Socialdemokratų gretose kilęs nepasitenkinimas partijos vadų vykdoma politika gali apsunkinti energetikos „liūto“ gimimą, rašo „Lietuvos žinios“.
Šiandien pavakare savo pamėgtame sostinės "Krown Plaza" viešbutyje, siejamame su buvusio ilgamečio politikos banginio Algirdo Brazausko žmonos Kristinos vardu, susirinkusi valdančiosios Socialdemokratų partijos (LSDP) taryba ketina aptarti kontraversiškais vertinimais apaugusio nacionalinio investuotojo "Leo LT" steigimo projektus ir, jei bus pritarta, svarstyti tolesnę skandalingais pareiškimais pagarsėjusio Vilniaus vicemero Algirdo Paleckio ateitį partijoje.
Tarybos išvakarėse partijos viršūnes suerzino žinia apie bręstančias reformistines "apačių" nuotaikas ir planus. Grupė partiečių paskelbė iniciatyvą LSDP sukurti Socialinio teisingumo frakciją, sieksiančią kilnaus tikslo - "sugrąžinti partiją į idėjines veiklos pozicijas".
Kai kurie opozicionieriai radikaliai kritikuoja ketinamą steigti "liūto" bendrovę.
Mintis brendo seniai
Socialinio teisingumo frakcijos iniciatyvinės grupės narys, Kovo 11-osios akto signataras Bronislovas Genzelis vakar LŽ prisipažino, kad mintis dėl atskiros frakcijos kilo pakankamai seniai. Paskutinis lašas, perpildęs kantrybės taurę, buvo nenoras gruodį vykusiame tarybos posėdyje išklausyti, ką apie vadinamąjį trigalvį slibiną norėjo pasakyti tuometinis partijos vicepirmininkas Vytenis Andriukaitis. "Tikrai nesu Vytenio šalininkas, bet kai "beretės", kaip prieš daugelį metų, pareiškė nieko nenorinčios apie tai girdėti, buvo baisu", - sakė B.Genzelis.
"LSDP vadovybė pažeisdama pačius esmingiausius Europinės socialdemokratijos principus - žaboti privatų kapitalą visuomenės naudai, elgiasi priešingai - padeda privačiam kapitalui tarnauti jo pelnams visuomenės gerovės sąskaita, tam pakreipdama visą partiją, Vyriausybės veiklą ir net Lietuvos Respublikos Seimą", - rašoma frakcijos iniciatyvinės grupės laiške partijos nariams.
B.Genzelis prognozuoja, kad iniciatyvą gali palaikyti maždaug tūkstantis (iš 15 tūkst.) partijos narių.
Naujos LSDP frakcijos kūrėjai mano, kad artimiausiu metu būtina įvesti visuotinį turto ir pajamų deklaravimą, progresinius mokesčius, reguliuoti monopolijų teikiamas prekių ir paslaugų kainas, priimti neteisėtai įgyto turto grąžinimo valstybei įstatymą.
Sulaukė palaikymo
Frakcijos kūrimo idėją vakar palaikė du "tikrieji" socialdemokratai - LSDP garbės narys europarlamentaras Aloyzas Sakalas ir V.Andriukaitis. Pastarasis sakė nusivylęs LSDP vadovo premjero Gedimino Kirkilo vadovaujamos Vyriausybės veiksmais ir teigė manąs, kad socialliberalams siūloma prisidėti prie valdančiosios koalicijos būtent dėl "Leo LT" projekto.
Pasak V.Andriukaičio, praėjusioje LSDP taryboje buvo sutarta, kad Vyriausybės darbo grupės ir "NDX energijos" derybų rezultatai dėl nacionalinio investuotojo į naują atominę elektrinę sudarymo pirmiausia bus pateikti svarstyti partijos prezidiumui, partinei Energetikos komisijai, o tik paskui Vyriausybė priims savo sprendimą.
"Tačiau matome, kad ir dabar partijai siūloma kažką svarstyti, nors Vyriausybė yra priėmusi sprendimą", - sakė V.Andriukaitis.
A.Sakalas įsitikinęs, kad socialdemokratams būtina kuo skubiau atsisakyti liberalizmo idėjų ir sugrįžti prie savo ištakų bei tikrųjų rinkėjų, kol šie, praradę orientyrus, dar visiškai nenusisuko nuo LSDP. "Mūsų partijos politika tokia, kad man pačiam nebeaišku, ką mes remiame: eilinius piliečius ar verslo magnatus", - laiške LSDP prezidiumui teigia A.Sakalas.
Siūlo pašalinti
Vakar posėdžiavusi LSDP Etikos ir procedūrų komisija rekomendavo iš partijos pašalinti A.Paleckį. Skandalingais pareiškimais ir poelgiais garsėjantis jaunasis politikas baudžiamas ne pirmą kartą. Pernai LSDP taryba dvejus metus jam uždraudė užimti vadovaujantį partijos postą. Neatsiradus norinčiųjų, politikas vėl tapo sostinės socialdemokratų vedliu.
Pats A.Paleckis teigia nežinąs, kodėl jį ketinama šalinti iš partijos. Pasak jo, Vilniaus socialdemokratai turi tvirtą nuomonę dėl kuriamo "Leo LT" ir mano, kad tai yra užslėptas energetikos sektoriaus privatizavimas.
Jau metai, kai LSDP sostinės skyrius yra suskilęs į dvi dalis - A.Paleckio šalininkus ir kritikus. Priešiškumas ypač išryškėjo pernai pavasarį, kai po savivaldybių tarybų rinkimų A.Paleckis, nesulaukęs partijos vadų pritarimo, sostinėje sudarė sąjungą su liberaldemokratais.
Raimonda Ramelienė