Europos Tarybos Ministrų komitetas trečiadienį svarstė savivaldybės draudimus homoseksualistams rengti viešas akcijas.
Bet kokios taikios demonstracijos, tarp jų - ir gėjų, lesbiečių, biseksualų ir transseksualų - negali būti uždraustos vien todėl, kad esama priešiškų nuotaikų šių asmenų teisių atžvilgiu. Valstybės tiesiog privalo užtikrinti, kad teisėtos demonstracijos vyktų taikiai.
Tai vakar pabrėžė Europos Tarybos Ministrų komitetas Strasbūre, apsvarstęs Liuksemburgo parlamentaro Jeano Husso oficialų paklausimą dėl saviraiškos laisvės apribojimo homoseksualiems asmenims Lietuvoje, rašo „Lietuvos rytas“.
Tai - pirmas kartas per penkiolika metų, kai Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos nariai susirūpino padėtimi Lietuvoje ir pateikė klausimą Ministrų komitetui.
Trečiadienį kalbėdamas posėdyje Lietuvos nuolatinis atstovas Europos Taryboje ambasadorius Neris Germanas patikino, kad į Liuksemburgo parlamentaro paklausimą bus atkreiptas dėmesys.
N.Germanas taip pat pabrėžė, kad mūsų šalis yra pasirengusi diskusijoms dėl lesbiečių, gėjų, biseksualų ir transseksualų padėties, o Lietuvos teisės aktuose yra draudžiama diskriminacija dėl seksualinės orientacijos.
J.Hussas priminė, kad stodama į Europos Tarybą 1993 metais Lietuva įsipareigojo gerbti žmogaus teises ir pagrindines laisves. Bet Vilniaus miesto savivaldybės veiksmai, jo manymu, šiurkščiai pažeidė seksualinių mažumų teises.
Parlamentaras nurodė tris tai įrodančius veiksmus: draudimą apklijuoti troleibusą toleranciją seksualinėms mažumoms skatinančia reklamine medžiaga, draudimą Europos Sąjungos antidiskriminacijos sunkvežimiui sustoti Vilniuje ir draudimą Rotušės aikštėje išskleisti gėjų vaivorykštės vėliavą.
Gerai informuotas parlamentaras taip pat nurodė Vilniaus miesto tarybos pakeistas miesto tvarkymo ir švaros taisykles, kuriose yra įteisinta galimybė neleisti renginių viešose vietose.
Jis tiesiai paklausė Ministrų komiteto: „Ko ketinama griebtis, kad Lietuvoje būtų realiai gerbiamos žmogaus teisės?“.
Gavusi griežtu tonu parašytus dokumentus iš Strasbūro, Lietuvos užsienio reikalų ministerija persiuntė juos Vilniaus merui J.Imbrasui.
„Ne mūsų rankoms ką nors pakeisti, nežinau, kaip juos dar galima paveikti“, - pripažino Užsienio reikalų ministerijos žmogaus teisių skyriaus vedėjas Darius Staniulis.
Jis pabrėžė, kad Lietuva Europos Taryboje iki šiol buvo laikoma valstybe, gerbiančia žmogaus teises.
Lietuvos gėjų lygos pirmininkas Vladimiras Simonko įsitikinęs, kad posėdis Strasbūre - rimtas signalas Lietuvos Vyriausybei prisiimant įsipareigojimus dirbti žmogaus teisių srityje. V.Simonko tvirtinimu, toks Liuksemburgo parlamentaro laiškas - tai tarptautinės gėjų ir lesbiečių organizacijos ILGA lobizmo pasekmė.