Ar įmanoma, kad pati skurstanti Savivaldybė prasiskolinusiai privačiai įmonei tiesiog padovanotų kone 100 tūkst. litų?
Kaip valdininkams už mokesčių mokėtojų pinigus paremti nemokią privačią bendrovę, planas – daugiau nei elementarus. Tereikia paskelbti viešųjų pirkimų konkursą, leisti finansiškai nepatikimai bendrovei jį laimėti, pasirašyti su verslininkais sutartį su joje numatytomis netesybomis ir pagaliau – ją nutraukti.
Tiesa, ekonominio sunkmečio prispaustos įmonės vadovas, kad gautų neatlygintiną finansinę injekciją, privalo įvykdyti svarbiausią sąlygą – priklausyti tai pačiai partijai, kaip Savivaldybės valdžia.
Kas galėtų paneigti, kad dar vienai kadencijai Panevėžio valdžioje likusios partijos „Tvarka ir teisingumas“ nariai taip sugalvojo papildyti partijos bendražygio Manto Leliuko vadovaujamos restruktūrizuojamos statybų bendrovės „Iglus“ sąskaitą?
Netrukus teisme susigrums Savivaldybė, vadovaujama „tvarkietės“ Kristinos Vareikienės, bei naujos kadencijos Tarybos nario M.Leliuko atstovaujama „Iglus“.
Statybininkai ryžosi bylinėtis dėl Savivaldybės nutrauktos sutarties „Sigutės“ lopšeliui-darželiui renovuoti. Už netesėtą pažadą per teismą statybininkai tikisi išsireikalauti apie 95 tūkst. litų.
Įmonė viliasi, kad visi koziriai – jos rankose. Mat sutartyje Savivaldybė įsipareigojusi netesybų atveju sumokėti 10 proc. užsakymo vertės.
M.Leliukas tvirtina, kad pasirašyti tokią sutartį pasiūlė patys valdininkai. „Tai tipiška standartinė Savivaldybės sutartis. Juridiniai asmenys, kaip mūsų bendrovė, neturi teisės jos keisti“, – „Sekundei“ tvirtino „Iglus“ direktorius.
Iš kitų klaidų nesimokė
Beveik milijono litų vertės užsakymą renovuoti „Sigutės“ lopšelį-darželį Savivaldybė „Iglus“ patikėjo praėjusių metų gruodį. Valdininkų neišgąsdino, kad įmonę slegia per 14 mln. litų skola, atgauti pinigus iš bendrovės laukia šimtai kreditorių, o su jais atsiskaityti įmonės restruktūrizacijos plane numatyta per ketverius metus.
Sutartį su „Iglus“ Savivaldybė pasirašė nepaisydama dar pernai gegužę Viešųjų pirkimų tarnybos paskelbtos rekomendacijos atmesti restruktūrizuojamų įmonių pasiūlymus ir paraiškas.
Suraityti parašų su finansiškai nestabilia įmone Savivaldybė nepabūgo netgi po plačiai nuskambėjusios biržiečių patirties. Milijoninės vertės užsakymą renovuoti vidurinę mokyklą patikėjusi į skolas įklimpusiai panevėžiečių „Steigos“ bendrovei Biržų savivaldybė pačiame darbų įkarštyje buvo priversta ieškoti ne tik kitų statybininkų, bet ir valytojų.
Neturėdama finansinių išteklių, „Steiga“ iš mokyklos išsinešdino palikusi statybinį chaosą.
Pasekmių nenumatė?
Tačiau po Panevėžio valdininkų ir „Iglus“ vadovų sandėrio praėjus maždaug mėnesiui Savivaldybė pranešė sutartį nutraukianti. Oficialus motyvas – „Iglus“ per numatytą terminą nepateikė garantijų, kad yra pajėgi įvykdyti užsakymą.
Tikroji priežastis – lopšelio-darželio renovaciją finansavusios Lietuvos verslo paramos agentūros ultimatumas. Agentūra vadovavosi Savivaldybės ignoruota Viešųjų pirkimų tarnybos rekomendacija ir pareiškė restruktūrizuojamai įmonei atitekusio užsakymo nefinansuosianti.
Ar tokios baigties, mokesčių mokėtojams galinčios kainuoti 95 tūkst. litų, nenumačiusių Savivaldybės teisininkų aklumo nenulėmė politiniai išskaičiavimai?
Juolab kad skandalingąją sutartį su „Iglus“ skubėta pasirašyti prieš savivaldos rinkimus?
Su partijos bendražygės K.Va-reikienės vadovaujama Savivaldybe teisme susitiksiantis M.Leliukas mano, jog susiklostė keista situacija.
„Aš ginu juridinio asmens interesus ir noriu, kad teismas išsiaiškintų, teisėti ar ne Savivaldybės veiksmai. Politikos nepainioju. Tai nesusiję. Negaliu suasmeninti verslo reikalų“, – teigė M.Leliukas.
Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ