Vienas naujesnių pinigų išviliojimo būdų – sukčiai aiškina, kad kortelė nebegalioja, todėl ją su PIN kodu reikia atiduoti kurjeriui. Žmonės patiki ir praranda tūkstančius eurų.
Sukčiai akiplėšiškai apmovė panevėžietę – paskambinę 79-erių moteriai neva iš telekomunikacijų bendrovės ėmė maustyti, kad baigėsi sutartis. Taip sukčiai išgavo moters duomenis ir po kelių dienų vėl paskambinę kamantinėjo, ar ji turi namie santaupų.
„Moteris „WhatsApp“ programėle parodė turimas santaupas, buvo apie 14 tūkstančių eurų, sukčiai pasakė, kad reikia paimti tuos pinigus patikrinimui“, – pasakoja Panevėžio policijos atstovė Odeta Jukniūtė.
Išvilioję santaupas sukčiai įkalbino moterį neva fiktyviai parduoti jos butą – taip moteris liko ir be namų, ir be santaupų. Iš viso prarado beveik 50 tūkstančių eurų.
O iš kitos moters, vilnietės, sukčiai išviliojo dar daugiau – per 160 tūkstančių eurų.
„Sakė, kad reikia pratęsti sutartį, padiktuokit tą ir tą, identifikavimo kodus, po šito pirminio skambučio sekė antras skambutis, kad jums prieš tai skambino sukčiai, jūs viską padiktavot ir siekiant jus apsaugoti jūs turite pervesti pinigus į tam tikrą sąskaitą arba nuimti grynuosius pinigus ir nuvežti tam tikriems žmonėms, kad jie tuos pinigus padėtų į saugią vietą“, – pasakoja kriminalinės policijos skyriaus viršininkas Olegas Bikbajevas.
Nauji sukčiavimo būdai
Kad ištuštintų lengvatikių pinigines, sukčiai kurpia įvairias istorijas.
„Patarimas: rusų kalba skambučius ignoruojame, arba bent jau paskambinam 112 į Bendrąjį pagalbos centrą ir paklausiame, kaip man šitoje vietoje pasielgti“, – pataria O. Bikbajevas.
Atsiranda ir naujų sukčiavimo scenarijų:
„Apsimeta bankų institucijų darbuotoju, prašo tiesiog atiduoti mokėjimo kortelę su prisijungimo kodais, nes ji jau yra „užkrėsta“ ir žmonės atiduoda“, – pasakoja Lietuvos Banko valdybos narys Simonas Krėpšta.
Per parą sukčiai iš žmonių išvilioja ir ketvirtį milijono eurų. Per praėjusius metus žmonės sukčiams atidavė 20 milijonų, dalį pervedimų bankai apsaugojo įtartiną pervedimą sustabdydami. Iš sukčiams jau pervestų 20 milijonų eurų, gyventojams pavyko atgauti tik du su puse milijono.
Pralaimi kovą su sukčiais
Ne visi sukčių apmulkinti žmonės kreipėsi į policiją, kiti apsiriboja mėginimu pinigus susigrąžinti per savo banką.
„2020 m. policijoje registravome apie 3 tūkstančius nusikalstamų veikų, susijusių su sukčiavimais, šiuo metu nusikalstamų veikų registruojame beveik 4700 per metus“, – teigia policijos generalinis komisaras Arūnas Paulauskas.
Dauguma sukčių – iš Rusijos, pasitaiko iš Ukrainos. Policijai išaiškinti pavyksta tik vieną iš keturių sukčiavimų, tačiau, net ir sučiupus nusikaltėlius, žmonės pinigus atgauna retai.
„Sąžiningai sakant, pralaimime kovą su internetiniais sukčiais. Tos sumos, jei pavyksta grąžinti, labai nedidelės, nesiekia 10 procentų nuo to, kiek yra išviliota“, – komentuoja A. Paulauskas.
Pareigūnai prašo ir gyventojų pagalbos – pranešti apie sukčius, net jei jiems nepavyko išvilioti pinigų.
Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.
VISAS TV3 ŽINIAS ŽIŪRĖKITE ČIA:















































































































































































































































