• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tūkstančiai užsienyje dirbančių lietuvių vyksta į tėvynę Kalėdų. Vieni skuba nors trumpai pabūti su artimaisiais, aplankyti draugus. Kiti dar spėja susitvarkyti būtinus reikalus. Kai kurie emigrantai žada grįžti visam laikui, rašo „Lietuvos žinios“.

REKLAMA
REKLAMA

Šiaulietis Singnelijus Jonaitis jau kelerius metus dirba statybininku mažame Airijos miestelyje. Vaikinas į Lietuvą tradiciškai susiruošė Kalėdoms. "O ką ten veiksi per Kalėdas, - pabrėžė jis LŽ. - Per didžiąsias šventes ten niekas dvi savaites nedirba."

REKLAMA

S.Jonaitis į Šiaulius atvyko su širdies drauge lietuvaite, kuri gyvena tame pačiame Airijos miestelyje. Namo patraukė ir kiti Singnelijaus draugai. Visi jie į Airiją parskris jau gruodžio pabaigoje, ten sutiks ir Naujuosius metus.

Pasirūpina sveikata

Lietuvoje Singnelijus ne tik aplanko artimuosius ir draugus. Jei spėja, nueina pas gydytoją - pasitikrina sveikatą, išsitiria kraują. Mama vaikiną visada iš anksto užregistruoja pas stomatologą: "Gerai kad neturiu problemų dėl sveikatos, net dantims paprastai nereikia rimtesnio gydymo," - džiaugėsi jaunasis emigrantas.

REKLAMA
REKLAMA

Vaikinas piktinosi tais tautiečiais, kurie kaltina emigrantus dėl eilių prie medikų kabinetų durų per kalėdinį laikotarpį. "Kitaip mes negalime, o čia gyvenantieji turi laiko ir galimybių visus metus rūpintis sveikata", - įsitikinęs jis.

Grįžęs į gimtinę Singnelijus neskuba švaistyti pinigų. Prekybos centrai gali per daug nesidžiaugti - emigrantai nelinkę Lietuvoje išleisti to, ką sunkiai uždirbo svetur. Dovanų artimiesiems S.Jonaitis perka prieš kelionę. "Parvežu lauktuvių iš Airijos, tačiau didžiulių lagaminų netempiu. Neprisikraunu daug daiktų išvykdamas", - atviravo vaikinas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Singnelijus visada ką nors sugalvoja, kad kelionė jam atsipirktų. Airijoje nusipirko automobilį ir parsiuntė jį į Lietuvą. Čia mašiną suremontuos, vėliau pats ja važinės Airijoje arba parduos. Mat Airijoje už automobilių detales ir remontą mokama beveik tiek pat eurų, kiek Lietuvoje litų.

REKLAMA

Jaunasis emigrantas tikino, kad svečioje šalyje stengiasi užsidirbti kuo daugiau pinigų, kurie pravers grįžus į Lietuvą visam laikui. Kada? Dar nežinia.

Nėra pas ką grįžti

Į Lietuvą prieš Kalėdas grįžo Vokietijoje gyvenanti ir maisto saugos tarnyboje pagal specialybę dirbanti Monika, nors paprastai ji nesistengia, kad nors ir trumpos atostogos sutaptų su didžiosiomis šventėmis. Moteris atvyksta, kai turi galimybę, mat skraidyti iš Vokietijos jai brangoka - šiuo metu bilietas iš Frankfurto kainuoja apie 400 eurų.

REKLAMA

"Ateities su Lietuva nebesieju, - prisipažino 11 metų berniuką auginanti Monika. - Po skyrybų prieš porą metų su buvusiu vyru pavyko sutarti, kad sūnus vyktų kartu su manimi. Į Lietuvą važiuojame vis rečiau - nebėra pas ką grįžti. Ir uždirbtų pinigų nežadu čia investuoti."

Monikos sūnus lanko Vasario 16-osios gimnaziją Hiutenfelde. Iki mokyklos - 150 kilometrų. Dėl to vaikas gyvena mokyklos internate. Lietuviškai kalba nenoriai, tik tiek, kiek reikia. "Sūnus anksčiau pasiilgdavo draugų, dabar vietoj jų atsirado kiti, - pasakojo moteris. - Jei gyvenčiau su sūnumi Lietuvoje, būčiau laimingesnė. Dabar ištisas savaites jo nematau. Praleidžiu daug jo gyvenimo smulkmenų. Gimtinėje būtume artimesni."

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Moniką labiausiai neramina, kad Vokietijoje sunku įsigyti būstą. Ji turi nekilnojamojo turto Lietuvoje, tačiau dėl netobulų įstatymų negali jo parduoti. Mat augina nepilnametį vaiką. "Jei parduočiau, gauti pinigai daug ką išspręstų - palengvintų būtį ir buitį. Tada su Lietuva jau niekas nebesietų", - mano emigrantė.

REKLAMA

Tačiau Monika tikino nesigailinti, kad išvyko gyventi svetur - esama kur kas nelaimingesnių už ją. Gerokai sunkiau esą tiems, kurie dar neprarado vilties grįžti ir susikurti Lietuvoje turtingesnį gyvenimą. Tiems, kurie tiki, kad emigracija padės išlipti iš nepriteklių. "Vienas dalykas, kurio tikrai pasiilgstu, - lietuviška duona. Ji tokia skalsi", - atviravo Monika.

REKLAMA

Be maišų dovanų

Šiaulietė Loreta gyvena ir dirba Anglijoje, turi visus reikiamus draudimus ir socialines garantijas, todėl lankytis tėvynėje dėl sveikatos problemų ar dokumentų tvarkymo jai netenka. Į gimtinę Loreta grįžta tik pailsėti, susitikti su draugais, pabūti su tėvais. Šįkart ji bus Lietuvoje vos dvi savaites.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Merginai gerai sekasi, tačiau pasilikti Anglijoje visam laikui ji neplanuoja. "Išvykti dirbti į Angliją apsisprendžiau be ypatingos motyvacijos. Man Lietuvoje nebuvo blogai, - pasakojo Loreta. - Dažnai grįžtu, todėl net nesijaučiu visiškai emigravusi iš Lietuvos. Nesigailiu išvažiavusi."

Loreta teigė Angliją pasirinkusi ne tik dėl pinigų: "Ten uždirbu pakankamai, tačiau nekaupiu pinigų tam, kad galėčiau juos išleisti Lietuvoje. Negrįžtu iš Anglijos kaip Kalėdų senis - su maišais dovanų. Lietuvoje dirbau, tačiau labai trumpai. Anglija man suteikia išbandymų ir patirties, kuri, tikiuosi, pravers grįžus".

REKLAMA

Mergina skrydžiams į tėvynę naudojasi Rygos oro uostu. "Per Rygą grįžti man arčiau, aptarnavimas geresnis. O kartais net pigiau", - pasakojo ji.

Net prieškalėdiniu laikotarpiu bilietai iš Anglijos gali kainuoti penkis ar net vieną eurocentą. Likusią bilieto dalį sudaro mokesčiai. Parskristi Kalėdoms ar kitoms šventėms iš britų salyno emigrantai paprastai gali už 70-150 eurų. 

Alvydas Januševičius

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų