Vienas naujesnių sukčiavimo atvejų socialiniame tinkle – žinutės apie vartotojo paskyros užblokavimą. „Facebook“ vartotojas sulaukia pranešimo, kad jo profilis gali būti užblokuotas dėl pastebėto piktnaudžiavimo. Norint išvengti blokavimo, vartotojas privalo įvesti savo prisijungimo duomenis nurodytu adresu, kuris veda į netikrą tinklalapį. Suvedus tai, ko prašoma, kitame svetainės lange laužyta anglų kalba prašoma atnaujinti mokėjimo informaciją, nurodant kreditinės kortelės duomenis: „Payment page you were laid off, please upgrade your credit card again to return the payment in Facebook“. Deja, šios žinutės neturi nieko bendro su „Facebook“, tad aukos lengvabūdiškai sukčiams atskleidžia savo prisijungimus kartu su kreditinės kortelės duomenimis.
„Šis sukčiavimo modelis puikiai atskleidžia, kokie pažeidžiami galime būti socialiniuose tinkluose – vartotojai, užuot ieškoję informacijos, kokiais atvejais gali būti užblokuota paskyra, kas turi atsiųsti pranešimą ir apskritai kaip vyksta visas blokavimo procesas, išsigąsta ir daro tai, ko yra prašomi. Sukčiai paprasčiausiai pasinaudoja vartotojų baime netekti „Facebook“ paskyros, juk čia ir draugai, nuotraukos, įrašai bei komentarai“, – sako ekspertas Sergejs Romanovskis.
Susidūrus su sukčiais socialiniame tinkle, antivirusinių programų kūrėjai pataria imtis šių priemonių: gavus žinutę iš profilio „Facebook recovery“, nedelsiant jį užblokuokite. Atkreipkite dėmesį, į kokį tinklalapį veda žinutėje pateikta nuoroda – „Facebook“ nenukreipia į kitus tinklalapius, adreso pradžioje turi būti saugų ryšį užtikrinantis https.
Patekus į sukčių pinkles rekomenduojama kuo skubiau pakeisti prisijungimo slaptažodį, kad sukčiai negalėtų prisijungti prie jūsų profilio ir jūsų vardu apgaudinėti kontaktuose esančių draugų. Ypač svarbu pakeisti el. pašto slaptažodį, jei tuo pačiu slaptažodžiu jungiatės tiek prie el. pašto, tiek prie „Facebook“. Jei neramu, kad sukčiai galėjo pasinaudoti jūsų prisijungimais, įspėkite savo draugus apie susiklosčiusią situaciją.
Jei sukčių žinutė nesukėlė jums įtarimo ir suvedėte kreditinės kortelės duomenis, kuo skubiau kreipkitės į savo banką, kad užblokuotumėte kreditinės kortelės sąskaitą. Saugumo ekspertai rekomenduoja kompiuteryje naudoti patikimą antivirusinę apsaugą ir laiku vykdyti operacinės sistemos naujinimus.