„Pagal tarptautinę teisę Krymas neabejotinai buvo, yra ir bus Ukrainos sudedamoji dalis, kurioje Krymo totoriai turi teisę į nacionalinę autonomiją savo gimtojoje žemėje“, – ketvirtadienį pranešime spaudai teigė D. Žalimas.
Jis su Krymo totorių Medžliso pirmininku, parlamentaru Refatu Čubarovu ir kitais totoriais aptarė Krymo aneksiją ir Rusijos Konstitucinio Teismo vaidmenį atveriant jai kelią, taip pat aptarta žmogaus teisių padėtis.
Konstitucinis Teismas teigia Krymo aneksijos klausimą kėlęs ne kartą. Prieš trejus metus D. Žalimas kartu su Azerbaidžano, Gruzijos, Kipro, Lenkijos, Moldovos ir Ukrainos teismų pirmininkais parėmė iniciatyvą pasmerkti Rusijos kolegų nutarimą, kuriuo buvo atvertas kelias pusiasalio užėmimui.
Anot Lietuvos Konstitucinio Teismo, Rusijos kolegų sprendimas pasitarnavo kaip įrankis Krymo aneksijai pateisinti ir užbaigti, o jų sprendimas laikytinas sunkiu tarptautinės teisės pažeidimu.
Rusijos Konstitucinio Teismo teisėjai yra įtraukti į Lietuvoje nepageidaujamų asmenų sąrašą, dėl to jie buvo neįleisti į pernai kovą Vilniuje rengtą Pasaulinį konstitucinių teismų kongresą.