Kelmės rajono Šaukėnų seniūnijos Stakavos kaime esančių senkapių pašonėje, Pavainiškės kaime, gyvenantis Juozas Mauragas rinkdamas akmenis aptiko neįprastą radinį – kažką panašaus į medalį. Manoma, jog tai gali būti žvaigždėlapis.
Manė radęs medalį
Pavainiškės kaimo gyventojas Juozas Mauragas pasakojo, jog nematytą daiktą radęs bendrovės lauke, rinkdamas akmenis, netoli senkapių.
„Pasilenkiau paimti – geležis, ne geležis. Pirma mintis, šovusi į galvą, – koks nors medalis bus besimėtantis žemėse. Juo labiau kad buvo pradurtas. Bet kaip medalis radinys buvo lyg ir per didelis. Geriau įsižiūrėjęs pastebėjau kur kas įdomesnių dalykų“, – sakė vyriškis.
Apvalus metalinis dirbinys buvo išraižytas įvairiais ornamentais, pačiame viduriuke buvo tarytum saulė ar gėlės žiedas.
„Kadangi reikėjo dirbti, tai visą dieną radinį ir nešiojausi. Kartu dirbusieji iš manęs šaipėsi, siūlė mesti tą geležį. Bet aš kantriai sulaukiau darbo pabaigos, parsinešiau tą daiktą į namus, o vėliau nuvežiau į Šaukėnų muziejų. Neišmaniau, ką iš tikrųjų radęs“, – pasakojo.
Dovana nustebino
Neįprastas radinys dabar saugomas Šaukėnų kraštotyros muziejuje. Muziejininkė Elena Burdulienė sakė, jog muziejui žmonės yra dovanoję įvairiausių daiktų, tačiau tokios dovanos sulaukusi pirmąsyk.
„Gavusi ir aš nežinojau, koks tai daiktas, kokia gali būti jo paskirtis. Atsitiktinai į muziejų užsukęs lankytojas man paaiškino, jog radinys ne kas kita, o tikrų tikriausia žvaigždėlapio kopija. Tikro žvaigždėlapio ratukai sukasi, o šio – ne“, – pasakojo E. Burdulienė.
Lankytojo žodžiais, žvaigždėlapyje yra atspausti simboliai. Kiekvienas žvaigždėlapio sluoksnis yra atskiras, jį galima sukti, rasti įvairias norimas datas. Žvaigždėlapis – laiko kalendorius, jame nurodyti ir keliamieji metai, ir mėnulio fazės, viduryje pažymėtas galaktikos simbolis, žiedlapiai ir tarpeliai tarp jų reiškia saulės aktyvumo lygį. Pasinaudojus žvaigždėlapiu galima sužinoti, ne tik kas buvo prieš, bet ir ko tikėtis ateityje.
„Žmogus pasakojo besidomintis Rytų filosofija ir religija, svarstė, gal koks žydų rabinas iš Palestinos ar kokio kito Azijos krašto galėjo būti palaidotas su žvaigždėlapio simboliu“, – pasakojo muziejininkė.
Radinių būta ir anksčiau
Žvaigždėlapis rastas lauke netoli Stakavos kaimo senkapių.
„Enciklopedijoje esu skaičiuosi, jog buvę net dveji Stakavos arba Titvydiškės senkapiai, stovėjęs Stakavos dvaras, bažnyčia. Daugiau negu prieš pusę amžiaus, 1950 metais, senkapius radau gražiai šeivamedžiais, alyvomis apsodintus, dar ir paminklų buvo. Vėliau žmonės senkapiuose pradėjo rūsius kasti ir į juos bulves pilti. Senkapiai palengva nyko, apžėlė“, – pasakojo muziejininkė.
1885 ir 1895 metais senkapiuose kasinėjo archeologas Daugirdas, ištyręs šešis griautinius kapus. Geležiniai ir bronziniai daiktai (kirvis, grandinė, apjuosusi mirusio vaiko galvą ir kiti) laikomi Kauno istoriniame ir Šiaulių „Aušros“ muziejuose.
Apie žvaigždėlapius
Žvaigždėlapis – dangaus srities ar visos dangaus hemisferos planas su dangaus pusiaujinėmis koordinatėmis. Jame pavaizduotos ten esančios žvaigždės, jų spiečiai, ūkai, galaktikos bei kiti dangaus objektai.
Žvaigždėlapis yra taip sudarytas, kad juo galėtų naudotis ir šiaurinio, ir pietinio Žemės pusrutulių žvaigždžių stebėtojai. Kadangi žvaigždės juda nakties dangaus skliautu, todėl jų padėtis visą laiką keičiasi. Dėl to žvaigždėlapiuose yra vaizduojamos žvaigždės, kurias galima matyti žiūrint tam tikra kryptimi ir tam tikru laiku. Žvaigždėlapyje paprastai būna nurodytas metų laikas, mėnuo ir valandos. Atsižvelgiant į laiką, viena valanda pridedama tuo metų laiku, kai laikrodis atsukamas vieną valandą atgal.
Dangaus skliautas suskaidomas į 12 dalių ir sudaromi 12 žvaigždėlapių, kurių kiekviename yra atvaizduoti atitinkamą mėnesį matomi žvaigždynai. Jie sudaromi atskiroms geografinėms platumoms, atsižvelgiama į skirtingus metų laikus.
Šiuolaikiniuose žvaigždėlapiuose iki šiol vartojami graikų ir arabų astronomų pasiūlyti žvaigždynų pavadinimai, vieno žvaigždyno žvaigždės jungiamos paprastomis linijomis. Prieš keletą amžių žvaigždėlapiuose aplink tam tikro žvaigždyno žvaigždes būdavo piešiamos sudėtingos figūros.
Dalia KARPAVIČIENĖ