• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) antradienį sureagavo į „Balsas.lt savaitės“ ir portalo „Balsas.lt“ publikaciją, kurioje suabejota ministerijos valdininkų vykdomų manipuliacijų nekilnojamuoju turtu tikslais bei skaidrumu. Deja, atsakyti į pateiktus klausimus nesugebėta, arba nepanorėta.



„Balsas.lt“ – kam mainomos patalpos?

Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) antradienį sureagavo į „Balsas.lt savaitės“ ir portalo „Balsas.lt“ publikaciją, kurioje suabejota ministerijos valdininkų vykdomų manipuliacijų nekilnojamuoju turtu tikslais bei skaidrumu. Deja, atsakyti į pateiktus klausimus nesugebėta, arba nepanorėta.



„Balsas.lt“ – kam mainomos patalpos?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Valdininkų atsakymas taip ir nepaaiškino, kam reikia sukeisti dviejų akcinių bendrovių, veikiančių prie ŠMM, patalpas, jei viena iš jų likviduojama. Nepaaiškintos liko ir manipuliacijos turto vertėmis.

REKLAMA

Kaip rašė „Balsas.lt“, leidyklos UAB „Mokslo aidai“ (MA), kurios kapitalas yra 100 proc.valstybinis ir leidyklos AB „Mintis“, kurios penktadalis akcijų priklauso privačiam kapitalui, patalpas nutarta sukeisti. „Mokslo aidų“ direktorius Juozas Simonavičius teigė esąs tikras, jog patalpų mainai sumanyti tik tam, kad privatus kapitalas galėtų prieiti prie beveik vieno milijono litų vertės patalpų.

REKLAMA
REKLAMA

Ministerijos valdininkai paprašė klausimus užduoti raštu. „Balsas.lt“ klausė:

- Kodėl likviduojama sėkmingai dirbusi leidykla?

- Kodėl parengtoje ir notarų biurui pateiktoje mainų sutartyje ir ŠM ministro įsakyme nurodomi skirtingi patalpų plotai, kuriuos „Mintis" turi perduoti MA?

- Kam mainai, jei viena iš bendrovių likviduojama?

- Pakomentuokite MA vadovo J. Simonavičiaus teiginį, kad jis seniai juto spaudimą užleisti patalpas ir įmonė likviduota tik todėl, kad jis tam nepakluso?

- Ar „Mintis" yra geresnė už MA todėl, kad dalis jos akcinio kapitalo priklauso privatiems asmenims?



Ministerija: „Mokslo aidų“ vadovai - blogi

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Švietimo ir mokslo ministras, liberalas Gintaras Steponavičius, pats redakcijai nepakomentavo visų minėtų peripetijų, nes į tokias smulkmenas teigė nesileidžiantis.

Pateikiame komentarą, kurį pasirašė Turto valdymo skyriaus vedėja Margarita Jakštonienė:

„Švietimo ir mokslo ministerija optimizuoja ir peržiūri pavaldžių institucijų veiklą ir atsisako jai nebūdingų funkcijų. Ministerijos Saulėlydžio komisija pasiūlė kai kurias institucijas likviduoti, reorganizuoti arba pakeisti akcijų valdytoją. Siekiant išvengti didelių likvidavimo kaštų ir neprarasti valstybės turto, nutarta jungti dviejų panašių bendrovių – „Mokslo aidai“ ir „Mintis“ – veiklą. Nustatyta tvarka pradėta UAB „Mokslo aidai“ likvidavimo procedūra.

REKLAMA

Artimiausiu laiku bus svarstoma klausimas dėl AB „Mintis“ perspektyvos.

UAB ,,Mokslo aidai” valstybės turto pagrindu buvo įkurta 1993 m. Visą bendrovės akcijų paketą valdo valstybė.

Deja, laikui bėgant, UAB “Mokslo aidai” tapo pusiau šeimyniniu verslu: bendrovės direktorius – Juozas Simonavičius, bendrovės direktoriaus pavaduotojas – Juozas Simonavičius jaunesnysis. Direktorius savo vardu įregistravęs 3 mobiliuosius telefonus, už kurių išlaikymą moka bendrovė. Bendrovė naudojo valstybės turtą, ėmė iš banko paskolas asmeniškai niekuo nerizikuodama.

REKLAMA

Net ir ekonominio pakilimo laikotarpiu keletą paskutinių metų bendrovės pelnas siekė tik 100 litų. Valstybei bendrovė pervesdavo apie 20-30 litų dividendų. Šiuo metu už skolas „Sodra“ areštavo bendrovės „Mokslo aidai“ sąskaitas ir turtą. Bendrovės skola tiekėjams jau viršija 60 tūkstančių litų,“ – rašoma komentare.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

J. Simonavičius: Ministerija meluoja

Dabar jau nušalintas MA direktorius teigia, jog ministerijos atstovai jį paprasčiausiai šmeižia. „Atsakyme jie kažkodėl nieko nekalba apie patalpų mainus, nors visa košė užvirė tik dėl jų. Bent jau ministro pasirašytame įsakyme galėjo „neapsišviesti“ ir neskubinti tų mainų,“ – sako jis.

REKLAMA

Pasak J. Simonavičiaus, įvardinta skolų tiekėjams suma yra tiesiog visiškai melaginga, o telefonais naudojosi darbuotojai, bendraudami su tiekėjais ir užsakovais. „Pagal pokalbių planus nė sykio niekas nė neviršijo 40 litų minimumo. Jei jau ieško priekabių, tegul sugalvoja ką nors rimtesnio. Telefono aparatai yra žmonių, o ne įmonės. Lizinguojama skaitmeninės spaudos mašina taip pat lieka įmonei. Visa tai yra tik akių dūmimas. Man ne kartą tiesiai sakyta, kad nesipriešinčiau mainams, tuomet, esą galėsiu ramiai dirbti. Bet kam man reikia dalyvauti kažkokiose nekilnojamojo turto aferose? Dėl karjeros? Dovanokite, aš jau ir taip pensijinio amžiaus – nenoriu teptis rankų, kurios liko švarios iki senatvės,“ – piktinosi J. Simonavičius.

REKLAMA

Jis dar kartą pabrėžė, kad jokių pretenzijų iš ministerijos nesulaukė ir jokio oficialaus bei pasirašyto dokumento apie įmonės likvidavimą negavo, kol valdininkai įsitikino, kad neskaidrių patalpų mainų jis nepalaimins. Paties direktoriaus raštai ministrui G. Steponavičiui – straipsnio pabaigoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Precedentas yra

Ministerijos atsakymas ne apie tai, ko buvo klausta, neišsklaidė abejonių, kad MA valdomo nekilnojamojo turto mainais gali būti siekiama tiesiog perleisti patalpas privačiam kapitalui.

Dar 2002 metais aprašyta istorija, kuomet vadovėlius leidusi leidykla „Šviesa“ perėjo į privačias rankas. Atlikus akcijų emisiją valstybei, priklausančių akcijų dalis šioje bendrovėje sumažėjo nuo 54,6 iki 25,63 proc. Tai reiškė, kad valstybė, konkrečiau pagrindinė akcininkė Kultūros ministerija, prarado įtaką garantuotai pelningoje leidykloje.

REKLAMA

Ministerijos skubėjimas ir išsisukinėjimas leidžia įtarti, kad šį kartą taikiniu tampa – jei ne valstybės užsakymai,– tai nekilnojamasis turtas.

Straipsnio pabaigoje „Balsas.lt“ prideda tik nedidelę dalį turimų dokumentų, kurie byloja, jog įmonės likvidavimas tapo skubiu reikalu ir buvo ministro Gintaro Steponavičiaus įformintas įsakymu tik po to, kai J. Simonavičius atsisakė palaiminti patalpų mainų sutartį.

REKLAMA

 ********

UAB „Mokslo aidai“ leido ir spausdino grožinės ir mokslinės literatūros knygas, akademinius žurnalus, muzikinius tekstus su natomis, žodynus, katalogus, etc. Pagrindiniais jos užsakovais buvo Mokslų akademijos institutai, akademinė bendruomenė.

UAB „Mokslo aidai“ ligi šiol niekas nepateikė likvidavimo plano, visi projektai pateikiami be parašų. Nė viename oficialiame rašte apie likvidavimą nebuvo užsiminta, o ŠMM paskirtas Valstybės akcijų valdymo įgaliotinis, kaip patvirtina įrašyti pokalbiai, direktorių įtikinėjo, kad įmonė veiks ir pasibaigus mainams.

REKLAMA
REKLAMA

Apie neva egzistuojantį sprendimą likviduoti bendrovę oficialiai užsiminta tik šiemet rugsėjo 17 dieną registruotame rašte, kuriuo atsisakoma leisti įkeisti bendrovės akcinį kapitalą paskolai iš SEB banko gauti.

Ministro G. Steponavičiaus pasirašytame birželio 23 dienos įsakyme nurodyta, kad AB „Mintis“ turi „Mokslo aidams“ mainais perleisti 229,65 kv. m patalpų. Mainų sutartyje, kurią parengė ŠMM valdininkai ir kurią atsisakė pasirašyti J. Simonavičius, mainomas plotas sumažintas iki 164,29 kv. m, tačiau įvertinimas paliktas tas pats.

Vilniaus 4-ojo notarų biuro notarė V. Partaukienė patvirtino „Minties“ leidyklos vadovo raštą MA direktoriui, kuriuo primygtinai reikalaujama greičiau įteisinti patalpų mainus, nurodomas jau trečias patalpų, kuriam „Mintis“ mainais perleistų MA dydis – 65,36 kv.m.



Oficialūs raštai ministrui ir Seimo nariui Gintarui Simonavičiui, į kuriuos nebuvo atsakyta:




Preliminarūs paskaičiavimai, kiek gali kainuoti "Mokslo aidų" likvidavimas, kuris vykdomas dėl to, kad ministerija "nenori prarasti valstybės turto". Jie gali būti subjektyvūs, bet ministerija savų nėra pateikusi.





REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų