Prabėgo lygiai 10 metų, kai būdamas vos šešerių Rolandas apsigyveno globos namuose. Kaip ir visi kiti likimo nuskriausti vaikai, suprantama, ne savo noru. Vaikai negali pasirinkti tėvų, nors, patikėkite, kartais to norėtų visa savo širdimi.
Ryžtingi troškimai
Tačiau portalo Balsas.lt kalbinamas 16-metis Rolandas jau daug metų nebendrauja su tikraisiais tėvais. Ir nors į galvą ateina įvairiausių minčių, tačiau jaunuolis tvirtina esąs laimingas. Tikriausiai, taip viskas ir turėjo būti.
Vaikų gynimo dienos minėjimas (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
„Pirmieji metai vaikų globos namuose buvo sunkiausi. Tačiau vėliau pripratau ir viskas klostėsi gerai“, – prisipažino paauglys. Paklaustas, ar įsivaizduoja gyvenimą kitoje šeimoje, akimirką Rolandas sudvejoja. Nors jaunas žmogus pradeda sakinį žodžiu „gal“, tačiau netrukus tvirtai nukerta: „Aišku, kad svajoju...“
Rolandas yra užsibrėžęs įvairių tikslų, tačiau dar nežino, į kurią pusę viskas pakryps: „Sunku pasakyti, kuo būsiu užaugęs. Apie tai daug galvojau ir galvoju. Galbūt krepšininkas, o gal verslininkas. Kas gali pasakyti?“
Vaikų gynimo dienos minėjimas (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
Kita vaikų globos namų auklėtinė 15-metė Ivona buvo įsitikinusi, kad užaugusi taps virėja. „Kodėl? Nežinau. Galbūt todėl, kad mano krikšto mama yra virėja“, – pasakojo Ivona. Mergina pridūrė, kad iki šiol bendrauja su biologiniu tėvu. Ir iškart patikslina: „Su jo naująja šeima...“ O su mama, anot mergaitės, ryšiai visiškai nutrūkę, nes „ji mane paliko, kai, greičiausia, jos labiausiai reikėjo“.
Vaikų gynimo dienos minėjimas (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
11-metis Laurynas portalui Balsas.lt atviravo, kad gyvenimas vaikų globos namuose yra geras. „Turiu draugų. Bet tikrai ne visi vaikai globos namuose yra draugiški. O užaugęs svajoju būti chirurgu. Nežinau kodėl. Esu nusiteikęs gelbėti žmonių gyvybes. Tiesiog šiaip sugalvojau“, – brandžios mintys sklido iš 11-mečio lūpų.
Tarptautinės vaikų gynimo dienos proga globos namų auklėtiniai buvo paruošę itin nuoširdžią ir originalią programą. Baltai apsirengusių mergaičių choras dainavo: „Gyvenime būna labai šviesios naktys / Lig ryto siūbuoja naktelės žiedai...“
Vaikų gynimo dienos minėjimas (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
Vaikai taip pat suvaidino trumpą spektaklį, kuriame veiksmas vyko iš kėdžių suręstame troleibuse. Dviejų mažų berniukų dialogas prajuokino tiek kitus vaikus, tiek suaugusiuosius. Trumpai apie situaciją: du berniukai sėdi, o šalia jų su lazdele stovi „bobulytė“.
Vaikų gynimo dienos minėjimas (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
– Pažiūrėk, senutė stovi. Gal leidžiame jai atsisėsti? – Ne, dar pasėdim. (Po kurio laiko). – O gal dabar užleidžiam? – Ne, man kojas skauda... (Dar po kurio laiko). – O gal dabar užleidžiam? – Na, gerai jau gerai. (Fone skamba garsas). Stotis. Galutinė maršruto stotelė. (Vienas vaikų). – Prašom, močiute, prisėskit...
Ypatinga diena
Vaikų laikinosios globos namų „Atsigręžk į vaikus“ direktorė Sigita Ignatovičienė pasakojo, kad ši diena vaikams yra tikrai ypatinga: „Šią dieną jie gauna daug dėmesio. Yra pagerbti, labai daug apie juos kalbama. Vaikai yra labai meniški, artistiški. Aišku reikia, kad vadovai sugebėtų juos sudominti. Dauguma vaikų tikrai labai mėgsta pasirodyti.“
Vaikų gynimo dienos minėjimas (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
S. Ignatovičienė pridūrė, kad jų globos namuose auga vaikai nuo 4 iki 18 metų. „Pastoviai turime šiek tiek daugiau berniukų nei mergaičių. Yra labai įvairių tautybių vaikų. Lietuvių, rusų, baltarusių, lenkų, romų. Dauguma iš Vilniaus, bet pasitaiko ir iš rajoninių miestelių“, – pasakojo Balsas.lt pašnekovė.
Į Vaikų laikinosios globos namus vaikai patenka dėl trijų pagrindinių priežasčių: skurdo šeimoje, alkoholizmo ir tėvystės įgūdžių trūkumo. „Negebėjimas pasirūpinti vaikais, juos suprasti ir užimti – didelė problema. Tada vaikai atsiranda gatvėje ir nebelanko mokyklos. Yra greičiau pastebimi socialinių darbuotojų. O tada atsiranda globos namuose“, – pabrėžė S. Ignatovičienė.
Vaikų gynimo dienos minėjimas (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
Anot jos, kiekvienas vaikas svajoja apie šeimą. Tačiau iš pradžių, kai sužino, kad juos gali įsivaikinti, vaikus ištinka tam tikra krizė, prasideda išgyvenimai. O kai susitaiko su ta mintimi ir susipažįsta su šeima, tada problemos išnyksta.
Tuo tarpu Lentvaryje esančių vaikų globos namų socialinė darbuotoja Elvyra Dailydienė pasakojo, kad pas juos auga vaikai nuo 10 iki 18 metų.
Vaikų gynimo dienos minėjimas (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
„Visokių vaikų yra. Pasitaiko labiau problemiškų. Neseniai susijungėme su Trakų vaikų globos namais. Tai atsirado daugiau sunkesnių vaikų“, – sakė E. Dailydienė.
Bet, anot jos, iš esmės vaikai yra geri: „Jie moka būti linksmi, nors likimas pašykštėjo laimės. Todėl džiaugiamės dėl šių vaikų. Jiems ši diena yra ypatinga.“