• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasipiktinimas valdžia per Lietuvą ritina ne tik mitingų, bet ir peticijų bangą. Beveik visų galutinis adresas - Seimas ir Vyriausybė. Tačiau daugiau nei pusė jų, net ir su tūkstančiais parašų, valdžios Olimpo nepasiekia, nes neatitinka Peticijų įstatymu keliamų reikalavimų arba kreipimosi į valdžią turinys prasilenkia su Konstitucija bei kitais teisės aktais.

REKLAMA
REKLAMA

Anaiptol ne visi peticijų kūrėjai žino, kad jų kreipimosi elektroninės versijos Seimo Peticijų komisija nenagrinės, jeigu autorius nebus įsigijęs elektroninio parašo įrangos, kuri kainuoja apie 100 Lt.

REKLAMA

O populiarėjantį internetinį tinklalapį www.peticija.lt, su kurio pagalba kiekvienas lietuvis gali tapti kreipimosi į valdžią autoriumi, Seimo kanceliarijos darbuotojai vadina nerimtu, skirtu tik tautos „garui“ nuleisti.

Vis dėlto peticijų naudą kanceliarija pripažįsta. Apie tai kalba ir Peticijų komisijos ataskaitos. Kai kuriems reikalaujantiems ar teikiantiems pasiūlymus, kaip spręsti visuomenei aktualius klausimus bei taisyti įstatyminę bazę, pavyksta pasiekti savo.

REKLAMA
REKLAMA

Priima racionalius pasiūlymus

Seimo Peticijų komisijos 2008 metų ataskaitoje, nurodyta, jog per metus buvo nagrinėta 18 kreipimųsi. Daugiau nei pusė jų nepripažinti peticijomis. Keliose peticijose pateiktus pasiūlymus Seimas patenkino ir jų pagrindu įregistravo įstatymų papildymų projektus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, taip atsitiko su Akvilės Prakapaitės ir jos bendraminčių pateiktu pasiūlymu „Dėl transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo įmokų netiesioginės amžiaus diskriminacijos“.

Pareiškėja ir pasirašiusieji peticiją asmenys reikalavo pakeisti Transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo įstatymą taip, kad šiame neliktų formuluotės, sudarančios galimybę draudikams diskriminuoti vairuotojus iki 25 metų amžiaus.

REKLAMA

Atsižvelgiant į tai buvo parengtas ir užregistruotas minėto įstatymo papildymo projektas.

Sėkminga galima vadinti ir reta vėžio forma sirgusio devyniolikmečio šiauliečio Šarūno Narbuto peticiją. Sužinojęs, kad serga lėtine mieloleukemija, vaikinas išsiaiškino, jog gydymas moderniais vaistas Lietuvoje yra kompensuojamas tik kas penktam ligoniui. 2007-aisiais sukūręs internetinį tinklalapį, vaikinas kvietė pasirašyti peticiją, reikalaujančią peržiūrėti medikamentų kompensavimo tvarką. Jam pavyko surinkti daugiau nei 80 tūkst. parašų.

REKLAMA

Pernai iš valstybės biudžeto moderniems vaistams įsigyti buvo skirta 7,5 mln. litų - du kartus daugiau nei 2007-aisiais.

Yra rekordininkų

Seimo komisijų biuro vedėjos Janinos Šniaukštienės teigimu, šiemet naujos sudėties Peticijų komisija artimiausiame posėdyje nagrinės 7 peticijas. Kai kurių autorių pavardės J. Šniaukštienei gerai pažįstamos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Yra Lietuvoje iniciatyvių, labai aktyvių piliečių. Pavyzdžiui, vienas vyriškis pernai sukurpė per 80 peticijų. Jis dirbo teisininku, todėl kai kuriems Seimo nariams kilo klausimas, ar nuolat kreipdamasis į komisiją vyriškis nepiktnaudžiavo šia galimybe. Gali būti, jog sulaukęs klausimų iš savo klientų, žmogus pats į juos neatsakydavo, o peticijos forma peradresuodavo juos komisijai, tuomet, sulaukęs išvadų, atsakydavo savo klientams“, - pasakojo valdininkė.

REKLAMA

Pro jos akis nepraslysta ir dar vienos aktyvistės kurpiami raštai. Jauna moteris nuolat reikalauja keisti įstatymus. Ji taip pat siūlo Seimui steigti dorovės komitetą. Šio paskirtis būtų tikrinti kiekvieną įstatymą ir nustatyti, ar jis neprasilenkia su morale ir dora.

REKLAMA

Prieš keletą metų peticijomis kanceliariją apipildavo ir aktyvus palangiškis, kuriam taip pat neįtiko beveik visi šalies įstatymai. Nepavykus jų pakeisti su peticijų pagalba, srautai iš Palangos liovėsi.

Nuteistieji nori pasimatymų

„Rašo ir studentai, kuriems kreipimasis į šalies valdžią papildo diplominius arba kursinius darbus. O ypač daug sulaukiame peticijų iš įkalinimo įstaigų. Reikalavimai išlieka tie patys - prašo ilgesnių pasimatymų su artimaisiais, reikalauja jų neriboti. Vienas asmuo net reikalavo leisti įkalintiesiems be jokios kontrolės kalbėtis mobiliaisiais telefonais su šeimos nariais“, - vardijo J. Šniaukštienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įdomu tai, jog iš įkalinimo įstaigų Seimą pasiekiančios peticijos yra parašytos laikantis visų įstatymais nustatytų normų, todėl raštai pripažįstami peticijomis ir yra svarstomi komisijos. Nepaisant to, kalinių pageidavimų Seimas netenkina.

„Kartais žmonės reikalauja dalykų, akivaizdžiai pažeidžiančių Konstituciją. Pavyzdžiui, gavome moters peticiją, kurioje ji reikalauja, kad motinoms būtų suteikta teisė balsuoti už jų nepilnamečius vaikus. Panašių atvejų - ne vienas“, - tikino pokalbininkė.

REKLAMA

Tarpininkauja

Neseniai Lietuvoje pradėjęs veikti internetinis tinklalapis www.peticija.lt ragina visus šalies piliečius ir visuomenines organizacijas išreikšti požiūrį į atitinkamus valdžios sprendimus bei aktualiausias problemas.

Puslapio autorius Valdas Kiziūnas dienraščiui kalbėjo, kad čia kuriamas peticijas galima suskirstyti į dvi dalis.

REKLAMA

„Tai vadinamosios rimtos peticijos, kurių autoriai surinktus parašus žada įteikti valdžios institucijoms ir dažniausiai tai padaro. Kita kategorija - tiesiog požiūrio išreiškimas bei siekis atkreipti visuomenės dėmesį. Beje, parašų įteikimu rūpinasi peticijas sukūrę autoriai, mūsų tinklalapis yra tik tarpininkas, padedantis surinkti parašus“, - teigė V. Kiziūnas.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip pasiekti komisiją

Seimo Informacinės visuomenės plėtros komiteto biuro vedėjas Ramūnas Čepaitis apie tinklalapį, kviečiantį išreikšti savo požiūrį į valdžios darbą, sakė žinantis, tačiau pripažino, jog nevertina jo rimtai.

„Papildžius Peticijų įstatymą, komisija pradėjo nagrinėti ir elektroniniu būdu gaunamus raštus, tačiau šie kreipimaisi privalo atitikti reikalavimus. Esminis - elektroninio parašo įranga. Ją būtina įsigyti ir naudoti rašant peticiją Seimui arba Vyriausybei. Įrangą platina tiek valstybinės, tiek ir privačios įstaigos. Kaina svyruoja nuo šimto iki kelių šimtų litų. Jei peticija atsiunčiama užpildyta be šios įrangos, Seimo komisijos ji nepasieks“, - tikino R. Čepaitis.

Kas skauda tautai

•    www.peticijos.lt įregistruotų kreipimųsi pavadinimai:

•    „Įmokų į II pakopos pensijų fondus mažinimui - NE!“

•    „Prieš delfinų žudymą Japonijoje“

•    „Pilnoms vasaros atostogoms TAIP!!!!“

•    „NE kainų didinimui mokyklos valgyklose! Moksleiviai ne milijonieriai!“

•    „Peticija dėl serialo „Son De Fierro“ rodymo Lietuvoje“

REKLAMA

Pakanka ir vieno parašo

•    Peticijos autoriumi - pareiškėju, gali būti ne jaunesnis kaip 16 metų Lietuvos Respublikos pilietis ar užsienietis, nuolat gyvenantis Lietuvos Respublikoje, arba jų grupė, įstatymo nustatyta tvarka parašę ir pateikę kreipimąsi (peticiją).

•    Peticijos teisė - Konstitucijoje laiduojama teisė kreiptis šio įstatymo nustatyta tvarka į Seimą, Vyriausybę ar savivaldybės institucijas - savivaldybės tarybą bei savivaldybės administracijos direktorių.

•    Kreipimesi negali būti keliami tokie reikalavimai ir siūlymai, kurių išsprendimas varžytų kitų žmonių teises ir laisves, grėstų Lietuvos valstybės nepriklausomybei, teritorijos vientisumui, konstitucinei santvarkai.

•    Kreipimesi turi būti nurodyta: pareiškėjo vardas, pavardė, gyvenamoji vieta, asmens kodas;institucija, kuriai paduodamas kreipimasis; prašymas pripažinti kreipimąsi peticija, kreipimosi padavimo priežastys ir tikslai; pareiškėjo reikalavimai ir siūlymai; pareiškėjo atstovo vardas, pavardė, asmens kodas, gyvenamoji vieta ir, jeigu yra, telefono, fakso numeriai.

•    Kiekvienas kreipimasis turi būti pareiškėjo pasirašytas. Anoniminis kreipimasis atmetamas.

Vaida Jutkonė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų