Vandens motociklų sporto federacija džiūgauja: nuo birželio 21-osios šalyje daugėja vandens telkinių, kuriuose bus leidžiama plaukioti asmeniniais, pramoginiais ir sportiniais laivais, varomais vidaus degimo varikliais, taip pat ir turinčiais vandens srauto pompą, tai yra, vandens motociklais.
Lietuvos vandens motociklų sporto federacijos prezidentas Tomas Gurkšnys sako, kad net penkerius metus siekė šių pokyčių.
„Nuo 2014 m., kada buvo pakeistas įstatymas, sportininkams nebeliko iš esmės nei kur treniruotis, nei oficialiai kur plaukioti. Ir tik pernai pavyko surasti bendrą kalbą su Aplinkos ministerija“, – sakė T. Gurkšnys.
Telkinių, kur iki plaukiojimo sezono pabaigos bus galima plaukioti motorinėmis priemonėmis, sąrašas papildomas Arino, Zaraso, Talkšos, Galuonų, Daugų ežerais ir Kupiškio mariomis. Tačiau prieš naujoves piestu labiausiai stojasi prie Daugų ežero įsikūrusi Daugų bendruomenė su Alytaus rajono meru priešakyje.
„Gyventojų skambučiai masiniai, parašų rinkimas ir tokie, žinot, vos ne kaltinimai šiuo atveju, kad meras čia leido, kad jis čia nori plaukioti ir taip toliau. Tai tada grįžom ir prisiminėm tuos laikus, kai buvo plaukiojama, buvo leidžiama plaukioti Daugų ežere ir koks buvo ten tada „chuliganavojimas“ arba tiesiog tam tikro „chamizmo“, tam tikro nesaugaus elgesio“, – teigė A. Vrubliauskas.
Alytaus rajono meras reikalauja, kad Aplinkos ministro Kęstučio Mažeikos pasirašytas įsakymas dėl Daugų ežero būtų atšauktas.
„Ne meras sprendžia ir ne mero norais ar nenorais priimami sprendimai leisti ar neleisti vienokios ar kitokios veiklos. Šiuo atveju buvo atsižvelgta pirmiausia į ežero ekosistemos būklę, į ten perinčių paukščių perėjimo laikotarpius, į gyvūnų saugotinų rūšių būtent ekosistemas, tai buvo atsižvelgta į specialistų rekomendacijas. Jie tam pritarė“, – tikino K. Mažeika.
Be to, su savivaldybėmis, kuriose yra minėti ežerai, šis įstatymas buvo derinamas nuo spalio mėnesio ir tada Alytaus rajono savivaldybė tylėjo, o susizgribo tik dabar.
„Kitos savivaldybės mato naudą, o iš kitų savivaldybių negavome nieko ir tai pagal teisėkūros principus reiškia, kad jeigu savivaldybė nepateikia jokio prašymo, rekomendacijos arba įžvalgų, tai reiškia, kad ji pritaria“, – sakė Aplinkos ministras.
„Na, berods tas raštas – jau dabar atsirinkome – spalio mėn. buvo, bet jis toks koduotas, na, labai sudėtingas, nelabai ir suprasi, jeigu ne specialistas. Tai, taip, tam tikro broko mūsų darbe buvo administracijos, bet tai neatleidžia nuo to, kad nėra derinimo“, – sakė A. Vrubliauskas.
Tačiau ilgametis Alytaus rajono meras, regis, gali turėti ir savų tikslų, kodėl taip priešinasi, kad motorinės vandens transporto priemonės neplaukiotų tam tinkamame Daugų ežere. Ant minėto ežero kranto stovintis neseniai baigtas statyti prašmatnus namas priklauso ne kam kitam, o A. Vrubliauskui. Taigi meras galimai gina ne žmonių, o savo interesus, nes nenori, kad vandens motociklininkai drumstų jo ramybę.
„Tai aš ten negyvenu. Taip, namas ten pastatytas, visi leidimai gauti, bet aš ten tikrai negyvenu ir man ten nėra pirmo aktualumo. Bet aš negaliu nereaguoti į bendruomenės interesą“, – gynėsi Alytaus rajono meras.
Vietiniai kvartalą su vaizdu į ežerą, kuriame yra mero namas ir kelių kaimynų namai, vadina „Vrubliovka“. Tai aliuzija į prašmatnų Maskvos turtuolių Rubliovkos kvartalą. Kalbant apie mero namą, aplinkosaugininkams kyla klausimų dėl iš mero kiemo į ežerą nusidriekusio ilgo medinio liepto bei betoninės dangos. Esą reikia tikrinti, ar tam yra leidimai.
„Čia bandoma dabar pateikti per tą prizmę, kad čia meras dėl savo privataus intereso nenori, kad ten plaukiotų. Tai čia visiška netiesa. Ir man liūdna. Ir tada bandoma ieškoti priduotose statybose dar kažkokių kablių. Tegul ieško“, – sakė A. Vrubliauskas.
Kilus šiam skandalui, Nacionalinė žemės tarnyba jau kitą savaitę vyks aiškintis, ar mero A. Vrubliausko namas pastatytas nepažeidus aplinkosaugos reikalavimų.