Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen teigė, kad įstatymas, kuriuo būtų sureguliuota, kas turi vykti į Europos Vadovų Tarybą (EVT) gali atsirasti pavasario sesijos darbotvarkėje.
„Gali būti, kad šis klausimas tikrai atsiras darbotvarkėje, jei mūsų dviem lyderiams, premjerei ir prezidentui, nepavyks susitarti be įstatymo“, – antradienį Seime susirinkusiems žurnalistams sakė parlamento vadovė.
Pasak V. Čmilytės-Nielsen, jei tokį įstatymo projektą teiks koalicijos partneriai, liberalai planuoja tokį projektą palaikyti. Visgi, anot parlamento vadovės, I. Šimonytė ir G. Nausėda turėtų rasti bendrą sprendimą.
„Ir rotuotis, priklausomai nuo to, kokie klausimai yra svarstomi EVT“, – teigė V. Čmilytė-Nielsen.
„Suprantu, kad tai yra intriguojantis daugelį klausimas. Yra šalių, kur tie klausimas yra spręsti įstatymu, yra šalių kur ne. Lietuvoje nėra jokio įstatymo, kuris nustatytų, kad yra taip, kaip yra dabar. Ar reikia kitokio įstatymo, aš nesiimu kol kas komentuoti“, – komentavo premjerė I. Šimonytė.
Grybauskaitė žadėjo dalintis vizitais
Buvęs premjeras, valstiečių frakcijos narys S. Skvernelis teigė, kad EVT klausimą galima sureguliuoti ne įstatymu, o G. Nausėdos ir I. Šimonytės susitarimu.
„Abudu racionalūs, protingi, išsilavinę politikai. Jei jie tik nežiūrės per asmeniškumus, tikrai yra logika ir premjerės pasiūlymuose, kad visgi ten Vyriausybė turi būti atstovaujama, vienareikšmiškai, ir yra prezidento formatai atskiri, kur turi būti prezidentas. Bet sutarti ir tokią naują tradiciją nubrėžti, tai abiem šiems politikams būtų iššūkis ir, manau, liktų ir istorijoje“, – kalbėjo S. Skvernelis.
Jei šį klausimą bus bandoma sureguliuoti atskiru įstatymu, politiko nuomone, laukia batalijos.
„Tikrai kviečiu nežiūrėti į asmeniškumus, šiandien pavardės yra tokios, bet po 3–4 metų bus kitos pavardės. <...> Reikia bandyti, susitarti niekada nėra lengva, ypatingai tokiais klausimais. Bet reikia sėstis, kalbėti. Aišku, jeigu bus partinė situacija, tada, natūralu, kad parlamentinėje valstybėje sprendimą priims parlamentas“, – sakė buvęs premjeras.
S. Skvernelis pasakojo, kad kai jis užėmė Vyriausybės vadovo postą, su tuometine prezidente Dalia Grybauskaite buvo kalbėta, kad vizitais į Briuselį bus dalinamasi, tačiau taip neatsitiko – į EVT visada vykdavo tik D. Grybauskaitė.
„Neatsirado nė vienos tarybos, kur būtų premjero klausimai, ten visą laiką persidengdavo, čia šiek tiek šaržuojant. O pasikeitus prezidentui, tas klausimas natūraliai mano nebuvo keliamas dėl suprantamų priežasčių, tiesiog aš nebegalėjau išvažiuot iš Lietuvos, nebegalėjau judėti, skraidyti. Nebuvo klausimas iškeltas“, – pasakojo S. Skvernelis.
Politiko teigimu, nors D. Grybauskaitei ir buvo iškeltas vizitų į EVT klausimas, visgi valstiečiai nenorėjo papildomų įtampų su Daukanto aikšte.
„Tradicija buvo susiklosčiusi ir įdirbis buvo padarytas, buvo logiška, kad ji pabaigtų savo kadenciją atstovaudama toje pozicijoje, kurioje buvo. Pasikeitus prezidentui, buvo galimybė ir reikėjo tą klausimą kelti, bet tada konservatoriai kažkaip tylėjo ir tos iniciatyvos nerodė“, – sakė S. Skvernelis.
Ne pirmą savaitę netyla diskusijos dėl to, kas turėtų vykti į EVT. Šiuo metu Lietuvai atstovauti važiuoja prezidentas G. Nausėda, taip tęsdamas prie D. Grybauskaitės susiformavusią tradiciją, kad į Briuselį važiuoja tik šalies vadovas. Visgi konservatoriai pradėjo kelti klausimą, ar prezidentas elgėsi teisėtai.
Diskusiją apie atstovavimą EVT iškėlęs konservatorių frakcijos Matas Maldeikis nusiuntė savo poziciją į Daukanto aikštėje įsikūrusius rūmus bei prakalbo apie ruošiamą įstatymo projektą, kuriame būtų reglamentuota, kas turėtų vykti į Briuselį ir atstovauti Lietuvai EVT.