Praeityje garsus uostamiesčio nusikalstamo pasaulio autoritetas Aleksandras Sonas nuteistas kalėti už prekybą narkotikais.
Klaipėdos miesto apylinkės teismas A. Sonui 4 metų laisvės atėmimo bausmę skyrė už disponavimą narkotinėmis medžiagomis, turint tikslą jomis prekiauti. Prie šios bausmės klaipėdiškiui dar pridėta anksčiau neatliktos 2 metų 1 mėnesio ir 15 dienų bausmės „uodegėlė“, tad, subendrinus bausmes, Aleksandras į laisvę turėtų išeiti tik po 5 su puse metų.
Įtarimas sugriežtėjo
Paskutinį kartą A. Sonas įkliuvo pernai vasario 11 dieną Klaipėdoje, Danės gatvėje, kai Organizuotų nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnai kratos metu pas jį surado maišelį su su 0,36 gramo kokaino. Netrukus jo namuose, Klaipėdos gatvėje, buvo rasti dar 4 maišeliai su kokainu bei svarstyklės kvaišalams sverti. Iš pradžių klaipėdiškiui buvo pareikštas įtarimas dėl disponavimo narkotinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti. Įtariamajam buvo paskirtos dvi kardomosios priemonės: rašytinis pasižadėjimas neišvykti bei įpareigojimas nuolat registruotis policijoje. Po dviejų parų, remiantis Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymu, A. Sonui pareikštas oficialus įspėjimas. Vėliau įtarimai dėl disponavimo narkotinėmis medžiagomis buvo papildyti formuluote „turint tikslą prekiauti narkotinėmis medžiagomis“.
Temidės tarnai – gaujos neįžvelgė
Aleksandras Sonas teistas jau daugybę kartų, pataisos namuose atlikęs bausmes už įvairiausius nusikaltimus.
Pastarąjį kartą į laisvę anksčiau laiko A. Sonas buvo išleistas 2007 metų kovo mėnesį Marijampolės apylinkės teismo sprendimu. Marijampolės pataisos namuose A. Sonas atsidūrė po 2004 metų pradžioje Klaipėdos apygardos teismo paskelbto nuosprendžio už 1996 – 1998 metais įvykdytus nusikaltimus. Tuomet jis su kitais sėbrais vogė automobilius, mušė jiems nepaklusnius žmones, plėšė butus ir iš lombardo pavogė daugybę juvelyrinių dirbinių bei apie 140 000 litų. Teismas A. Sonui atseikėjo 9 metus belangės. Įvairias bausmes gavo ir 8 klaipėdiečio bendrininkai. Teismo procesas užtruko net pusantrų metų, nes teisiamieji skundais užvertė visas įmanomas instancijas ir pasiekė, jog, pasikeitus įstatymams, jie būtų išteisinti dėl kaltinimo buvus nusikalstamo susivienijimo nariais. Tad teisiškai išeitų, jog Sono gauja tarsi neegzistavo, nors nuo jos nukentėję piliečiai iki šiol mano kitaip.
Nuo jūreivio iki lombardo šeimininko
Korėjietis Aleksandras Sonas gimė Kazachstane, tačiau likimo vingiai atvedė jį į tuometinį Leningradą. Perspektyvus jaunasis boksininkas baigė jūreivystės mokyklą ir gavo paskyrimą į Klaipėdą. Įvairiais laivais A. Sonas plaukiojo iki 1990 metų, o tarp reisų, kaip ir daugelis jūreivių, gyveno „Vėtrungės“ viešbutyje. Smulkaus kūno sudėjimo, neaukštas jūreivis buvo išsikovojęs nemenką autoritetą tarp kone visų kitų viešbučio gyventojų, nes lankė bokso treniruotes ir galėjo „pakrauti malkų“ bet kuriam priešininkui. Operatyviniais duomenimis, be pagrindinio užsiėmimo, anuomet Aleksandras vertėsi daugeliui jūreivių įprastu verslu: kontrabanda į užsienį gabeno vertingas ikonas ir kitas paklausias senienas, o iš užjūrio uostų į Klaipėdą – importinę radijo aparatūrą bei madingus drabužius. Vėliau A. Sonas uostamiestyje atidarė lombardą „Karatas“. Lombardas žlugo, kai vienas jo darbuotojas dingo be žinios su didele pinigų suma.
„Mokesčiai už saugumą“
Apie 1991 metus A. Sonas subūrė gaują, besivertusią „mokesčių už saugumą“ rinkimu iš automobilių pirkėjų, atvykstančių iš kaimyninės Kaliningrado srities. Nė vienas automobilio pirkėjas negalėjo išvažiuoti iš Lietuvos, nesumokėjęs reketininkams po 50 JAV dolerių. Šioje srityje A. Sono gauja dalijosi „veiklos“ teritoriją su Fantomo pravardę turėjusio P. Kondroto nusikalstamos grupės vyrais.
Sunkūs laikai A. Sono grupuotei atėjo 1996 metais, kai mieste galutinai įsitvirtino gerokai įtakingesnė brolių Žukauskų („storinių“) gauja. Su broliukais kažko nepasidalijęs A. Sonas netrukus savo kailiu pajuto, kad „storiniai“ turi „stogą“ net tarp teisėsaugininkų.
Įtarus, jog viename iš 1996 metais vasario mėnesį įvykdytų butų plėšimų dalyvavo ir Aleksandras, jis buvo suimtas, o per kratą jo bute, po vonia, buvo rastas kovinis 7,62 mm kalibro pistoletas TT su šešiais šoviniais, jūreiviškas durklas „Kortik“ ir įvairių auksinių dirbinių.
Tardant nebuvo nustatyta, jog auksiniai papuošalai pavogti, tad jie buvo grąžinti Aleksandro žmonai. Durklą ekspertai pripažino nešaunamuoju ginklu, todėl laikyti jį po vonia įstatymai nedraudė. Kaltintojams teliko pistoletas.
Už jį Klaipėdos apylinkės teismas skyrė A. Sonui 4,5 metų laisvės atėmimo bausmę. Po kasacinio skundo byla buvo grąžinta svarstyti iš naujo ir jau kitas teisėjas A. Sonui paskyrė tik 2 metus pataisos darbų.
Parankiniai perbėgo į kitą barikadų pusę
Dar viena galimybė nuteisti A. Soną ir likviduoti jo gaują atsirado 1998 metais, kai į Klaipėdos prokuratūrą atėję gaujos nariai Denisas Kuzminas ir Stasas Nikiporovičius prisipažino, kad Aleksandro vadovaujami padarė nemažai nusikaltimų. Pagal jaunųjų plėšikų parodymus gaujai buvo pateikti kaltinimai apiplėšus juvelyrinę parduotuvę.
D. Kuzminas teigė, kad pagalbos į teisėsaugininkus jis nusprendė kreiptis tada, kai neįvykdė A. Sono įsakymo nužudyti vieną uostamiesčio verslininką. Denisas norėjo gražiuoju pasitraukti iš gaujos, tačiau Aleksandras iš kiekvieno pasitraukiančiojo reikalavo 5000 – 6000 dolerių „atsimetimo mokesčio“. Tokių pinigų neturėjusiam jaunuoliui už įsakymo nevykdymą nuošalioje vietelėje buvo nukirstas mažasis rankos pirštas, o vėliau A. Sonas jį žiauriai sumušė geležiniu strypu ir sulaužė žandikaulį.
Po šių prisipažinimų policija sulaikė ne tik A. Soną, bet ir dar keturis jo parankinius, tačiau teismas tuomet Aleksandrui skyrė tik namų areštą.
Liudyti prieš A. Soną – pavojinga gyvybei
Tuo metu „Akistatos“ korespondentui pavyko susitikti su įtariamuoju, kuris tikino esąs apšmeižtas ir labai piktinosi žiniasklaida. Aleksandras tebetvirtino, jog niekada nebuvo jokios Sono gaujos, o D. Kuzminas ir S. Nikiporovičius jį apkalba dėl visiškai kitokių priežasčių.
D. Kuzminas ir S. Nikiporovičius davė parodymus ir dėl kitų su A. Sonu susijusių nusikaltimų, tačiau kategoriškai atsisakė akistatos su juo pačiu, teigdami, jog paniškai bijo vadeivos.
Toliau tiriant bylą abu su teisėsauga lyg ir savo noru bendradarbiavę liudininkai vieną dieną dingo ir tik po kurio laiko buvo aptikti Švedijoje. Jaunuoliai buvo deportuoti į Lietuvą, kur jiems buvo paskirtas namų areštas ir policijos apsauga. Po kurio laiko jie apsaugos atsisakė, motyvuodami, kad atsibodo „į pakaušius alsuojantys angelai sargai“. Prašymas buvo patenkintas. Netrukus Denisas ir Stasas vėl pasislėpė užsienyje.
Po kurio laiko Denisas Kuzminas buvo nužudytas Ispanijoje (17 peilio dūrių į įvairias kūno vietas). Turima žinių, kad ne sava mirtimi gyvenimą užbaigė ir Stasas Nikiporovičius, tačiau įrodyti, kad šių nužudymų užsakovas – Sonas, nepavyko.
2001 metų spalio pradžioje A. Sonas buvo sulaikytas Klaipėdoje, kai paėmė 2000 pažymėtų JAV dolerių iš jo reketuojamos verslininkės Olgos Liachovskajos. Su žmona nebegyvenantis ir užsienyje pasislėpęs verslininkės vyras Michailas iš A. Sono buvo pasiskolinęs 10 000 JAV dolerių, tad, pagal susitarimą, už laiku negrąžintą sumą buvo „įjungtas skaitiklis“ ir iš Olgos buvo reikalaujama grąžinti jau 22 000 JAV dolerių.
A. Sonas išsireikalavo, kad verslininkė tokiai sumai pasirašytų skolos raštelį, antraip grasindamas fiziškai susidoroti ir su ja, ir su jos vaikais. Tačiau ir tuomet Klaipėdos apygardos teismas Aleksandrą nuteisė tik už savavaldžiavimą ir už neteisingų duomenų apie pajamas pateikimą. Mat A. Sonas buvo „pamiršęs“ deklaracijoje nurodyti paskolintus 10 000 JAV dolerių.
Lauksime dar vienos apeliacijos?
A.Sono kriminalinės biografijos vingius puikiai pažįstantys Klaipėdos teisėsaugos veteranai juokauja, kad uostamiestyje liaudies posakį „Kaip nuo žąsies vanduo“ jau seniai reikėtų pakeisti atitikmeniu „Kaip nuo Sono įtarimai“. Kone visos Aleksandrui teismų skirtos bausmės netrukus būdavo sušvelnintos ir „nuo skambučio iki skambučio“ pataisos namuose jis neišbuvo nė karto. Galima neabejoti, jog A. Sonas apskųs ir pastarąjį nuosprendį dėl disponavimo narkotinėmis medžiagomis, tad tik lieka kirsti lažybų, kada ir kiek jis bus sušvelnintas...
Remigijus RAINYS