Penktadienio popietę keturių frakcijų atstovai – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos, Lietuvos socialdemokratų darbo partijos, partijos Tvarka ir teisingumas bei Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjungos – pasirašė koalicinę sutartį. Taip pat pasirašė ir premjeras Saulius Skvernelis.
Pasidalino postus
Valstiečių deleguoti ministrai vadovaus Socialinės apsaugos ir darbo, Sveikatos apsaugos, Energetikos, Ekonomikos ir inovacijų, Finansų, Aplinkos, Švietimo, mokslo ir sporto, Teisingumo ministerijoms, „socialdarbiečių“ – Užsienio reikalų bei Žemės ūkio ministerijoms, „tvarkiečių“ – Krašto apsaugos ministerijai, „lenkų“ – Susisiekimo ir Vidaus reikalų ministerijoms, tuo metu Kultūros ministeriją dalinsis „tvarkiečiai“ ir valstiečiai.
Tikimasi, kad užsienio reikalų ministru išliks Linas Linkevičius, tačiau Gediminas Kirkilas patikino, kad žemės ūkio ministras keisis. Anot G. Kirkilo, šiuo metu nėra svarstomas klausimas dėl Seimo pirmininko posto.
„Mums svarbiausia, kad yra koalicija, aiški dauguma. Čia yra kertinis dalykas“, – Seime žurnalistams kalbėjo G. Kirkilas.
Jam antrino ir Ramūnas Karbauskis, patikinęs, kad Seimo pirmininko klausimas bus sprendžiamas liepos 15 dieną.
Keičiamas bus ir krašto apsaugos ministras, anot Remigijaus Žemaitaičio, tai bus vienas dabartinių parlamentarų.
Vidaus reikalų ir susisiekimo ministrų V. Tomaševksis neatskleidžia, bet aišku, kad jie keisis.
R. Karbauskis prognozuoja, kad didelių pokyčių tarp Seimo komitetų pirmininkų nebus. Partijos vadovas taip pat negalėjo įvardinti, ar keis valstiečiams pavaldžius ministrus. S. Skvernelis neatmetė galimybės, kad dalis valstiečių ministrų keisis.
R. Karbauskis sakė norintis, kad po to, kai liepos 12 d. S. Skvernelis grąžins savo įgaliojimus prezidentui, norėtų, kad šis liktų premjeru. Pats S. Skvernelis sakė jau priėmęs sprendimą, tačiau jį atskleisiantis tik kitą antradienį.
Įvardino svarbiausius darbus
„Sutarėme su koalicijos partneriais dėl nemokamo bakalauro, miškų kirtimo mažinimo, tiesioginių seniūno rinkimų, tarėjų teismuose. Yra daug pasiūlymų“, – sutartus darbus vardino G. Kirkilas.
Pagrindiniai „lenkų“ prioritetai, anot V. Tomaševskio, savivaldos stiprinimas, didesnės lėšos vaiko pinigams.
Kol kas S. Skvernelis neatskleidžia, kiek nauji numatyti darbai gali kainuoti valstybės biudžetui.
Prisijungė ir „lenkai“
Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS) penktadienį nutarė prisijungti prie valdančiosios koalicijos.
„Sprendimas yra pozityvus. Šią dieną mes pasirašysime koalicijos susitarimą. Aišku, pradėsime nuo programinių dalykų. Jie mus tenkina“, – Seime žurnalistams kalbėjo partijos pirmininkas Valdemaras Tomaševskis.
Klausimas dėl Seimo pirmininko
Iki šiol nėra aiškumo dėl Seimo pirmininko pozicijos, bet prieš mėnesį pasirašytame koalicijos memorandume buvo numatyta, jog ši pozicija atiteks „socialdarbiečiams“. Vis dėlto parlamento vadovas Viktoras Pranckietis atsistatydinti atsisako, Seime kitą antradienį planuojama balsuoti dėl jo atleidimo.
R. Karbauskis yra pareiškęs, kad jeigu Seimo pirmininko atleisti nepavyks, koalicijos sutartis bus laikoma negaliojančia, tačiau dabar tokių žodžių atsisako.
Koalicijos derybininkai taip pat sutarė dėl kelių dešimčių pokyčių, susijusių su socialine politika, sveikatos apsauga, kova su korupcija.
Nauja koalicija buvo inicijuota po prezidento rinkimų nepaisant to, kad valstiečių lyderis R. Karbauskis žadėjo trauktis iš valdžios, jeigu jo partija pralaimės šiemet vykusius rinkimus.