia viešieji darbai arba bauda, arba laisvės atėmimas iki trejų metų.