Portalo tv3.lt redakciją pasiekė sunerimusių Vilniaus kolegijos higieninės ir dekoratyvinės kosmetologijos studenčių skundai. Kaip sako merginos, joms dar pirmadienį prasidėjo praktika. Kadangi merginos studijuoja kosmetologiją, jų praktikos tikslas yra savo rankomis išbandyti atlikti tam tikras procedūras ir išmokti teikti paslaugas.
Siūlo praktikuotis ant savęs
Kolegijoje nuspręsta, kad praktiką studentai atliks nuotoliniu būdu. Štai čia ir kyla keblumų.
Kosmetologija yra tokia sritis, kur kontakto su žmogumi išvengti beveik neįmanoma. Iš pradžių, kaip sako studentės, kolegija siūlė praktikai ieškotis modelių – toms, kurios gyvena ne vienos, siūlyta procedūras atlikti šeimos nariams, o gyvenančios vienos studentės turėtų prašyti draugų leisti jiems atlikti procedūras arba procedūras daryti sau. Vėliau šį siūlymą, kaip sako merginos, kolegija atsiėmė ir rekomendavo studentėms praktikuotis procedūras atliekant sau.
Sugriežtinus karantiną ilgesnes nei 15 min paslaugas uždrausta teikti ir jau dirbantiems grožio specialistams, o atlikti procedūras sau ir kitam, merginų teigimu yra du skirtingi dalykai, tad studentės sako iš viso nebesuprantančios praktikos esmės.
„Kokius diplomuotus specialistus tada išleis Vilniaus kolegija, kurie neturėję nė vienos klientų praktikos, visos praktikos buvo ir išlieka namuose, buitinėmis sąlygomis, niekam neprižiūrint?“ – retoriškai klausia studentė Aistė (vardas pakeistas – aut. past.).
Kolegija, merginų teigimu, taip pat prašo visų studenčių praktikai reikalingas priemones įsigyti pačioms.
Studentės sako, kad tinkamas problemos sprendimo būdas būtų praktiką nukelti į vėlesnį laiką, kad mokytis studentės galėtų gyvai, su profesionaliomis priemonėmis ir procedūras atlikti ne sau, būtų prižiūrimos profesionalų. Taip pat, kaip sako studentės, būtų galima sudaryti sąlygas studentėms praktikuotis kolegijos patalpose.
„Vienas iš kriterijų renkantis studijas man buvo praktika, nes tai daug svarbiau nei teorija, bet dabar... Atsiprašau, bet masažo ar veido procedūrų aš nepadarysiu per ekraną“, – sako studentė Aistė.
Praktikos keisti neplanuoja
Vilniaus kolegija sako suprantanti studenčių nusivylimą, tačiau dėl situacijos neapibrėžtumo nusprendė praktikos planų nekeisti. Kaip ir planuota, praktika vyksta ir vyks nuotoliniu būdu, o konsultuotis su profesionalais studentai gali per nuotolį.
„Atsižvelgdami į neapibrėžtą šiandieninę situaciją ir, sudarydami galimybę studentams siekti studijų programos rezultatų, studijas organizuojame nuotoliniu būdu, taip pat ir praktikas. Penkto semestro praktikos, kurios trukmė – keturios savaitės, tikslas – formuoti kosmetologių paslaugų atlikimo įgūdžius, ugdyti bendravimo, konsultavimo, odos būklės vertinimo ir paslaugų teikimo įgūdžius.
Todėl studentams formuluojamos tikslingos praktinės užduotys, kurias atlikdami individualiai, gali konsultuotis su dėstytojais – praktikos vadovais, naudodami Microsoft TEAMS įrankį“, – tv3.lt komentuoja Vilniaus kolegijos sveikatos priežiūros fakulteto administracija.
Vilniaus kolegijos atstovai sako, kad net jei praktika ir vyksta nuotoliniu būdu, visus užduotus darbus studentai privalo atlikti ir už juos atsiskaityti.
Vilniaus kolegijos atstovai sako, kad atlikę paskirtas užduotis studentai dėstytojų veliau būna įvertinami.
„Studentai atliekamų procedūrų eigą nufilmuoja ir aptaria ją su dėstytojais – praktikos vadovais. Studentai analizuoja pateiktas praktines situacijas, numato, kokius kosmetinius produktus parinks konkrečiu atveju. Remdamiesi nurodytais literatūros šaltiniais, sudaro kliento korteles, sudaro ilgalaikės kosmetologinės priežiūros planus. Bendravimo ir konsultavimo įgūdžiams ugdyti, pagal pateiktas užduotis, studentai rengia konsultacines paskaitas“, – komentuoja fakulteto administracija.
Kol kas perkelti praktiką vengiama dėl situacijos neapibėžtumo.
„Kadangi minėtiems studentams pagal studijų planą šeštame semestre priklauso 20 ECTS baigiamoji praktika, tai kartu su jais, nuotoliniu būdu, buvo svarstyta galimybė penkto semestro praktiką nukelti į vasarą ir taip atitolinti studijų baigimą.
Tačiau negalime būti tikri, kad ir ateinantį pusmetį Higieninės dekoratyvinės kosmetologijos studijų programos studentams turėsime galimybę organizuoti praktiką neribodami kontaktų, todėl, kol kas pasilikome prie nuotolinių studijų“, – komentuoja Vilniaus kolegijos sveikatos priežiūros fakulteto administracija.
Ministerija kontaktinę praktiką leidžia
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) būtiniems kontaktiniams užsiėmimams žalią šviesą dega. Ministerijos teigimu, jei kontaktinis būdas yra būtinas, ypač sveikatos mokslų studijų atveju, tam turi būti sudarytos sąlygos. Apie tai kalbama ir Vyriausybės nutarime dėl karantino priemonių.
„Karantino sąlygomis iki sausio 31 d. aukštojo mokslo studijos vyksta tik nuotoliniu būdu, išskyrus privalomas praktikas, praktinius mokymus, kompetencijų vertinimus, kurių neįmanoma atlikti niekaip kitaip, kaip tik įprastu kontaktiniu būdu. Vykdant šias priemones kontaktiniu būdu, turi būti laikomasi nustatytų saugumo reikalavimų“, – rašoma ŠMSM tv3.lt atsiųstame atsakyme.
Ministerija sako paliekanti aukštosioms mokykloms pačioms spręsti dėl būdo, kuriuo studentams vyks praktikos. Pasirinkus kontaktinį būdą, ministerija sako, kad atsakomybė dėl ugdymo kokybės ir apsaugos nuo koronaviruso priemonių laikymosi krenta pačiai mokyklai. Taip pat svarbu ir tinkamai informuoti studentus.
„Organizuojant darbą karantino metu taip pat ypač svarbi yra aukštųjų mokyklų atsakomybė laiku ir tinkamai informuoti studentus apie studijų proceso pakeitimus“, – sako ŠMSM.
Prašo apmokamos praktikos
Visai neseniai studentų judėjimas „Šauksmas“ išsakė poziciją, kad praktikos studentams turėtų būti apmokamos. Jų nuomone, apskritai praktikos neretai yra studentų išnaudojimas, o praktikų metu studentas dažniau daro darbdaviui reikalingus darbus, o ne tuos, kuriuos turėtų išmokti pats.
„Dabar kaip tik domimės, kiek studentų atlikdami praktiką iš tikrųjų įgyja reikalingų kompetencijų ir žinių, o kiek iš jų nešioja kavą ir lanksto informacinius leidinius. Jeigu atliekama praktika iš tikrųjų reikalauja žinių – ką mes sakome, kad bent jau būtų galima padengti išlaidas susijusias su kelione į praktiką ir iš jos. Maitinimo paslaugas užtikrinti, ar kažką panašaus“, – dar anksčiau tv3.lt komentavo „Šauksmo“ narė Fausta Roznytė.
Higieninės ir dekoratyvinės kosmetologijos bakalauro studijos Vilniaus kolegijoje trunka tris metus. Sveikatos mokslai kolegijoje yra vieni iš populiariausių.