Kaip atsikratyti kaltės dėl nusikaltimo, kurio nepadarei? Šiauliečiui Tomui Radavičiui teks gerokai pasistengti, kad įrodytų savo nekaltumą.
Vienoje Šiaulių bendrovėje projektų vadovu dirbantis vyras teigia, jog bylą išnagrinėjęs ir kaltu jį dėl Didžiojoje Britanijoje įvykdyto pažeidimo pripažinęs Šiaulių apylinkės teismas padarė esminę klaidą – sumaišė jį su kitu Tomu Radavičiumi.
700 svarų sterlingų, ir taškas
Šaukimas šių metų sausio 14 dieną atvykti į Šiaulių apylinkės teismo posėdį – baudžiamosios bylos nagrinėjimą – T. Radavičiui buvo tarsi perkūnas iš giedro dangaus.
Dokumente nurodyta, jog bus nagrinėjamas Anglijos prašymas, kuriame jis, T. Radavičius, yra asmuo, kuriam paskirti teismo įpareigojimai.
Šiaulietis pirmiausia pagalvojęs, kad kokiais nors reikalais galbūt ir galėtų būti susijęs su Anglija – nuo 2010 metų birželio iki 2011 metų gruodžio jis šioje šalyje legaliai dirbo.
Nurodytą dieną atvykęs į Šiaulių apylinkės teismą T. Radavičius sužinojo, jog jo atžvilgiu bus nagrinėjama ne bet kokia byla, o baudžiamoji – dėl Jungtinėje Karalystėje skirtos nuobaudos už 2012 metų balandžio 21 dieną įvykdyto teisės pažeidimo pripažinimo.
Sausio 15 dieną T. Radavičius Šiaulių apylinkės teisme išgirdo nutartį, kuria Didžiosios Britanijos, Willesden teismo sprendimas buvo pripažintas.
Kaltu dėl teisės pažeidimo – incidento kelyje – pripažintas šiaulietis įpareigotas sumokėti 700 svarų sterlingų (2988 litų) baudą.
Teigia buvęs Lietuvoje
30-metis vyras iki šiol negali atsigauti po patirto šoko. 2012 metų balandžio 21-ąją, dieną, kai Londone buvo padarytas Kelių eismo įstatymo pažeidimas bei vyko teismo procesas, jis teigia jau gyvenęs Šiauliuose.
Neteisinga, anot šiauliečio, ir teisminėje medžiagoje nurodyta informacija, jog jis dalyvavo Anglijoje, Willesden mieste, 2012 lapkričio 26 dieną, vykusiame teismo posėdyje bei su visais jam pareikštais įtarimais sutiko – tuo metu jis jau dirbo Šiaulių įmonėje projektų vadovu.
Šiuos savo teiginius T. Radavičius „Šiaulių kraštui“ patvirtina darbovietės, Šiaulių uždarosios akcinės bendrovės, kurioje dirba projektų vadovu, išduotais dokumentais: darbo sutarčių bei darbo laiko apskaitos žiniaraščių kopijomis, taip pat darbdavių pažymomis.
Turi T. Radavičius ir banko išrašą, patvirtinantį, kad minėtomis dienomis jis Šiauliuose atliko bankines operacijas.
Be to, dirbdamas Anglijoje, jis nesinaudojęs jokiu automobiliu, tad, kaip nurodyta teismo nutartyje, negali būti nė kalbos apie automobilio „Mercedes C200 Eleganc Auto“ identifikavimo dokumentų nepateikimą policijai.
Šiaulietis teigia niekada negyvenęs ir toje Anglijos vietoje, kuri nurodyta teismo medžiagoje.
Vilties teikia apeliacija
Keblioje padėtyje atsidūręs T. Radavičius tikina bandęs kreiptis į bylą nagrinėjusį Šiaulių miesto apylinkės teismo teisėją Erminijų Baziulį, prašydamas leisti pateikti įrodymus, kur jis, T. Radavičius, pažeidimo metu buvo ir ką veikė.
Teisėjui, anot vyro, įrodymų neprireikė – surašė nutartį, jog T. Radavičius turi sumokėti baudą ir padėjo tašką.
Negalėdamas įrodyti, jog jis nėra tas asmuo, kuriuo jį laiko Šiaulių apylinkės teismas, T. Radavičius dabar priverstas samdyti advokatą ir nutartį apeliacine tvarka apskųsti Šiaulių apygardos teismui. Skundas turėtų būtina nagrinėjamas sausio 29 dieną.
Šiaulietis viliasi, jog šis aukštesnės instancijos teismas suteiks jam galimybę paaiškinti, kas jis toks, ir išklausys, kad nuo 2011 metų jis jokių ryšių su Anglija neturėjo ir joje nesilankė. Taip pat priims dokumentus, patvirtinančius buvimo vietą, kur incidento dieną šiaulietis T. Radavičius buvo.
Net ir turėdamas įrodymų, kad teisės pažeidimo Didžiojoje Britanijoje dieną buvo Šiauliuose, o pripažinimas kaltu tėra klaida, vyras sako po tokios teismo nutarties, kokią išgirdo, nebeesantis tikras, ar „išlips sausas iš balos“.
Radavičių – nors vežimu vežk
Kaip galėjo nutikti, kad senokai Anglijoje nebuvęs vyras netikėtai tapo incidento šioje šalyje sukėlėju?
„Tiems, kuriems teko būti Didžiojoje Britanijoje, greičiausiai ne naujiena, kad šios šalies pareigūnams dokumentai ne visuomet svarbūs, neretai pakanka pasakyti tik vardą bei pavardę, – aiškino T. Radavičius. – Ją įvedę į duomenų bazę, teisėsaugininkai bemat gauna visus duomenis apie žmogų“.
Šiauliečio teigimu, įvedus vardą ir pavardę Tomas Radavičius duomenų bazėje greičiausiai iššoko informacija, kad žmogus tokia pavarde Didžiojoje Britanijoje dirbo. Į detales toliau nesigilinta nei Anglijoje, nei Šiaulių teisme.
„Anglijos duomenų bazėje yra tik mano gimimo data, bet ne asmens kodas, – sakė T. Radavičius. – Panašu, kad pareigūnams gimtadienio datos identifikuoti mane kaip nusikaltėlį pakako.“
Asmens kodo neprireikė ir Šiaulių apylinkės teismui. Jo nėra ir T. Radavičiui įteiktoje šio teismo nutartyje.
T. Radavičiaus rankose – lapai, patvirtinantys, jog vien Šiaulių apskrityje, įskaitant jį, gyvena keturi Tomai Radavičiai. Panašu, kad teisėsaugininkai pirštu dūrė į bet kurį.
Klaidos bus ištaisytos
Šiaulių apygardos teismo pirmininko padėjėjas ryšiams su visuomene Vytautas JONČAS:
– Tam ir yra apeliacinės instancijos, kad būtų iki galo išaiškintas teisingumas. Puiku, kad šiaulietis T. Radavičius, jei yra tikras savo nekaltumu, tokia teise pasinaudojo ir pirmosios instancijos sprendimą apskundė.
Neabejoju, kad Šiaulių apygardos teismas išklausys visus vyro paaiškinimus ir išstudijuos pateiktus dokumentus.
Be abejonės bus įvertinta ir bylą nagrinėjusio Šiaulių apylinkės teismo teisėjo darbo kokybė. Jei buvo padaryta klaida ir bauda skirta ne prasižengusiam asmeniui, o su prasižengimu niekaip nesusijusiam, teismo darbo brokas bus panaikintas.
Edita KARKLELIENĖ