Seime įregistruotos įstatymo pataisos, kuriomis siūloma uždrausti energinių gėrimų pardavimą asmenims, jaunesniems kaip 18 metų.
Tokių gėrimų pardavimas nepilnamečiams užtrauktų baudą nuo 200 iki 400 litų.
Projekto aiškinamajame rašte teigiama, kad teikiami įstatymų projektai skirti vaikų ir paauglių sveikatai apsaugoti, apribojant energinių gėrimų prieinamumą asmenims iki 18 m.
„Šiuo metu maisto pardavimo vietose galima įsigyti įvairių rūšių energinių gėrimų. Paprastai jie parduodami prie gaiviųjų gėrimų ir dažnai vaikai juos laiko įprastais gaiviaisiais gėrimais, nors iš tiesų taip nėra. Energiniuose gėrimuose esantis kofeino kiekis dažnai tris, o kartais net ir dešimt kartų viršija gaiviuosiuose gėrimuose esantį kofeino kiekį. Toks kofeino kiekis viršija saugią kofeino kiekio normą vaikams. Be to, šių gėrimų sudėtyje yra ir kitų tonizuojamųjų ar stimuliuojamųjų medžiagų, kurių nepatartina vaikams vartoti“, – teigia projekto autoriai.
Anot jų, šie gėrimai yra lengvai prieinami ir socialiai patrauklūs, energinių gėrimų gamintojai orientuojasi į jauną vartotoją, o jų reklama labai agresyvi, todėl energinių gėrimų vartojimas tarp jaunimo grėsmingai plinta.
„Energinių gėrimų negalima vartoti vaikams ir paaugliams (patys gamintojai nerekomenduoja), tačiau dažnai prekybos centre galima pamatyti mokinius, perkančius šiuos gėrimus, jau nekalbant apie atvejus, kai energiniai gėrimai yra parduodami mokyklose.
Vaikų ir paauglių psichinė būsena gerokai labilesnė nei suaugusio žmogaus ir energiniuose gėrimuose esančios stimuliuojančios medžiagos ne tik padidina ir taip didesnį vaikų bei paauglių aktyvumą, bet gali sukelti nerimą, nervingumą, agresiją ar net smurto protrūkius“, – rašoma aiškinamajame rašte.
Mokslininkai teigia, kad energinių gėrimų vartojimas didina vaikams ne tik toleranciją kofeinui, skatina priklausomybę nuo jo, bet ir paruošia kelią priklausomybei nuo kitų psichoaktyvių medžiagų.
Energiniuose gėrimuose esantis kofeinas sekina nervų sistemą, iš organizmo išstumia kai kuriuos mikroelementus, pvz., kalcį, geležį, kurie būtini augančiam organizmui. Šių gėrimų sudedamosios dalys gali sutrikdyti virškinamojo trakto veiklą, alergizuoti. Energiniuose gėrimuose esančios didelės B grupės vitaminų dozės gali sukelti širdies ritmo sutrikimus, alergiją, rankų ir kojų drebulį.
Mokslinėje literatūroje aprašomi neigiamo poveikio sveikatai atvejai vartojant šiuos gėrimus didesniais kiekiais ir net mirties atvejai perdozavus šias medžiagas. Europos saugos maisto tarnybos 2009 m. gruodžio 12 d. raporte nurodoma, kad vartojamas didesniais kiekiais taurinas, esantis energiniuose gėrimuose, žaloja smegenis, o d-gliukuronolaktonas kenkia inkstams.
Taip pat šie gėrimai yra visiškai netinkami sportuojančiam jaunimui. Aktyviai sportuojant ir taip prarandama nemažai skysčių, o nuo minėtų gėrimų organizmas netenka papildomai skysčių ir mikroelementų, todėl gali sutrikti širdies veikla.
Be to, po treniruotės būna padidėjęs žmogaus arterinis kraujospūdis, o papildomas jo stimuliavimas vartojant energinius gėrimus yra žalingas. Tad paaugliai klaidingai manydami, kad energiniai gėrimai suteikia papildomai jėgų, juos geria ir sportuodami, taip tik dar labiau nualindami savo organizmą.
„Darbiečių“ žiniomis, Islandijoje ir Urugvajuje yra uždrausta parduoti energinius gėrimus, kuriuose yra daug kofeino ir/ar taurino. Švedijoje leista tokius gėrimus pardavinėti tik vaistinėse kaip vaistinius preparatus. Kanadoje ant tokių gėrimų skardinių turi būti įspėjamieji užrašai vaikams, nėščiosioms ir kofeinui jautriems žmonėms bei įspėjimai dėl rizikos vartojant šiuos gėrimus kartu su alkoholiu.
Kitose šalyse, pvz., Prancūzijoje, Danijoje, Airijoje, Turkijoje, JAV, Australijoje, viešai reiškiamas susirūpinimas dėl daug kofeino turinčių energinių gėrimų saugumo, mokslininkai, gydytojai ir politikai nuolat kelia klausimą dėl šių gėrimų poveikio žmonių, o ypač jaunimo, sveikatai, dėl jų vartojimo ir prieinamumo ribojimo, atitinkamo ženklinimo ir sudėties.