Liūdna ir kita statistika: prabėgus jau pusei metų nuo to, kuomet vairuotojams, įpūtusiems 1,5 promilės gresia baudžiamoji atsakomybė. Tad žudynės ir nekaltų žmonių luošinimas kelyje tęsiasi. Vos per pusmetį pareigūnams įkliuvo beveik trys tūkstančiai girtų vairuotojų, kuriuos jau galima sodinti už grotų.
Pilna bagažinė alkoholio ir užkandos. O gyvenimo biografija papildyta avarija ir nekaltų žmonių krauju. Taip pasibaigė vos prasidėjęs girto devyniolikmečio „Vokswagen Golf“ vairuotojo sekmadienis, paženklintas lemtinguoju skaičiumi trylika. Policija aiškinasi, bet jau akivaizdu – per jį susižalojo trys nekalti žmonės, važiavę iš miško.
Kaltininkui veikiausiai gresia tik administracinė atsakomybė. Jis pripūtė vieną ir keturiolika šimtųjų promilės. Nuo pusantros promilės jau grėstų baudžiamoji atsakomybė ir griežčiausia bausmė – kalėjimas.
Per pirmąjį šių metų pusmetį nuo valdžios uždėto apynasrio – tokius, pripūtusius pusantros promilės ir daugiau, traukti baudžiamojon atsakomybėn – girtų vairuotojų sučiupta apie tris tūkstančius. Policija sako, kad palyginti su praėjusiais metais skaičiai mažesni, tačiau akivaizdu, nauja bausmė girtų nuo stikliuko ir po to sėdančių prie vairo visiškai neatbaido.
Vairuotojai tampa dar įžūlesni. Išdrįsta ne tik girti vairuoti, bet priešintis pareigūnams. Panašiai kaip šis prabangaus „Lexuso“ vairuotojas. Pripūtęs dvi ir devyniolika šimtųjų promilės.
Per pirmą pusmetį tokių kol kas už grotų patupdyta dešimt. Penkiasdešimt dviem bausmės vykdymas atidėtas. Teismai kaip ir policija mano, jog ne kalėjimais ir nauja tvarka reikia baidyti žmones nuo važinėjimo prisigėrus – akivaizdu, nauja sistema neveikia.
Galiojant dabartinei tvarkai teismas kalėjimą skiria tik tuo atveju, jeigu girtas vairuotojas jau buvo susipykęs su teisingumu. Visiems kitiems pirmiausia mėginama pagrūmoti, o ne skirti griežčiausią bausmę. Kitaip, kaip pastebi teisėjai, Lietuvoje neužtektų kalėjimų.
Vilnietis Artūras teisti kelyje sučiuptų girtuoklių neskuba. Vyras pats prieš aštuonerius metus vairavo girtas ir sukėlė avariją. Tuokart nukentėjo vos prieš kelias dienas pirktas automobilis ir laimei, kaip sako, daugiau niekas. Vyras prisipažino, po avarijos išvis atsisakė alkoholio. Bet tada, kaip ir dauguma, jis išgėręs apie jokias bausmes ar avarijas negalvojo.
Artūrui iš dalies pritaria gatvės teisėjai – kiti vairuotojai, manantys, kad sučiuptiems girtiems reikia pagalbos, o ne bausmės.
O štai kiti mano, kad mūsų kraujyje užkoduota gerti ir važiuoti, ir niekas jokiomis bausmėmis to nepakeis.
O kol kas statistika ne teisėsaugos naudai. Vien šis vadinamas ilgasis savaitgalis pareigūnams pažėrė darbo – pradėta daugiau nei šešiasdešimt ikiteisminių tyrimų dėl vairavimo apsvaigus nuo alkoholio, kai nustatytas daugiau nei pusantros promilės girtumas.
Plačiau apie tai TV3 reportaže