Po du ar tris kartus visose teisminėse instancijose nagrinėtoje Vilniaus m. 3 apylinkės teismo teisėja dirbusios Anželikos Šimaitienės ir šio teismo posėdžių sekretorės Jolantos Rutkauskienės byloje gali būti padėtas taškas. Tiesa, Lietuvos apeliacinio teismo penktadienį paskelbta nutartis nutraukti bylą dėl senaties dar gali būti skundžiama Aukščiausiajam Teismui.
Apeliacinis teismas panaikino 2010 m. kovo 15 d. Kauno apygardos teismo priimtą nuosprendį, kuriuo A. Šimaitienė ir J. Rutkauskienė buvo išteisintos dėl piktnaudžiavimo tarnyba ir dokumento klastojimo.
Teismas, išnagrinėjęs prokuroro apeliacinio skundo argumentus, nustatė, kad A. Šimaitienė ir J. Rutkauskienė buvo išteisintos nepagrįstai, kad jos padarė nusikalstamas veikas, kuriomis buvo kaltintos, tačiau byla turi būti nutraukta suėjus senaties terminui. Jeigu senaties terminas nebūtų suėjęs, jų atžvilgiu turėtų būti priimtas apkaltinamasis nuosprendis.
A. Šimaitienės gynėjas teismo prašė nutraukti baudžiamąjį procesą dėl akivaizdžiai per ilgos jo trukmės. Savo prašymą advokatas grindė Lietuvos Konstitucija, tarptautiniais dokumentais, Europos žmogaus teisių teismo, Aukščiausiojo Teismo praktika. Gynėjas taip pat akcentavo, kad ši byla jau buvo nagrinėta po du ar tris kartus visose teisminėse instancijose.
Prokuroras savo baigiamojoje kalboje buvo išreiškęs nuomonę, kad toks A. Šimaitienės gynėjo prašymas yra parengtas rengiantis kreiptis į Strasbūro teismą ir prašė jį atmesti, kadangi baudžiamasis įstatymas nenumato tokios galimybės. Kaip minėta, prokuroras prašė panaikinti išteisinamąjį nuosprendį ir nutraukti bylą dėl senaties.
Teisėjos ir posėdžių sekretorės veikla specialiosios tarnybos susidomėjo po to, kai 2002 m. įtartinai greitai buvo išnagrinėta byla dėl buto privatizavimo. Pasirodė, kad A. Šimaitienės priimtame sprendime buvo įrašytas teismo posėdyje realiai nedalyvavęs asmuo.
Šioje byloje Lietuvos apeliacinis teismas pernai birželį jau buvo paskelbęs savo verdiktą – palikti išteisinamąjį nuosprendį, tačiau šių metų kovo pabaigoje Aukščiausiasis Teismas šią nutartį panaikino ir grąžino iš naujo nagrinėti į apeliacinę instanciją.
Tuo tarpu Prezidentė Dalia Grybauskaitė ne tik nesutiko A. Šimaitienei, laimėjusiai penkerius metus trukusį teismų maratoną, grąžinti teisėjo įgaliojimų, bet ir paragino atleisti ją iš pareigų.
Prezidentė kreipėsi į Teisėjų tarybą dėl patarimo atleisti Vilniaus miesto 3-iojo apylinkės teismo teisėją A. Šimaitienę, gavusi šio teismo atlikto teisėjos A. Šimaitienės nagrinėtų bylų patikrinimo išvadą, kurioje konstatuoti pažeidimai nagrinėjant civilines bylas.
Savo skunde Teisėjų tarybai teisėja A. Šimaitienė nurodė, jog tarnybinis patikrinimas buvo atliktas nesilaikant Teismų įstatyme nustatytos tvarkos, o jo išvados šališkos ir tendencingos.
Teisėjų taryba nutarė pavesti Vilniaus apygardos teismo pirmininkui Artūrui Šumskui atlikti teisėjos A. Šimaitienės skunde nurodytų faktų tyrimą, palyginti juos su komisijos išvadose pateiktais argumentais ir tyrimo rezultatus bei klausimą dėl patarimo šalies vadovei svarstyti kitame posėdyje.
Prezidentė D. Grybauskaitė gegužės 24-ąją kreipėsi į Teisėjų tarybą patarimo dėl teisėjos A. Šimaitienės atleidimo iš pareigų gavusi Vilniaus miesto 3-iojo apylinkės teismo atliktą teisėjos A. Šimaitienės nagrinėtų bylų patikrinimo išvadą.
Nustatyta, kad teisėja vilkino su skolų išieškojimu susijusias bylas, o su butų privatizavimu lengvatinėmis sąlygomis, nuosavybės teisių atkūrimo į žemę ir kitą nekilnojamąjį turtą susijusias bylas nagrinėjo aplaidžiai ir skubotai, vadovavosi neegzistuojančiais dokumentais ir melagingais liudytojų parodymais.