Vilniuje, prie Gabijos gimnazijos septintoko tėvas kitiems vaikams matant sumušė sūnaus bendraklasį. Pasak psichologų, tokiais atvejais vieniems kyla pagrįsta baimė - bet kada ir bet kas juos gali sumušti, kitiems - agresija: pasirodo, šitaip galima išspręsti visas problemas.
Užvakar Vilniuje iš mokyklos einančių vaikų akivaizdoje septintoko tėvas sumušė sūnaus bendraklasį. Sumušė taip, kad vaikas atsidūrė ligoninėje. Neseniai Marijampolėje taip septintoko konfliktus su bendraklasiais sprendė jo trisdešimtmetis brolis. Tokių atvejų pasitaiko vis dažniau. Vaikų teisių apsaugos kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė LŽ sakė, kad yra užregistruota nemažai atvejų, kai smurtą prieš tariamus ar tikrus vaiko įžeidėjus naudojo netgi moterys.
Auklėjo kumščiais
Konfliktas Vilniuje Pašilaičių gatvėje kilo trečiadienio vakare apie 20 valandą. Septintokai, kurie Gabijos gimnazijoje mokosi antroje pamainoje, po pamokų ėjo namo. Vieno iš berniukų pasitikti atėjo jo tėvas. Kol kas dar tik aiškinamasi, kas iš tiesų įvyko. Tačiau septintokai pamatė, kad atėjęs sūnaus pasitikti vyriškis daužo jų bendraklasį.
Policijai apie įvykį pranešė medikai. Santariškėse esančios vaikų ligoninės medikai trylikamečiui nustatė kaklo ir krūtinės ląstos sumušimus.
Gabijos gimnazijos direktoriaus pavaduotoja Alma Sirutavičiūtė LŽ sakė, kad su septintokais kalbėjosi ir per klasės valandėlę, ir individualiai. Išaiškėjo, kad berniukai nesutarė jau seniai. „Jų konflikto priežastys yra gilesnės. Tačiau kol kas išklausėme tik vieną pusę ir klasės draugų nuomonę, tad nieko daugiau nenorėčiau komentuoti“, - LŽ sakė A.Sirutavičiūtė.
Noras smurtauti
R.Šalaševičiūtė nemano, kad suaugusieji kumščiais sprendžia vaikų problemas todėl, kad nepasitiki policija. Pasak jos, policijos pareigūnai savo darbą atlieka puikiai. „Aš įsitikinusi, kad toks suaugusiųjų elgesys - tai paprasčiausias noras smurtauti. Žmonės nesupranta ką daro, savęs nevaldo. Jie mano: aš stipresnis, aš viską sutvarkysiu“, - teigė kontrolierė.
Policijos departamento Prevencijos skyriaus viršininkas Edmundas Olisevičius įsitikinęs, kad tėvus pernelyg užvaldo emocijos, jie nori kuo greičiau išspręsti problemą. Tačiau pareigūnas įspėja, kad tokiais atvejais jų elgesys atsisuka prieš juos pačius. „Policija tokių dalykų netoleruoja. Mes visuomet pradedame ikiteisminį tyrimą. Už smurtą prieš vaikus gresia baudžiamoji atsakomybė“, - LŽ sakė E.Olisevičius.
Reikia auklėti tėvus
Suprantama, kad artimieji nori apginti vaikus. Tačiau tokiais atvejais nereikėtų laukti, kol bus prieita iki muštynių. R.Šalaševičiūtė įsitikinusi, kad šie vaikai savo bendraamžių buvo skriaudžiami jau ilgą laiką. Jeigu jie būtų anksčiau pasipasakoję apie tai tėvams, jei tėvai glaudžiau bendradarbiautų su mokyklų vadovais, auklėtojais, tokių smurto scenų gal ir visai nebūtų. Ir tėvams nereiktų mojuoti kumščiais.
„O jei vaikas slepia, kad yra skriaudžiamas, vadinasi, šeimoje kažkas negerai. Todėl pastaruoju metu itin akcentuojama, kad reikia auklėti ne tik vaikus, bet ir tėvus“, - sakė kontrolierė.
Pasekmės dvejopos
Matę šią smurto sceną vaikai buvo šokiruoti. „Dar gerai, kad jie tai vertina neigiamai“, - teigia A.Sirutavičiūtė. Bet, jos manymu, vaikai patyrė didžiulę moralinę traumą, jie suprato, kad nėra saugūs. R.Šalaševičiūtė įžiūri dar blogesnių pasekmių galimybę. Pasak jos, kai kurie vaikai iš tiesų praranda saugumo jausmą, net bijo eiti į mokyklą, atsisakinėja ir verkia. Bet yra ir kitokio charakterio paauglių. „Jie pamatė, kad šitaip galima viską išspręsti. Taip išauginama agresija: va, pasirodo, galima tiesiog sumušti nepatinkantįjį ir problema išspręsta. Visa tai veda į smurtą. Ne tik tarp vaikų - juk vaikai užauga“, - sunerimusi kalbėjo R.Šalaševičiūtė.