• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ir valdantieji Tėvynės Sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, ir opoziciniai socialdemokratai ragina atšaukti Seimo valdybos sprendimą, „kuriuo nepagrįstai apsunkinamos žurnalistų darbo sąlygos Seime“ ir suvaržomos jų teisės informuojant visuomenę apie parlamento darbą.

REKLAMA
REKLAMA

Socialdemokratų frakcija remiasi Seimo Statuto 34 straipsniu, kad „komitetai ir frakcijos gali apskųsti Seimo valdybos sprendimus Seimui, jeigu manoma, kad jie pažeidžia ar riboja Seimo nario, frakcijos ar komiteto teises arba priimti viršijant valdybai suteiktus įgaliojimus. Tokius skundus nagrinėja ir sprendžia Seimas, išklausęs Etikos ir procedūrų komisijos išvadas“.

REKLAMA

Socialdemokratai įsitikinę, kad priimti Seimo valdybos sprendimai prieštarauja Seimo Statutui ir Visuomenės informavimo įstatymui.

Šeštadienį Lietuvos socialdemokratų partijos taryba pareiškė, kad jai kelia didelį nerimą  Seimo valdybos priimti nutarimai suvaržyti žiniasklaidos teises, skleidžiant informaciją visuomenei apie Lietuvos Respublikos Seimo darbą. Anot socdemų pranešimo, „tokių suvaržymų įvedimas tik dar labiau atitolina Seimą nuo visuomenės, riboja demokratijos plėtrą“. LSDP taryba įpareigojo Seimo opozicijos lyderį ir LSDP frakciją Seime siekti, kad šie suvaržymai būtų kuo greičiau atšaukti.

REKLAMA
REKLAMA

Šiandien grupė TS-LKD frakcijos Seime narių kreipėsi į LR Seimo valdybą bei jos pirmininką Arūną Valinską taip pat siūlydami atšaukti gruodžio 10 dienos sprendimą dėl žurnalistų darbo sąlygų Seime.

Mes „pritariame ketinimams siekti sklandesnio Seimo ir žiniasklaidos bendradarbiavimo, tačiau manome, kad sprendime nepagrįstai suvaržomas žurnalistų įėjimas į Seimo rūmus bei apsunkinamos jų darbo sąlygos“, - rašoma išplatintame pranešime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Konservatoriai siūlo, kad nebūtų taikomas apribojimas akredituoti po 3 reporterius (korespondentus, redaktorius), operatorius, fotografus. TS-LKD nariai teigia nepastebėję, kad žurnalistų į Seimo rūmus patektų tiek daug, kad trukdytų Seimo darbui. „Dabartinis ribojimas apsunkina galimybę vienai žiniasklaidos priemonei akredituoti besispecializuojančius atskirose temose žurnalistus“, - argumentuojama kreipimesi.

REKLAMA

Taip pat kritikuojama nuostata, kurioje teigiama, kad žurnalistas patvirtina sutinkąs, kad jo pateiktus duomenis tikrintų tokią teisę turinčios valstybės institucijos. Anot konservatorių, ši nuostata gali sukelti interpretacijas apie kažkokį ypatingą žurnalistų patikrinimą.

Siūloma išbraukti ir daug diskusijų keliantį nurodymą, kad „nenurodytose vietose kalbinti, filmuoti ir fotografuoti galima gavus Seimo nario sutikimą“, kadangi nustatyti apribojimai galimai prieštarautų LR Visuomenės informavimo įstatymo 4 straipsnio 1 daliai, kur nustatoma, kad teisė gauti informaciją negali būti ribojama kitaip, kaip tik įstatymu.

REKLAMA

„Seimo nariai yra viešieji asmenys, be to, Seimo, kaip valstybės institucijos, patalpos yra viešoji erdvė, kur žurnalistams gaunant informaciją veikia tik etinio pobūdžio apribojimai, išskyrus nustatyta tvarka uždarytas erdves, į kurias patenkant šiais laikais turėtų veikti elektroninių leidimų sistema“, - rašo TS-LKD frakcijos nariai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Numatyta, kad filmavimo, fotografavimo įrangą į Seimo rūmus turi teisę įsinešti akredituoti arba vienos dienos leidimą gavę žurnalistai. Numatyta, kad kiti lankytojai gali įsinešti tik asmeninėms reikmėms naudoti skirtą įrangą.

Seimo valdyba penktadienį patvirtino Viešosios informacijos rengėjų atstovų akreditavimo tvarkos aprašo pakeitimus, kurie numato, kad darbui Seime kiekvienas viešosios informacijos rengėjas savo nuožiūra akredituoti galės po 3 reporterius, operatorius, fotografus, kurių skaičius iki šiol nebuvo ribojamas. Šis skaičius taip pat neribojamas nei Vyriausybėje, nei prezidentūroje.

REKLAMA

Seimo vadovybė ne tik apribojo Seime galinčių dirbti akredituotų žurnalistų skaičių, bet ir nustatė vietas, kur jie galės kalbinti parlamentarus. Nenurodytose vietose kalbinti, filmuoti ir fotografuoti bus galima tik gavus Seimo nario sutikimą.

REKLAMA

Taip pat užkirstas kelias žurnalistams patekti į Seimą per parlamentarus. Parlamentaras turi teisę išrašyti vienos dienos leidimą, tačiau tokį leidimą turintis žurnalistas savo darbo dirbti negalės. Numatyta, kad filmavimo, fotografavimo įrangą į Seimo rūmus turi teisę įsinešti akredituoti arba vienos dienos leidimą gavę žurnalistai. Numatyta, kad kiti lankytojai gali įsinešti tik asmeninėms reikmėms naudoti skirtą įrangą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Numatyta, kad žurnalistai, kurie nesilaiko Visuomenės informavimo įstatymo, Žurnalistų ir leidėjų etikos kodekso, akreditavimo tvarkos, Seimo rūmų vidaus tvarkos reglamento, Seimo kanceliarijos leidimų sistemos funkcionavimo tvarkos, gali būti įspėti, jų akreditacija gali būti mėnesiui sustabdyta, nutraukta metams, vienos dienos leidimas atšauktas, pusei metų arba metams apribotas jo išdavimas.

REKLAMA

Lapkričio viduryje darbą pradėjusio naujos kadencijos Seimo valdyba nutarė patvirtinti patalpų, į kurias draudžiama įsinešti filmavimo kameras, fotoaparatus, garso įrašymo techniką, rengti interviu, filmuoti, fotografuoti, sąrašą. Valdyba taip pat pavedė Seimo kanceliarijai pažymėti nustatytas patalpas specialiuoju ženklu.

Lietuvos žurnalistų sąjunga šiuos sprendimus vadino antikonstituciniais ir apskundė juos teismui. Valdančiųjų sprendimą sukritikavo ir prezidentas Valdas Adamkus, raginantis abi puses susitarti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų