• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiemet Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymui sukako 10 metų. Kaip nurodo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM), nuo 2011 m. smurtą patyrusių asmenų apsauga gerokai ištobulėjo, tačiau išryškėjo ir įstatymo spragos, kurias verta taisyti. Todėl registruotas jau naujas įstatymo projektas.

Šiemet Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymui sukako 10 metų. Kaip nurodo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM), nuo 2011 m. smurtą patyrusių asmenų apsauga gerokai ištobulėjo, tačiau išryškėjo ir įstatymo spragos, kurias verta taisyti. Todėl registruotas jau naujas įstatymo projektas.

REKLAMA

SADM siūlomame naujame įstatymo projekte – siekis tobulinti pagalbos mechanizmą tiek smurtą artimoje aplinkoje patyrusiems, tiek smurto pavojų jaučiantiems asmenims.

Pagrindinis įstatymo pataisos akcentas – nauja prevencinė priemonė: bus pradėtas taikyti Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderis.

Pagal orderio reikalavimus pilnametis smurto pavojų keliantis asmuo įpareigojamas laikinai išsikelti iš gyvenamosios vietos, jeigu jis gyvena kartu su smurto artimoje aplinkoje pavojų patiriančiu asmeniu. Taip pat draudžiama lankytis nukentėjusio nuo smurto asmens gyvenamoje vietoje, artintis prie jo, bendrauti, ieškoti ryšių su juo.

REKLAMA
REKLAMA

Orderis saugos nuo visų smurto rūšių

Moterų informacijos centro direktorė Jūratė Šeduikienė nurodė, kad įsigaliojus naujam įstatymui kiekvienas asmuo, susidūręs su smurtu artimoje aplinkoje, sulauks pagalbos.

REKLAMA

„Šiuo metu pagalba yra prieinama tik tiems asmenims, kurių atveju yra pradėtas ikiteisminis tyrimas. Apsaugos orderis suteikia galimybę teikti pagalbą visiems“, – sakė J. Šeduikienė.

Pasak jos, ikiteisminis tyrimas pradedamas tik baudžiamojo kodekso numatyta tvarka, dažniausiai, kai fiziniai sužalojimai yra aiškiai matomi.

„Jeigu tai yra psichologinis smurtas, tai tokiu atveju dažniausiai ikiteisminis tyrimas nėra pradedamas. Tada policija mums, specializuotos kompleksinės pagalbos centrams, neperduoda pranešimo apie smurtą artimoje aplinkoje“, – nurodė pašnekovė.

REKLAMA
REKLAMA

Pagal naują įstatymą pareigūnai turės fiksuoti visas smurto artimoje aplinkoje išraiškas ir apie tai pranešti specializuotos kompleksinės pagalbos institucijoms.

J. Šeduikienė nurodė, kokių žingsnių imasi pagalbos centro darbuotojai: „Mes proaktyviai susisiekiame su visais nukentėjusiais ir jiems pasiūlome pagalbą. Jau toliau asmens yra teisė, ar jos atsisakyti, ar ją priimti.“

Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderio trukmė naujame įstatymo projekte – 3 dienos, nors iš pradžių siūlytas 15 dienų laikotarpis. „Specializuotos kompleksinės pagalbos centrų nuomone, tai yra per trumpas laikas (3 dienos – aut. past.)“, – sakė J. Šeduikienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak specialistės, orderis skirtas tam, kad nukentėjęs nuo smurto žmogus susitvarkytų su savo jausmais, galėtų priimti racionalius sprendimus. Trijų dienų termino tam nepakanka, teigė J. Šeduikienė.

Dėl šios priežasties Moterų informacijos centro atstovai žadėjo kreiptis ir į Seimą, ir į Vyriausybę su prašymu, kad orderio terminas būtų pailgintas.

Visgi patį orderio atsiradimą J. Šeduikienė vertino teigiamai: „Daug didesnis žmonių skaičius turės galimybę gauti pagalbą.“

REKLAMA

Nuo elgesio keitimo programų – iki piniginių baudų

Naujasis įstatymas užtikrins kompleksinį smurto artimoje aplinkoje sprendimą: pagalbos galės sulaukti ne vien nuo smurto kenčiantis asmuo, bet ir smurtauti linkęs asmuo – jis gaus galimybę keisti savo elgesį ir ateityje jo nenaudoti.

Tačiau elgesio keitimo kursai nebus privalomi, asmuo turės teisę rinktis.

„Policijos pareigūnas, skirdamas apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderį, smurto artimoje aplinkoje pavojų keliantį asmenį informuoja apie galimybes lankyti smurtinio elgesio keitimo programą (mokymus)“, – portalui tv3.lt nurodė SADM specialistai.

REKLAMA

J. Šeduikienės manymu, šie smurtinio elgesio keitimo kursai galėtų išeiti į naudą. Pasak jos, esant smurtiniam konfliktui, reikėtų padėti abiem pusėms: „Sprendžiant smurto problemą, pagalba turėtų būti teikiama nukentėjusiam asmeniui, o paslaugos turėtų būti teikiamos smurtavusiam asmeniui.“

SADM nurodė, kad už Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderio nesilaikymą bus skirtos piniginės baudos (pakeitus Administracinių nusižengimų kodekso 489 str.). SADM specialistų teigimu, taip bus užtikrintas orderio įsipareigojimų laikymasis, užkirstas kelias nusižengimų pakartotinumui. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Piniginės baudos grės ir už piktnaudžiavimą smurtą patyrusio asmens teisėmis arba melagingus pranešimus.

„Melagingas pranešimas apie smurtą artimoje aplinkoje, piktnaudžiavimas smurtą patyrusio asmens teisėmis užtraukia baudą nuo 14 iki 30 eurų. Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderiu nustatytų įpareigojimų nesilaikymas užtraukia baudą asmenims nuo 80 iki 320 eurų,“ – rašoma įstatymo projekte.

REKLAMA

Pakartotinai nesilaikius orderio gali tekti susimokėti nuo 140 iki 780 eurų.

Naujas įstatymas turi ir privalumų, ir trūkumų

Apskritai naująjį Apsaugos nuo smurto įstatymą J. Šeduikienė vertino palankiai: „Tai yra progresyvesnis įstatymas negu kad buvo. Pirmiausia, dėl orderio ir dėl to, kad yra įrašyti daug aiškiau ir detaliau įvairių institucijų įsipareigojimai.“

Kita vertus, ruošiamame teisės akte pašnekovė pastebėjo ir spragų: „Visgi ir šituo įstatymu nėra pripažįstamas smurtas lyties pagrindu.“ Pasak jos, nebeliko tokio termino, kaip „smurtas prieš moteris“.

REKLAMA

J. Šeduikienė pridūrė, kad įstatyme turėtų būti aiškiai nurodyta, kokios institucijos gali gauti specializuotos kompleksinės pagalbos centro akreditaciją. Pasak jos, pageidautina, kad akredituotos būtų tik tos įstaigos, kurios turi patirties žmogaus teisių srityje.

Paklausta, kodėl vertėtų į tai atsižvelgti, J. Šeduikienė atsakė: „Reikia suprasti visą smurto specifiką. Eilinė organizacija, nedirbanti žmogaus teisių srityje, nedirbanti lyčių lygybės srityje, nežino tos visos (smurto artimoje aplinkoje – aut. past.) specifikos. Čia yra būtina žinoti ir mokėti dirbti su šita labai jautria tiksline grupe.“

Naujas Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas įsigalios nuo 2023 m. sausio 1 d.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų