Daugėja keletą metų užsienyje gyvenusių ir grįžtančių į Lietuvą mišrių tautybių šeimų. Vaikams, jau nekalbantiems lietuviškai, kuriamos išlyginamosios lietuvių kalbos klasės, Švietimo ir mokslo ministerija leidžia jiems specialius vadovėlius.
Kiekvieną dieną Marijampolės Ryto vidurinėje mokykloje lietuviškus žodžius mokosi tarti prieš mėnesį iš Vokietijos grįžę trys Majeriai: Aleksas, Vilis ir mažoji Melani. Vaikų tėtis – lietuvis, mama – vokietė. Mokytoja su vaikais bendrauja vokiškai ir lietuviškai.
„Kalba šiek tiek sunki. Mes atvažiavome čia, nes mama labai norėjo ir tėtis. Ten mokyklos nebuvo tokios geros. Aš jau moku kai kuriuos žodžius pasakyti: mokykla, negalima, paklodė, antklodė, pagalvė, aš nesuprantu“, – vardijo Aleksas, Marijampolės „Ryto“ vidurinės mokyklos moksleivis.
Trys vaikai mokosi specialiai įsteigtoje mokyklos grupėje. Pasak mokyklos vadovo, lietuvių kalbos mokymas, kol tokie vaikai bus pasirengę mokytis pagal bendrojo lavinimo programas, turėtų trukti metus.
„Vaikai turės laikyti testus ,kurie parodys, kokį jie įgijo lietuvių kalbos lygį, ir jeigu tas lygis atitiks, jie pradės mokytis bendrai su visais vaikais“, – „Panoramai“ sakė Vladas Klasavičius, Marijampolės „Ryto“ vidurinės mokyklos direktorius.
Pasak Marijampolės savivaldybės atstovų, jeigu atsirastų daugiau tokių vaikų, tektų steigti atskirą klasę.
„Jeigu grįžtų, tarkim, iš Vokietijos, kaip šiuo atveju, tai galėtų dirbti tie patys mokytojai ir daugiau nereikėtų. Jeigu susidurtumėme su situacija, kai grįžta iš Ispanijos ar Airijos, tuomet, suprantama, reikėtų mokytojų, mokančių kalbą – tai irgi problema“, – teigė Vygantas Dilys , Marijampolės savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas.
Pasak Švietimo ir Mokslo ministerijos atstovų, į Lietuvą grįžtantiems tėvams nereikėtų baimintis, kad vaikams nebus sudarytos sąlygos pasiekti reikiamą žinių lygį.
„Dabar leidžiami vadovėliai išlyginamų klasių mokiniams, kurie, manome, tiks ir einantiems į bendras klases su kitais vaikais“, – sakė ministerijos specialistė Danutė Kolesnikova.
Vilniuje „Lietuvių namuose“ jau antrus metus veikia tokia išlyginamoji klasė, keletas mokinių mokosi Vilniaus Žemynos gimnazijoje. Šiemet tokių moksleivių yra apie 20.
Prognozuojama, kad kitąmet rugsėjį sugrįžusių iš užsienio ir pageidaujančių tęsti mokslus lietuvių kalba padvigubės, praneša LTV „Panorama“ . Pagal statistiką, per nepriklausomybės laikotarpį iš Lietuvos į užsienį yra išvykę apie 400 tūkst. šalies gyventojų.
REKLAMA