Brangsta dyzelinas
Nuo sausio didėjant dyzelino akcizui, šis kuras brangs. Jo kaina kils ir ūkininkams, nes Seimas pakėlė akcizą žemdirbių naudojamam dyzelinui.
Finansų ministerija planuoja, kad litras įprasto dyzelino pabrangs apie 2 centus, o žemdirbių – apie 4 centus.
Žemės ūkio rūmų laikinojo vadovo Sigito Dimaičio teigimu, žemdirbiams bet koks degalų kainų augimas yra skausmingas, tačiau jis pripažįsta, kad „šis pabrangimas nebus labai ženklus“.
„Kai susideda į krūva tokie metai, kaip šiemet (ūkininkai nuostolių patyrė dėl liūčių – BNS), kuro pabrangimas, gaunasi tokia stresinė situacija“, – BNS teigė S. Dimaitis.
Dyzelino akcizas didėja nuo nuo 330,17 iki 347 eurų už 1 tūkst. litrų, o žemdirbių dyzelino – nuo 21 iki 56 eurų.
Žemės ūkio ministerijos duomenimis, 2016 metais žemdirbiai panaudojo 286,4 tūkst. tonų lengvatinių degalų – šiek tiek mažiau nei 2015 metais.
NPD didėja iki 380 eurų
Siekiant palengvinti mokestinę naštą mažiausias pajamas gaunantiems gyventojams, neapmokestinamų pajamų dydis (NPD) nuo sausio didėja 70 eurų – nuo 310 iki 380 eurų.
VMI duomenimis, 2016 metais, kai NPD siekė 200 eurų, juo pasinaudojo apie 1,1 mln. gyventojų, o pritaikyto NPD suma siekė apie 250 mln. eurų.
Pasak VMI mokestinių prievolių departamento direktorės Stasės Aliukonytės-Šnirienės, NPD yra taikomas su darbo santykiais susijusioms pajamoms.
VMI nekaupia statistikos apie atvejus, kai gyventojai sutinka, kad visos jų pajamos būtų apmokestinamos ir NPD nebūtų taikomas.
NPD taikomas nuo 2003 meų.
Minimali alga didėja iki 400 eurų
Minimali mėnesio alga (MMA) nuo sausio 1 dienos didėja 20 eurų iki 400 eurų. Ji didėja po pusantrų metų pertraukos – 2016 metų liepą ji padidinta nuo 350 iki 380 eurų.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teigia, kad minimalią algą Lietuvoje gauna apie 264 tūkst. darbuotojų. Naujasis Darbo kodeksas numato, kad MMA gali būti mokama tik už nekvalifikuotą darbą.
Rugsėjį posėdžiavusi Trišalė taryba sutarė, kad ateityje MMA didinimas bus labiau depolitizuotas ir siejamas su vidutinio atlyginimo dydžiu. Profesinės sąjungos yra išsakiusios norą, kad 2020 metais minimali alga galėtų pasiekti 500 eurų.
Tarptautinis valiutos fondas lapkritį perspėjo Vyriausybę, kad tolesnis MMA didinimas gali pakenkti šalies konkurencingumui. Tačiau Lietuvoje MMA yra mažiausia Baltijos šalyse: Latvijoje nuo sausio ji didėja iki 430 eurų, o Estijoje – iki 500 eurų.
Minimalusis valandinis atlygis Lietuvoje nuo sausio didėja 0,13 euro iki 2,45 euro.
Elektra nuo sausio kiek pinga
Elektros kaina buitiniams vartotojams nuo sausio mažėja vidutiniškai 1,2 procento.
Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) lapkritį skelbė, kad elektra kitąmet atpigs vidutiniškai 3,5 proc., tačiau Kainų komisijai patvirtinus papildomą viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) dedamąją, kainos buvo perskaičiuotos.
Populiariausio „standartinio“ vienos laiko zonos tarifas kitąmet mažėja 1 proc. (0,1 cento) iki 11,3 cento už kilovatvalandę (kWh), dviejų laiko zonų: dienos tarifas mažėja 1,6 proc. (0,2 cento) iki 12,2 cento, nakties ir savaitgalių – nepakito – 9,1 cento už kWh.
ESO, be to, siūlė visiems vartotojams įvesti fiksuotą 1 euro abonentinį mokestį, tačiau idėjos atsisakė, sulaukusi premjero ir energetikos ministro kritikos.
Šiuo metu fiksuotą abonentinį mokestį moka tik vartotojai, pasirinkę mokėjimo tarifų planus „Namai“ ir „Namai plius“ – atitinkamai 3 ir 6 eurus.
Pernai sausį elektra atpigo vidutiniškai 5 procentais.
Nuo sausio dujos pinga tik mažiesiems vartotojams
Nuo sausio beveik pusei milijono mažiausių buitinių vartotojų, naudojančių dujas maisto ruošai, jos pinga beveik 8 procentais. Tuo metu dujomis namus besišildantiems vartotojams jų kaina nesikeičia.
Dujų tiekimo bendrovės „Lietuvos dujų tiekimas“ vadovo Manta Mikalajūno teigimu, 2018–aisiais dujų kainos bus vienos žemiausių per pastaruosius 10 metų.
Iki 500 kubų dujų per metus suvartojantiems gyventojams jų kaina nuo sausio mažėja nuo 64 iki 59 centų už kubą. Tokių gyventojų Lietuvoje yra apie 468 tūkstančiai.
Daugiau nei 500 kubų dujų per metus suvartojantiems klientams kainos nesikeičia: 39 centai – suvartojantiems nuo 501 iki 20 tūkst. kubų ir 38 centai – daugiau nei 20 tūkst. kubų.
Pastoviosios tarifo dalys taip pat nekinta - atitinkamai 56 centai ir 3,99 euro.
Pernai liepą dujos dėl pasibaigusios Rusijos „Gazprom“ dujų kainos nuolaidos brango 5–8 procentais.