„Šiandien buvau pakviestas apklausai į STT. Atsakiau į klausimus susijusiais su viešaisiais pirkimais krašto apsaugos sistemoje.
Atvejai, kai bendrovės, norinčios parduoti produkciją ar paslaugas, siekia įtakoti sprendimo priėmėjus – nėra jokia naujiena.
Dirbant krašto apsaugos viceministru, atsakingam už įsigijimus, mano tikslas buvo – užkardyti net ir regimybę galimiems neskaidriems sandoriams, todėl spaudimas ar siekis įtakoti dėl viešųjų pirkimų negalėjo turėti jokios perspektyvos.
Konkurencinei kovai tarp bendrovių pasitelkiami įvairūs metodai, kartais ir politikai, kurių įtaka siekiama pasinaudoti. Todėl privalomas lobistinės veiklos deklaravimo sistemos stiprinimas ir atsakomybė už pažeidimus.
Krašto apsaugos sistema pasitikiu bei net neabejoju, kad ir ateityje, tarp sprendimų priėmėjų, bus išvengta bet kokios regimybės neskaidriai veiklai viešųjų pirkimų srityje“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašo politikas.
Prabilo buvęs Arvydo Anušausko bendražygis – štai, kaip viskas vyko su įmonėmis ir gynybos įsigijimais
Seimo narys, konservatorius Vilius Semeška dirbo A. Anušausko komandoje krašto apsaugos viceministru 2021-2022 metais. Politikas pasakoja, kad įmonių, kurios norėjo prilįsti prie politikų, buvo begalės, bet esą labai gelbėjo tai, kad už įsigijimus yra atsakinga ne tiesiogiai Krašto apsaugos ministerija, o Gynybos resursų agentūra, pavaldi ministerijai.
„Kaip aš sakau, nėra dūmų be ugnies. Kai yra dideli įsigijimai, tai tų interesų buvo, yra ir bus“, – portalui tv3.lt pasakojo V. Semeška.
„Kai bendrovės bandydavo lįsti prie politikų arba prie manęs – viena ar kita – būdavo puiki proga pasakyti: „Žiūrėkit, mes čia sprendimų dėl įsigijimų nepriimame, iš ko bus perkama. Tai daro Gynybos resursų agentūra. ir jeigu turite kokius produktus pasiūlyti, naujoves atvežti, tai kreipkitės į juos“. Čia tokių įmonių buvo begalė, kurios visuomet nori papulti pas aukščiausius pareigūnus ir galvoja, kad jie gali kažką įtakoti. Tai jie buvo mandagiai nusiunčiami į Gynybos resursų agentūrą“, – sakė Seimo narys, buvęs krašto apsaugos viceministras.
Visą V. Semeškos interviu skaitykite naujienų portale tv3.lt.
A. Anušaukas prabilo apie galimą korupciją
Atsistatydinimo pareiškimą penktadienį įteikęs A. Anušauskas šeštadienį pareiškė, kad jam „teko uždaryti duris kompanijoms“, kurios mėgino papirkinėti krašto apsaugos sistemos darbuotojus, bet šios rado kelią į Seimą.
Ministras vėliau patikslino, kad tokiais pasisakymais kelia nedeklaruojamų politikų susitikimų su lobistais problemą.
Specialiųjų tyrimų tarnybos direktorius Linas Pernavas trečiadienį informavo, kad tikslindama informaciją dėl galimos korupcijos krašto apsaugoje, tarnyba apklausė A. Anušauską, taip pat parlamentarą, liberalą Raimundą Lopatą.
Į krašto apsaugos ministrus šiuo metu siūlomas Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas. Sprendimą dėl jo skyrimo šalies vadovas Gitanas Nausėda žadėjo priimti vėliausiai kitos savaitės pradžioje.
Ministro pakeitimas vyksta politikams, verslo atstovams, ekspertams toliau tęsiant diskusijas, siekiant nuo kitų krašto apsaugai skirti bent 3 proc. BVP. Tarp minimų siūlymų – pridėtinės vertės, pelno ar gyventojų pajamų bazinio tarifo didinimas, skolinimasis, lengvatų peržiūrėjimas.
Ką veikia mūsų prokurorai, kas gina viešajį interesą ?