Parlamento kanceliarija ieško būdų, kaip priartėti prie Finansų ministerijos (FM) siūlomų asignavimų limitų. Tačiau ypatingų taupymo rezervų neranda, esą visi pagrindiniai jau išsemti.
Seimo kanceliarijai FM kitais metais norėtų skirti apie 79 mln. litų, t. y. 24 mln. litų mažiau nei šiemet. Tačiau kanceliarijos Finansų departamentas apskaičiavo, kad norint užtikrinti normalų parlamento darbą reikėtų daugiau pinigų nei iki šiol - beveik 89 mln. litų. Apsvarsčiusi planuojamą biudžetą Seimo valdyba sutiko, kad ministerijos siūloma suma nepakankama, ir nusprendė prašyti daugiau lėšų.
Šiomis dienomis parlamento kanceliarija vertina savo galimybes sutaupyti daugiau lėšų. Laikinai Seimo kanclerio pareigas einantis Gedeminas Aleksonis LŽ pasakojo, kad pavyko rasti papildomų taupymo šaltinių. „Beveik 20 Seimo kanceliarijos darbuotojų šiuo metu yra vaiko auginimo atostogose. Į jų vietą naujų žmonių nepriimame, kiek įmanoma perskirstome darbo krūvį kitiems“, - aiškino jis.
G.Aleksonio teigimu, Seimas jau šiemet nemažai pasispaudė. Nuo sausio 1-osios Seimo kanceliarija tikina sumažinusi 18,5 etato. Esą tai palietė ir pačios žemiausios grandies darbuotojus: kiemsargius, vairuotojus, ir aukščiausius postus turėjusius žmones - neliko vieno Seimo kanclerio pavaduotojo pareigų. Sakoma, kad tai leido sutaupyti maždaug milijoną litų. Šiuo metu parlamente pagal darbo sutartis dirba 500 valstybės tarnautojų ir darbuotojų.
Nemažai pinigų Seimo kanceliarijai atsieina viešbučio Fabijoniškių mikrorajone, Liudo Giros gatvėje, išlaikymas. Būstą jame pigiau nei rinkos kaina nuomojasi kadenciją baigę parlamentarai, buvę Seimo kanceliarijos darbuotojai. Prieš kurį laiką Turto bankas paprašė, kad FM šį Seimo viešbučio pastatą įtrauktų į turto atnaujinimo programą ir leistų privatizuoti. Tačiau Vyriausybė dėl to kol kas trypčioja vietoje. „Seimo kanceliarijai nelabai apsimoka išlaikyti šį viešbutį. Pasiūlėme jį privatizuoti, o pasibaigus krizei už gautus pinigus suremontuoti pirmuosius Seimo rūmus“, - kalbėjo G.Aleksonis.
Papildomų pinigų Seimo kanceliarija esą sutaupo mažindama paslaugų pirkimą. Artėjančiam šildymo sezonui ruošiasi tik savomis jėgomis. Dėl to tikimasi sutaupyti apie 100 tūkst. litų. G.Aleksonis tvirtino, kad ir toliau bus ieškoma taupymo rezervų, tačiau, pasak jo, šiuo klausimu negalima perlenkti lazdos. „Viską reikia daryti proto ribose. Turime galvoti ne vien apie tai, kur ir ką galime sumažinti, bet ir apie tai, kaip kokybiškai aptarnauti Seimo narius“, - įsitikinęs jis.
Seimo pirmininko pavaduotoja Virginija Baltraitienė nesitiki, kad pavyks „tilpti“ į FM siūlomą sumą. „Žinoma, galima peržiūrėti parlamentines išlaidas komandiruotėms, kanceliarinėms ir reprezentacinėms reikmėms. Tačiau didelių pinigų čia nesutaupytume“, - svarstė ji.
Jei Seimo kanceliarijai nepavyktų sutarti su FM ir asignavimų limitai nebūtų padidinti, V.Baltraitienės nuomone, reikėtų imtis drastiškų priemonių. Esą Seime gali tekti mažinti elektros ir šilumos vartojimą, išsukti dalį lempučių.
Roberta TRACEVIČIŪTĖ