Naujienų portalas tv3.lt jau rašė, kad trečiadienį Vilniaus Žvėryno mikrorajono bendruomenę sukrėtė kraupus įvykis, kai vakar viduryje dienos miške buvo išžaginta 15-metė mergaitė. Siaubingas įvykis nutiko netoli Vilniaus Žvėryno gimnazijos ir pasklido kalbos, kad mergaitė prievartautojo buvo užpulta einant po pamokų namo.
„Vasario 1 d. apie 15 val. 40 min. Vilniuje, Žalioji g., miško masyve, nepažįstamas vyriškis, panaudojęs fizinę jėgą prieš nepilnametę (g. 2007 m.), su ja santykiavo lytiniu būdu prieš jos valią. Surinkta medžiaga pagal LR BK 149 str. 3 d.“, – rašoma policijos pranešime.
Vilniaus miesto vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjas Gedas Batulevičius teigia, kad minima situacija, kaip ir bet kuri kita, kai sužinoma apie nukentėjusį vaiką, vaiko teisių gynėjams yra išties skaudi.
„Galime patikinti, kad vaiko teisių gynėjai yra visuomet pasirengę padėti ir reaguoja į kiekvieną gautą pranešimą apie galimą vaiko teisių pažeidimą – dėl šio įvykio šįryt taip pat gavome pranešimą iš policijos.
Sužinoję apie galimą vaiko teisių pažeidimą, įskaitant ir bet kurios formos smurtą prieš vaiką, vaiko teisių gynėjai vertina kiekvieną individualią situaciją: bendrauja tiek su vaikais, tiek su suaugusiais – išklauso jų nuomones, aptaria galimų problemų priežastis, pasirūpina vaikų saugumu, inicijuoja nukentėjusiems ir jų artimiesiems reikalingą pagalbą“, – komentuoja jis.
Anot G. Batulevičiaus, šiuo atveju vaiko teisių gynėjai taip pat susisiekė ir nuvyko pasikalbėti su vaiku ir jo artimaisiais, inicijavo šeimai skubią psichologo pagalbą bei domėjosi dėl galimybės vaikui ir kartu išgyvenantiems jo artimiesiems gauti kvalifikuotą specialistų pagalbą, kurią, nuo seksualinio smurto nukentėjusiems žmonėms, teikia vienintelis šalyje veikiantis pagalbos centras „Užuovėja“.
„Seksualinis smurtas – viena iš smurto formų, kuri vis dar sunkiai atpažįstama ir įrodoma, nes dažnai nukentėjusieji slepia savo išgyvenimus, jaučia gėdą, pyktį, baimę dėl patirtų įvykių, nedrįsta apie tai kalbėti ir kreiptis pagalbos.
Nuo seksualinio smurto nukentėjusiems vaikams gali būti sunku įvertinti, kas įvyko, suprasti savo emocijas ir nuspręsti, kaip reikėtų elgtis toliau, todėl jiems reikalingas ne tik artimųjų dėmesys, supratimas, palaikymas bei atviras bendravimas, bet ir itin profesionali ir laiku suteikta specialistų pagalba“, – nurodo jis.
Vilniaus policijos vyriausiojo komisariato atstovė Julija Samorokovskaja naujienų portalą tv3.lt informavo, kad dėl seksualinio smurto prieš nepilnamečius 2022 m. pradėti 6 ikiteisminiai tyrimai, 2023 m. – 3.
„Daugiau duomenų susijusių su nepilnamečiais teikti negalime. Dėl minėto atvejo policijos pareigūnai intensyviai atlieka pirminius ikiteisminio tyrimo proceso veiksmus, siekiant kuo greičiau nustatyti nusikaltimą padariusį asmenį bei įvykio aplinkybes“, – nurodo ji.
Remiantis psichologų įžvalgomis ir vaiko teisių gynėjų darbo praktika, svarbu atkreipti dėmesį į vaiko elgesį, jo savijautą, kalbą – ne tik į tuos žodžius, kuriuos vaikas išsako, bet ir į tas temas, kuriomis vengia kalbėti. Įvairius patirtos seksualinės prievartos ženklus atskleidžia ir vaiko piešiniai, rašinėliai, pokalbiai, kuriuose vaikas gali kalbėti tarsi apie savo draugų patirtį, nors iš tiesų, tokiu būdu bando perteikti savo paties išgyvenimus.
Jeigu vaikas, jo elgesys kažkuo pasikeitė, labai svarbu išsiaiškinti, kodėl taip nutiko ir stebėti ar nėra kitų ženklų, kurie bylotų apie patirtą seksualinį smurtą.
„Taip pat vaiko teisių gynėjai nori atkreipti dėmesį į prevencijos šeimoje seksualinio smurto tema svarbą ir tėvų atsakomybę nuo mažens ugdyti vaiko sąmoningumą ir supratimą apie save bei savo kūną. Svarbu, jog vaikas suprastų, kad jo kūnas priklauso tik jam ir be jo paties sutikimo, niekam nevalia jo liesti. Mokykime vaiką atpažinti savo kūno ribas, pasakyti, kad ir aplinkiniai turi jas gerbti, taip pat paaiškinti, ką jis turėtų daryti, kai susiduria su kito žmogaus nemaloniu ir netinkamu elgesiu, prisilietimais ar kitais veiksmais. Galiausiai, vaikui svarbu žinoti, jog jis turi teisę pasakyti tvirtą „ne“ ir „stop“, kai kažkas kitas jo asmenines ribas nori peržengti“, – nurodo Vilniaus miesto vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjas.
G. Batulevičius ragina nepamiršti, kiekvienas galime padėti sustabdyti smurtą prieš vaikus: „Pastebėjus pernelyg seksualizuotą vaiko elgesį, staigų susidomėjimą seksualinėmis temomis, polinkį žaisti seksualinius žaidimus, uždarumą ar nenorą bendrauti, fizinės ir emocinės sveikatos pablogėjimą, savęs žalojimą – galima įtarti, kad prieš vaiką yra ar buvo smurtaujama, todėl prašome nelikti abejingiems ir visada pranešti šią informaciją“, – komentuoja jis.
Kilus klausimams žmonės kviečiami pasikonsultuoti su vaiko teisių gynėjais skambinant nemokamu tel. 8 800 10 800, taip pat galima rašyti žinutę interneto svetainėje vaikoteises.lrv.lt esančiame pokalbių laukelyje. Pranešti apie vaiko teisių pažeidimą galima artimiausiame vaiko teisių apsaugos skyriuje, užpildant formą Tarnybos interneto svetainėje arba skambinant bendruoju pagalbos numeriu 112.