Lietuva džiugina dideliu ekonominiu augimu, nuolat mažėjančiu nedarbu, tačiau politinė sistema yra ištikta legitimacijos krizės. Taip Lietuva apibūdinama tarptautinių ekspertų išleistoje studijoje.
Vokietijos Bertelsmano fondo šiemet išleistoje transformacijų indekso studijoje lyginamos 125 greičiausiai pasaulyje besikeičiančios valstybės.
Įvertinus ekonomikos ir politikos pasiekimus, Lietuva tranformacijų indekso reitinge atsiduria 6 vietoje ir nuo Estijos atslilieka trimis pozicijomis (3 vieta), tačiau lenkia Latviją, kuri reitingų lentelėje patalpinta į 13-ąją vietą. Lietuvos strateginė partnerė Lenkija užima 11 poziciją, tuo metu didžioji Baltijos valstybių kaimynė Rusija šiais metais įkopė į 58-ąją vietą.
„Lietuvos augimo rodiklis yra vienas iš didžiausių Europoje, ir visa tai nuolat mažėjant nedarbui“, - rašoma studijoje, bet čia pat priduriama, kad „politinio elito skandalai ir korupcijos atvejai sukėlė gilią nepasitikėjimo krizę tarp gyventojų“.
Fondo teigimu, Lietuvoje nepasitikima politinėmis partijomis apskritai bei tradicinėmis politinėmis jėgomis konkrečiai. Tuo metu mažesnės ir populistinės partijos pakankamai lengvai pelno rinkėjų simpatijas.
„Toks deficitas aiškinamas dar mažai susiformavusia pilietine visuomene. Kaip anksčiau, taip ir dabar - tik nedaugelis lietuvių suvokia pilietinės iniciatyvos galimybes“, - teigiama fondo atliktoje studijoje.
Tačiau nepaisant liūdinančių politinės sistemos skaudulių, tarptautinius vertintojus džiuginantis ekonominis augimas taip pat nėra tobulas. Kad Lietuvos ekonomika būtų patrauklesnė, fondas rekomenduoja gerinti vietines sąlygas žinių ekonomikos plėtrai, nes taip esą būtų sukuriama didesnė vertė ir užkertamas kelias jaunos labai kvalifikuotos darbo jėgos nutekėjimui. Lietuvos Vyriausybei patariama kuo skubiau įvykdyti Europos Sąjungos (ES) konvergencijos kriterijus bei prisijungti prie euro zonos.
Bertelsmano fondo transformacijų indeksas analizuoja ir vertina 125 besivystančių ir transformacijų šalių demokratijos, rinkos ekonomikos ir politinio valdymo kokybę. Matuojami pasiekimai ir nukrypimai žengiant į teisinę valstybę ir demokratiją, socialinės politikos paženklintą rinkos ekonomiką.
Vokietijos Bertelsmano fondas yra ne pelno siekianti visuomeninė organizacija.